Ceny ropy boli v utorok na niekoľkomesačných maximách

Ropa
Foto: Shutterstock

NEW YORK 18. mája (WebNoviny.sk) – Ceny ropy v utorok rástli v dôsledku očakávaní poklesu zásob komodity v USA. Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters odhadli, že zásoby ropy v USA v minulom týždni klesli o 2,8 mil. barelov. Pod pozitívny vývoj cien ropy na trhu sa podpísal aj vývoj v Kanade, kde rozsiahle lesné požiare obmedzili produkciu kanadských firiem z roponosných pieskov. Nárast na trhu však limitovali správy o dohode medzi líbyjskými ropnými skupinami, ktorá môže viesť k obnoveniu ťažby v severoafrickej krajine.

Ľahká americká ropa uzavrela vyššie o 59 centov na 48,31 USD za barel a po ukončení obchodovania stúpla na 48,76 USD za barel a dosiahla maximá z polovice októbra. Britská ropa Brent vzrástla o 31 centov na 49,28 USD za barel, pričom počas dňa stúpla na šesťmesačné maximum 49,58 USD za barel. Po ukončení obchodovania Americký ropný inštitút zverejnil správu, podľa ktorej sa zásoby americkej ropy v minulom týždni znížili o 1,14 mil. barelov, čo bolo značne menej, než trh očakával.

Obchodovanie so zlatom bolo v utorok zmiešané. Európsky akciový trh, ktorý ťahali predovšetkým akcie ťažobných spoločností, posilnil na dvojtýždňové maximum. Obchodovanie na burze však neskôr ustalo, čo posilnilo cenu drahého kovu. Ceny zlata podporilo aj oslabenie dolára, vďaka ktorému sú komodity denominované v americkej mene lacnejšie pre držiteľov iných mien. Spotová cena zlata o 18:58 GMT vzrástla o 0,3 % na 1 277 USD za uncu. Júnové dodávky zlata posilnili o 0,2 % na 1 276,9 USD za uncu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom