Česi budú prezidenta voliť priamo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Praha
Foto: SITA/AP

PRAHA 8. februára (WEBNOVINY) – Horná komora českého parlamentu v stredu schválila novelu ústavy, ktorá zavádza priamu voľbu prezidenta.

Nástupcu súčasnej hlavy štátu Václava Klausa by mali Česi vyberať už v budúcom roku. Pre zavedenie priamej voľby hlasovalo 49 senátorov, 22 bolo proti a štyria sa zdržali.

Poslanci o tejto téme diskutovali viac ako päť hodín. Najintenzívnejšie proti priamej voľbe prezidenta vystupoval podpredseda Senátu Petr Pithart. Podľa neho ide o „nelogický a riskantný“ zásah do českej ústavy. Naopak, bývalý premiér Jiří Paroubek si myslí, že táto zmena „posilní demokraciu“ v krajine.

Priamu voľbu prezidenta ešte v decembri schválila dolná komora českého parlamentu. Svoju kandidatúru v budúcoročných voľbách už ohlásil niekdajší predseda úradníckej vlády a v súčasnosti jeden z najpopulárnejších politikov Jan Fischer. Okrem neho je zatiaľ jediným známym záujemcom o najvyšší štátny post líder vládnej TOP 09 a minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg. Svoju kandidatúru zvažuje aj bývalý premiér Miloš Zeman.

Doživotná imunita skončila

Poslanci a senátori českého parlamentu, rovnako ako aj ústavní sudcovia, prídu o významnú výsadu v podobe doživotnej imunity pred trestným stíhaním. Príslušné zmeny v ústave v stredu schválila 200-členná Poslanecká snemovňa, kde za ne hlasovalo 156 zo 161 prítomných zákonodarcov. Novelu pritom podporili poslanci naprieč politickým spektrom, ktorí ju predtým prerokovali bez akýchkoľvek pripomienok.

Zmenami v znení dvoch viet sa bude teraz zaoberať Senát a v prípade úspechu začnú platiť 1. januára 2013. Trestné stíhanie bez súhlasu hornej či dolnej komory parlamentu tak bude vylúčené už len počas trvania mandátu podozrivého.

„Dúfam a pevne verím, že spoločne a naprieč politickým spektrom zmeníme a napravíme to, čo sa dvadsať rokov nepodarilo,“ povedala pred hlasovaním podpredsedníčka snemovne Kateřina Klasnová. Predošlé pokusy zbaviť zákonodarcov a ústavných sudcov doživotnej imunity zlyhali napriek tomu, že takýto krok by bol v súlade s verejnou mienkou.

Vo väčšine európskych krajín platí, že trestnoprávna imunita poslancov a senátorov trvá len počas výkonu funkcie. V krajinách ako Švédsko, Nórsko a Fínsko členovia parlamentu takúto výsadu nemajú vôbec.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jan FischerJiři ParoubekKarel SchwarzenbergMiloš Zeman