Česi a Rusi sa nevzdávajú projektu novej atómky na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jaslovské Bohunice
ČEZ sa zatiaľ nevzdáva projektu novej atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Záujem nestratila ani ruská spoločnosť Rosatom. Foto: SITA/Igor Svítok

BRATISLAVA 10. marca (WEBNOVINY) – Česká energetická skupina ČEZ sa zatiaľ nevzdáva projektu výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

Ako uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ČEZ Barbora Půlpánová, ich spoločnosť v súčasnosti nerokuje so žiadnym novým investorom, ktorý by ich nahradil v Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS), ktorá má na starosti realizáciu spomínaného projektu.

„Naďalej pôsobíme v JESS. Práce na projekte pokračujú. Do konca roka 2016 sa počíta s ukončením procesu EIA, t.j. posudzovania vplyvov na životné prostredie,“ povedala Půlpánová.

Záujem o novú elektráreň majú aj Rusi

Záujem o projekt výstavby novej jadrovej elektrárni v Bohuniciach nestratila ani ruská spoločnosť Rosatom, s ktorou ešte pred vyše rokom rokovali o jej prípadnom vstupe do JESS. Rusi mali nahradiť práve spomínaného 49-percentného akcionára JESS, českú skupinu ČEZ. „Sme otvorení aj možnosti rokovať o všetkých perspektívnych projektoch, vrátane JESS,“ povedal pre portál vEnergetike.sk viceprezident Rosatomu pre oblasť strednej Európy Vadim Titov.

Ruský investor stále podmieňuje svoj prípadný vstup do projektu výstavby jadrovej elektrárne na Slovensku poskytnutím štátnej podpory. „Pokiaľ hovoríme o možnom odkúpení podielu v JESS spoločnosťou Rosatom, tak táto otázka môže byť prerokovávaná len v súvislosti s komplexnými dohodami o formáte realizácie projektu rozšírenia jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach ako celku, vrátane miery štátnej podpory zo strany Slovenska pri realizácii tohto projektu,“ dodal Titov.

Podľa neho však nemusí ísť len o štátnu podporu vo forme garantovanej výkupnej ceny elektriny vyrobenej v novej elektrárni. „Nástrojov návratnosti investícií je mnoho, výber konkrétnych nástrojov a ich aplikácia je vecou rokovaní,“ uzavrel Titov.

Dohodu s Rusmi narušila ich požiadavka

Projekt výstavby novej atómovej elektrárne realizuje spomínaná spoločnosť JESS. V nej stále drží 49-percentný podiel česká skupina ČEZ. Zvyšok akcií vlastní štát prostredníctvom štátnej akciovky – Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS). Skupina ČEZ chcela z projektu vycúvať.

Ministerstvo hospodárstva SR dlho rokovalo s ruskou firmou Rosatom, ktorá mala záujem Čechov v projekte vystriedať. Rokovania medzi štátom a ruským investorom však boli koncom roka 2013 ukončené. Rokovania skončili neúspechom zrejme pre jednu z požiadaviek ruského investora. Išlo vraj o garanciu výkupných cien elektriny vyrobenej v novej jadrovej elektrárni. S touto podmienkou nesúhlasilo ministerstvo.

Nová atómová elektráreň má mať najnižší možný výkon

Bohunický projekt už získal od Ministerstva hospodárstva SR osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky. Bez tohto osvedčenia nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja či infraštruktúry.

Nová atómová elektráreň bude mať pravdepodobne najnižší možný výkon. Podľa štúdie realizovateľnosti by totiž nová jadrová elektráreň mohla mať výkon od 1200 až do 2400 megawattov. Rezort hospodárstva však vydal pre spoločnosť JESS osvedčenie pre nový jadrový zdroj s výkonom v Jaslovských Bohuniciach do 1200 megawattov.

Nová atómová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach, ktorá by mala nahradiť dva jadrové bloky v súčasnosti odstavovanej elektrárne V1, by mohla byť pripravená vyrábať elektrinu v roku 2030. Projekt sa stále nachádza v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).

Spoločnosť JESS očakáva, že verejná diskusia k projektu bude zhruba o rok, záverečné stanovisko od Ministerstva životného prostredia SR chcú dostať v prvom kvartáli roka 2016. Podľa pôvodných plánov by mala nová jadrová elektráreň stáť od štyri do šesť miliárd eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ČEZ SlovenskoSE Slovenské elektrárne