Česi otočili duel s Islandom, Chorváti vyvádzali v Taliansku

Český futbalista Pavel Kaderábek skóruje do siete Islandu počas zápasu kvalifikácie na ME 2016 vo Francúzsku. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – Futbalisti Česka majú v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy 2016 do Francúzska rovnako výbornú bilanciu ako reprezentanti Slovenska: v doterajších štyroch vystúpeniach ani raz nezaváhali a majú plný počet 12 bodov.

Česi si v A-skupine v nedeľňajšom dueli dosiaľ naplno bodujúcich mužstiev poradili v Plzni s výberom Islandu 2:1. Na vedúci gól Ragnara Sigurdssona v 9. min po zaváhaní brankára Petra Čecha odpovedal tesne pred polčasovou prestávkou premiérovým presným zásahom v najcennejšom drese obranca Sparty Praha Pavel Kadeřábek.

V Prahe rozhodol vlastný gól

Rozhodnutie padlo po hodine hry, keď si Islanďan Jón Bödvarsson dal „vlastenca“. V tej istej skupine bronzoví medailisti z MS 2014 Holanďania rozstrieľali doma v Amsterdame Lotyšov 6:0: po dva góly si pripísali Arjen Robben a Klaas-Jan Huntelaar, raz skórovali Robin van Persie a Jeffrey Bruma. Hráči Turecka zvíťazili v Istanbule nad Kazachstanom 3:1 a odpútali sa z posledného miesta v klasifikácii „áčka“.

V ďalšom súboji tímov, ktoré ešte pred nedeľou nezaváhali v tejto eliminácii, sa v Miláne zrodil v stretnutí H-skupiny Taliansko – Chorvátsko nerozhodný výsledok 1:1. Domáci viedli na San Sire gólom Antonia Candrevu v 11. min, už na konci úvodnej štvrťhodiny však vyrovnal Ivan Perišič. Taliansky defenzívny stredopoliar Daniele De Rossi a chorvátsky útočník Ivica Olič absolvovali jubilejné 100. stretnutie v národných farbách. Holandský arbiter Björn Kuipers tento dramatický, ale aj nervózny duel na Štadióne Giuseppeho Meazzu v 76. min prerušil a hráčov oboch tímov poslal do šatní.

Izrael má prekvapujúco plný počet bodov

Po desaťminútovom čakaní sa pokračovalo v hre. Dôvodom boli výtržnosti v sektore fanúšikov hostí, pri ktorých zasahovala talianska polícia. Chorvátski diváci už v prvom polčase hodili svetlice na hraciu plochu. V druhom dejstve sa situácia zopakovala, navyše ohne začali horieť aj priamo v sektore a nad San Sirom bol veľký dym. Polícia po chvíli situáciu v hľadisku zvládla a dostala všetko pod kontrolu. Na spomenuté vedúce chorvátsko-talianske duo „desaťbodových“ sa dotiahlo na dohľad Nórsko, ktoré zvíťazilo v Baku nad Azerbajdžanom 1:0.

Prekvapením kontinentálnej kvalifikácie je účinkovanie Izraela, ktorý v troch stretnutiach získal plný počet bodov. V nedeľu doma v Haife zdolali jeho hráči účastníka MS 2014 z Bosny a Hercegoviny presvedčivo 3:0 a „trónia“ na čele poradia B-skupiny. V druhom dueli Belgicko – Wales diváci na štadióne v Bruseli nevideli gól, čo potešilo najmä hosťujúci tím, za ktorý odohral celý zápas hviezdny krídelník Realu Madrid Gareth Bale. V zostávajúcom súboji „béčka“ futbalisti Cypru deklasovali Andorru 5:0, keď sa hetrikom prezentoval Georgios Efrem.

Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí kvalifikácie o postup na futbalové majstrovstvá Európy 2016 do Francúzska:

Turecko – Kazachstan 3:1 (2:0)

Góly: 26. a 29. Burak Yilmaz (prvý z pok. kopu), 83. Serdar Aziz – 87. Smakov (z pok. kopu)