Ceny ropy klesli, zlato zdraželo

Zlato
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 1. júna (WebNoviny.sk) – Ceny ropy v utorok klesli pod tlakom silnejšieho dolára, keď oslabenie na akciovom trhu v USA viedlo časť investorov k vyberaniu ziskov. Júlové dodávky ropy Brent zlacneli o 7 centov na 49,69 USD za barel. Ceny ľahkej americkej ropy klesli o 23 centov na 49,10 USD za barel.

Za celý máj však americká ropa zdražela o 7 % a ropa Brent o 3 %, pričom ceny rástli štvrtý mesiac v rade. Dopytu po komodite prospievajú rastúce očakávania, že centrálna banka v USA zvýši úrokové sadzby ešte tento mesiac, ako aj zmierňujúce sa obavy z prebytku ponuky na globálnych trhoch s komoditou.

Ceny zlata sa v utorok zotavili po prepade na tri a polročné dno, ktorému čelili predchádzajúci deň. Silnejší americký dolár a rastúce očakávania, že centrálna banka v USA čoskoro zvýši úrokové sadzby, však spôsobili, že za celý mesiac máj ceny vykázali najväčšiu stratu od vlaňajšieho novembra.

Spotová cena zlata bola o 18:38 GMT na úrovni 1 216,80 USD za uncu, čo bolo o 1 % viac ako záverečná hodnota z pondelka. Augustové dodávky zlata na newyorskej komoditnej burze zdraželi o 80 centov na 1 217,50 USD za uncu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom