Ceny zemného plynu na Slovensku už onedlho klesnú

Plyn
Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) – Ceny zemného plynu na Slovensku už onedlho klesnú. Teda aspoň tým odberateľom, ktorým reguluje ceny Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), čiže domácnostiam a malým podnikom. Regulátor už začal s cenovým konaním z vlastného podnetu.

Ako informoval podpredseda ÚRSO Miroslav Čelinský, úrad sa po vyhodnotení situácie na medzinárodnom trhu so zemným plynom rozhodol zasiahnuť do cenového prostredia, pretože ceny plynu pre slovenských odberateľov nedostatočne reagujú na zmenené podmienky na trhoch. „To môže viesť k narušeniu rovnováhy a neúmernému zisku dodávateľov na úkor odberateľov plynu,“ uviedol Čelinský.

O koľko ceny klesnú, regulátor nepovedal

O koľko by mohli ceny plynu pre slovenské domácnosti či malé podniky klesnúť, zatiaľ regulátor nechcel konkretizovať. „O výsledku cenového konania, o konkrétnych zmenách v cenách za dodávku zemného plynu budeme informovať verejnosť hneď po skončení cenového konania a vydaní rozhodnutia,“ dodal Čelinský.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ako najväčší dodávateľ zemného plynu s približne 1,3 milióna zákazníkov, je na nové cenové konanie pripravený. „Bolo nám doručené oznámenie o začatí cenového konania. Regulačnému úradu poskytneme súčinnosť v súlade so zákonom,“ reagoval pre agentúru SITA hovorca SPP Michal Holeš.

Premiér hovoril o dvojcifernom čísle

Potom, čo regulátor začal cenové konanie vo veci zníženia cien plynu už počas roka a nie koncom roka, ako je to vo väčšine prípadov, môžu sa naplniť slová predsedu vlády Roberta Fica o dvojcifernom znížení cien plynu pre domácnosti.

Premiér ešte v minulom roku avizoval, že ceny plynu pre domácnosti by sa mohli v roku 2015 a 2016 súhrne znížiť o dvojciferné číslo, čiže najmenej o 10 percent. Domácnostiam pritom naposledy klesli ceny plynu začiatkom tohto roka v priemere o 1,14 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom