Cenu Dominika Tatarku za rok 2013 udelili pätici autorov

Cena Dominika Tatarku
Zľava: Miroslav Kollár, Martin Bútora, Zora Bútorová a Grigorij Mesežnikov počas odovzdávania jednej z cien Dominika Tatarku za rok 2013, ktorú získali ako editori za zborník Odkiaľ a Kam - 20 rokov slovenskej samostatnosti. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 13. marca (WEBNOVINY) – Nositeľmi Ceny Dominika Tatarku za rok 2013 sa stalo päť autorov. Martin Bútora, Grigorij Mesežnikov, Zora Bútorová a Miroslav Kollár za knihu „Odkiaľ a Kam. Dvadsať rokov samostatnosti“ vydanú vlani v Kalligrame a Mila Haugová za knihy Tvrdé drevo detstva (vyd. Koloman Kertész Bagala, 2013) a Cetonia aurata (Slovenský spisovateľ, 2013).

Agentúru SITA o tom informoval Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika. Okrúhly 20. ročník slávnostného udeľovania Ceny Dominika Tatarku sa uskutočnil dnes o 17:00 v Bratislave v Pálffyho paláci na Zámockej ulici. Odovzdávanie cien za literárnu tvorbu spestrili vystúpenia klaviristu Mikiho Škutu.

Udelenie cien oznámil predseda poroty ceny a prezident Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Peter Zajac. Následne Róbert Jančovič odovzdal kolektívu Bútora, Mesežnikov, Bútorová a Kollár ako výtvarný dar svoj obraz, Milan Vagač zas daroval obraz Mile Haugovej.

Cena Dominika Tatarku
Foto: SITA/Ján Slovák

Publikum si vypočulo aj príhovory nositeľa ceny za rok 2012 Olega Pastiera. Za ocenený kolektív autorov predniesol Martin Bútora esej spojenú s posolstvom Dominika Tatarku. Svoju tatarkovskú, poeticky ladenú esej, predniesla aj Mila Haugová.

Ako ďalej SITA informoval Konzervatívny inštitút, Martin Bútora, Grigorij Mesežnikov, Zora Bútorová a Miroslav Kollár sú dlhoroční výskumníci Inštitútu pre výskum verejných otázok v Bratislave. Autori a editori mnohých kolektívnych a individuálnych publikácií o vývine Slovenska po roku 1989.

„Kolektívne dielo Odkiaľ a Kam je súhrnným pohľadom celého radu autorov na stav Slovenska dvadsať rokov od samostatnosti, a to v kľúčových oblastiach politického, spoločenského a kultúrneho života. V tomto zmysle predstavuje vyvrcholenie dlhoročnej činnosti IVO,“ uvádza sa v tlačovej správe k cene. Mila Haugová patrí podľa poroty Ceny D. Tatarku „medzi najvýznamnejších autorov a autorky súčasnej slovenskej poézie“. Od začiatku 80. rokov minulého storočia dodnes vydala takmer dvadsať básnických zbierok.

Cena Dominika Tatarku
Foto: SITA/Ján Slovák

Je poetkou neskoromodernej lyriky a prekladateľkou svetovej poézie, „ktorá si vybudovala osobitý, nezameniteľný básnický svet a uchovala po celý čas vysokú kvalitu svojej intímnej poézie, ktorá smeruje dovnútra, ale zároveň je aj diskrétnou výpoveďou o stave sveta. Okrem toho je Mila Haugová prozaičkou, autorkou autobiografie Zrkadlo dovnútra a knihy rozhovorov a úvah ocenenej knihy Tvrdé drevo detstva,“ približuje autorku Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika.

Literárna cena, Cena Dominika Tatarku, je určená autorovi za výnimočné dielo, ktoré napĺňa humanistické tradície slovenskej kultúry a v tomto zmysle nadväzuje na duchovný odkaz Dominika Tatarku. Cena sa udeľuje od roku 1995, vždy za knihu, ktorá vyšla v predchádzajúcom roku. Porota Ceny Dominika Tatarku má stálych členov, ktorými sú Vladimír Petrík, Daniel Fischer, Martin Porubjak, Martin M. Šimečka, Ján Králik a Peter Zajac. Ďalším členom je tradične nositeľ ceny za predchádzajúci rok, tentoraz ním bol Oleg Pastier.

Nositeľmi Ceny Dominika Tatarku za roky 1994 až 2013 sa stali:

1994 – Milan Hamada za Sizyfovský údel; 1995 – Ivan Kadlečík za dielo hLAVOLAMY; 1996 – Pavel Vilikovský za titul Krutý strojvodca; 1997 – Ivan Štrpka za Bábky kratšie o hlavu; 1998 – Pavel Hrúz za titul Hore pupkom, pupkom sveta; 1999 – Ľubomír Lipták za knihu Storočie dlhšie ako sto rokov; 2000 – Dušan Dušek za Pešo do neba; 2001 – František Mikloško, Gabriela Smolíková, Peter Smolík za dielo Zločiny komunizmu na Slovensku 1948 – 1989; 2002 – Katalin Vadkerty za titul Maďarská otázka v Československu 1945 – 1948 a Ján Johanides za dielo Nepriestrelná žena; 2003 – Rudolf Fila za titul Cestou; 2004 – Stanislav Rakús za Nenapísaný román; 2005 – Tomáš Janovic za jeho dielo Maj ma rád; 2006 – Kornel Földvári za knihu O karikatúre; 2007 – Jozef Jablonický za Samizdat o disente a Milan Lasica za titul Bodka; 2008 – Ján Buzássy za titul Bystruška a čestnú cenu za rok 2008 si odniesol Mikuláš Huba za titul Ideál – skutočnosť – mýtus. Príbeh bratislavského ochranárstva; 2009 – Juraj Mojžiš za publikáciu Voľným okom II a v roku 2010 Iva Mojžišová za titul Giacomettiho smiech?. Za rok 2011 v roku 2012 cenu získal výtvarník Dezider Tóth za knihu Monogramista T.D Nie som autor, som metafora a v roku 2013 Cenu Dominika Tatarku za rok 2012 získal Oleg pastier za knihu Za ozvenou tichých hlasov II (Päť scenárov, päť koláží).

Viac o cene možno nájsť na webstránke – http://www.konzervativizmus.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František MikloškoGrigorij MesežnikovKornel FöldváriMartin BútoraMartin PorubjakMikuláš HubaMilan LasicaMiroslav KollárPeter ZajacTomáš Janovic