Ceny v slovenskom priemysle rastú miernejšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Priemysel, embraco
Foto: Ilustračné foto: Rastislav Ovšonka

BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Tempo rastu cien v slovenskom priemysle sa v januári zmiernilo.

Ceny priemyselných výrobcov v úhrne pre tuzemsko aj export totiž v prvom mesiaci roka dosiahli 2,1 %, kým v decembri ich dynamika predstavovala 3,1 %.

Medzimesačne pritom ceny v priemysle v januári oproti decembru stúpli o 0,3 %, kým mesiac predtým v decembri medzimesačne stagnovali. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Priemyselné ceny pre tuzemsko v januári medziročne vzrástli o 2,7 %. Zvýšili sa ceny ťažby a dobývania o 6,4 %, dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 3,6 %, dodávky vody, čistenia, odvodu, odpadov a služieb o 3,5 % a priemyselnej výroby o 1,7 %.

Medzimesačne tuzemské priemyselné ceny vzrástli o 1,2 %. Zvýšili sa ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 2,7 %, dodávky vody, čistenia, odvodu, odpadov a služieb o 0,5 %. Znížili sa ceny ťažby a dobývania o 0,3 %. Nezmenili sa ceny v priemyselnej výrobe.

Exportné ceny medziročne v januári stúpli o 1,6 %, z toho ceny ťažby a dobývania o 6,1 % a priemyselnej výroby o 1,9 %. Ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu klesli o 5,3 %. V medzimesačnom porovnaní ceny priemyselných výrobcov pre export klesli o 0,3 % vplyvom nižších cien dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 7 %, ťažby a dobývania o 0,6 %. Ceny priemyselnej výroby sa nezmenili.

Nálada v priemysle sa vo februári zhoršila

Priemysel
Foto: SITA/AP

Nálada v slovenskom priemysle sa vo februári zhoršila. Indikátor dôvery v priemysle podľa výsledkov konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR totiž v druhom mesiaci roka klesol o 6 bodov na záporných 1,3 bodu. Dostal sa tým 4,3 bodu pod úroveň dlhodobého priemeru. „Vývoj indikátora ovplyvnilo hlavne očakávané zníženie produkcie v nasledujúcich mesiacoch,“ konštatuje Štatistický úrad SR.

Očakávania vývoja priemyselnej produkcie na nasledujúce tri mesiace sa totiž vo februári po štyroch mesiacoch rastu znížili až o 20 bodov na 2 body. Pokles produkcie predpokladajú vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov, dodávky vody, výrobe potravín a dodávke elektriny, plynu a pary, podľa veľkostných kategórií v podnikoch s 500 až 999 zamestnancami a podľa regiónov v Nitrianskom kraji. Rast očakávajú hlavne v chemickom priemysle, vo výrobe dopravných prostriedkov a kovov a kovových konštrukcií.

Priemyselná produkcia rástla najmä vo výrobe dopravných prostriedkov

Trend priemyselnej produkcie bol oproti predchádzajúcemu mesiacu rastúci, saldo sa zvýšilo o 15 na 23 bodov a jeho hodnota je 5 bodov nad dlhodobým priemerom. Rast uviedli respondenti hlavne vo výrobe dopravných prostriedkov a počítačov, elektronických a optických výrobkov. Najvýraznejší pokles zaznamenali vo výrobe elektrických zariadení, v chemickom priemysle a výrobe drevených a papierových výrobkov.

žena, vodička
Foto: SITA/AP

Saldo celkového dopytu po priemyselnej produkcii vo februári vzrástlo o 6 bodov na záporných 13 bodov v dôsledku zvýšenia podielu podnikov so stabilizovaným vývojom. Zvýšenie dopytu neuviedli respondenti v žiadnom odvetví. Naopak zníženie uviedli hlavne vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov, elektrických zariadení a strojov a zariadení. Viac ako štyri pätiny respondentov pokladali dopyt za dostatočný.

V zahraničnom dopyte bol vývoj podobný.

Konjunkturálne saldo sa zvýšilo o 6 bodov. Zvýšenie očakávajú len v dodávke elektriny, plynu a pary. V ostatných odvetviach respondenti uviedli pokles zahraničného dopytu a to najmä v chemickom priemysle, vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov a elektronických zariadení. Podiel respondentov, ktorí považujú úroveň zahraničného dopytu za dostatočnú je 80 %.

Saldo zásob sa zvýšilo vo výrobe počítačov

Počítač

Saldo zásob hotových výrobkov v priemysle sa oproti januáru zvýšilo o 4 body, a to najvýraznejšie vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov. Zásoby sa znížili hlavne v ťažobnom a chemickom priemysle a vo výrobe dopravných prostriedkov. Až 82 % respondentov však považuje ich stav za primeraný.

Saldo očakávaného vývoja cien priemyselných výrobkov vo februári vzrástlo oproti januáru o 14 na 11 bodov. So zvyšovaním cien počítajú hlavne v chemickom priemysle, vo výrobe kovov a kovových konštrukcií a výrobe drevených a papierových výrobkov. Naopak znižovanie cien predpokladajú najmä v ostatnej výrobe, oprave a inštalácii, vo výrobe elektrických zariadení a farmaceutických výrobkov.

Saldo zamestnanosti kleslo

Saldo zamestnanosti vo februári naopak kleslo o 3 body. Znižovanie počtu zamestnancov predpokladajú najmä vo výrobe koksu, rafinovaných ropných produktov, výrobe potravín a výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov; podľa regiónov len v Prešovskom a Nitrianskom kraji. Zvyšovanie počtu zamestnancov sa očakáva najvýraznejšie vo výrobe dopravných prostriedkov a dodávky elektriny, plynu a pary a podľa regiónov najmä v Bratislavskom kraji.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať