Čerpanie eurofondov potrebuje podľa Siete krízový manažment

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Čerpanie eurofondov na Slovensku potrebuje krízový manažment. Tvrdí to predseda strany Sieť Radoslav Procházka. Krajine totiž podľa neho hrozí, že príde o miliardy eur, pričom o necelé dva mesiace má na Slovensko prísť riešiť súčasný stav čerpania eurofondov aj komisárka Európskej únie pre regionálny rozvoj Corina Cretu.

Podľa Siete totiž hrozí, že z prvého programového obdobia rokov 2007 až 2013 prepadne pre nečerpanie 2,4 miliardy eur a ďalších 568 miliónov eur zadržiava Brusel pre porušovanie pravidiel. Navyše podľa strany ešte stále neboli vyhlásené žiadne výzvy z nového programového obdobia rokov 2014 až 2020, kým v predchádzajúcom období ich o takomto čase bolo už osem s objemom čerpania vyše 500 miliónov eur.

Sieť navrhuje vytvoriť trojčlenný orgán dozoru

Strana Sieť preto navrhuje, aby vláda svojím uznesením vytvorila trojčlenný orgán dozoru, ktorému bude Centrálny koordinačný orgán predkladať pravidelné správy o pokroku v čerpaní minimálne raz za dva týždne a ktorý bude následne na začiatku každej parlamentnej schôdze predkladať podrobnú správu Národnej rade SR.

Zároveň by mal mať právo predkladať vláde návrhy na prípadnú zmenu legislatívy alebo iné administratívne opatrenia. Sieť podľa Procházku navrhuje, aby v trojčlennej rade malo zastúpenie Združenie miest a obcí Slovenska, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť a po vzájomnej dohode Republiková únia zamestnávateľov a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení.

Procházka prirovnal Vážneho k ospalej korytnačke

Šéf Siete hovorí, že cieľom je Slovensku pomôcť, a nie hádať sa s vládou, čo kto kedy spravil zle. Nevyhol sa však kritike úradu podpredsedu vlády Ľubomíra Vážneho.

„Ten úrad jednoducho nefunguje. Pri všetkej úcte, Ľubomír Vážny produkuje výkon na úrovni ospalej korytnačky a my práve teraz potrebujeme oveľa dynamickejší, efektívnejší a kompetentnejší manažment celého procesu. Najmä Centrálneho koordinačného orgánu a jednotlivých sekcií na ministerstvách,“ dodal Procházka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír VážnyRadoslav Procházka
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky