Česi po štyroch rokoch vo finále

Czech

KOLÍN 22. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Česka si po štyroch rokoch opäť zahrajú vo finále majstrovstiev sveta. V sobotňajšom prvom semifinále svetového šampionátu v Nemecku zdolali zverenci Vladimíra Růžičku Švédsko 3:2 po samostatných nájazdoch. Česi svoj zatiaľ posledný piaty titul v ére samostatnosti získali v roku 2005.

Švédi sa s Čechmi už nemali čím prekvapiť, za posledný mesiac sa oba tímy stretli tretíkrát a vždy vyhral Růžičkov výber. Výborné výkony podali v semifinále obaja brankári Jonas Gustavsson a Tomáš Vokoun. Švédi držali v poslednej minúte vedenie 2:1, keď 8 sekúnd pred koncom riadnej hracej doby vyrovnal Karel Rachůnek. Víťazný gól si v samostatných nájazdoch pripísal Jan Marek. Česi vyhrali na tohtoročných MS už druhýkrát v play-off v rozstrele, vo štvrťfinále si poradili s ďalším severským tímom z Fínska, aj vtedy bol autorom rozhodujúceho nájazdu Marek.

Švédsko štvrtý vzájomný duel v rade vo vyraďovacej časti MS nad Českom už nevyhralo a nenadviazalo na triumfy vo finále 2006 a štvrťfinále 2008 a 2009. Švédski hokejisti absolvovali samostatné nájazdy vo vyraďovacej časti tretíkrát, ešte v nich ani raz nevyhrali. V roku 2001 prehrali v semifinále s Čechmi, o rok neskôr rovnako v boji o finále so Slovákmi.

Česko získa medailu na MS prvýkrát po štyroch rokoch. Naposledy sa tešilo v Rige 2006 zo striebra. Celkovo je to pre Českú republiku v ére samostatnosti 10. cenný kov (5 – 3 – 1). Švédi od titulu v roku 2006 do finále aj napriek pravidelnej semifinálovej účasti ani raz nepostúpili.

Semifinále (Kolín nad Rýnom):

Švédsko – Česko 2:3 po sam. nájazdoch (1:1, 1:0, 0:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 9. Harju (Karlsson, Ömark), 32. Engqvist (Martensson, Ekman-Larsson) – 18. Mojžíš (Kašpar, Rolinek), 60. Rachůnek (Voráček, Klepiš), rozhodujúci sam. nájazd Marek.

Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Looker (USA), Savage (Kan.) – Deďoulija (Bielor.), Valach (SR), 13 437 divákov

Samostatné nájazdy: Magnus Johansson nedal – 0:0, Kašpar dal 0:1, Ömark dal 1:1, Marek dal 1:2, Martensson nedal 1:2

Švédsko: Gustavsson – V. Hedman, Magnus Johansson, Jonathan Ericsson, Karlsson, Ch. Bäckman, Ekman-Larsson, Gunnarsson – Andersson, Persson, Bäcklund – Engqvist, Ömark, Harju – Pettersson, M. Nylander, R. Wallin – Pääjärvi-Svensson, Martensson, Nilson

Česko: Vokoun – Rozsíval, Mojžíš, Němec, Čáslava, Blaťák, K. Rachůnek – Jágr, Vampola, Klepiš – Voráček, Marek, Rolinek – Kašpar, Červenka, J. Novotný – Kvapil, Koukal, Hubáček

Oba tímy predovšetkým pozorne bránili a znemožňovali protivníkovi dostať sa do veľkej šance. Švédov nakopli vylúčenia Čechov, takmer minútu hrali presilovku o dvoch hráčov. Zverenci Vladimíra Růžičku sa však presile ubránili, v 9. min však už pri vylúčení Klepiša inkasovali, keď sa pred Vokounom najlepšie zorientoval Harju a tešil sa zo svojho štvrtého gólu na šampionáte. Hra sa potom odvíjala predovšetkým v strednom pásme, Švédi ho výborne prehusťovali a výborne pokrývali priestor pred Gustavssonom. V 18. min napriahol od modrej Mojžíš a jeho strela prešla cez spleť tiel až do bránky – 1:1. Ešte pred koncom prvej tretiny spálil tutovku Harju, ktorý trafil len Vokouna.

Česi začali druhú dvadsaťminútovku náporom, museli si však dávať aj pozor na rýchle švédske protiútoky. Severania boli nedisciplinovaní, tri oslabenia v rade pred polovicou duelu však prežili. V 32. min sa ocitol pred Vokounom nepokrytý Engqvist a prestrelil druhýkrát českého gólmana. Vyrovnať mohol hneď na to od modrej Blaťák, na opačnej strane zasiahol výborne Vokoun pri brejku Ömarka.

Český tím sa v tretej tretine snažil vyrovnať, prekážkou im však bol brankár Gustavsson. Veľký tlak si vytvoril v 51. min útok s Jaromírom Jágrom, zastavilo ho však prísne vylúčenie najväčšej hviezdy za údajné hodenie hokejky pri mantineli v útočnom pásme. Po naskočení z trestnej lavice sa ocitol Jágr sám pred Gustavssonom, chýbala mu však rýchlosť a švédsky gólman zasiahol výborne betónom. Česi sa tlačili pred súperovu bránku, tri korunky však aj vďaka fantastickému Gustavssonovi odolávali. Český tím sa napokon dočkal odmeny. V posledných sekundách našiel pri power-play Voráček spoza bránky Rachůnka, ktorý prestrelil 8 sekúnd všetko, čo mu stálo v ceste.

V predĺžení netrafil osamotený Jágr voľnú časť švédskej bránky, puk sa zastavil len na bočnej sieti. Ani jeden tím nechcel spraviť v nadstavenom zbytočnú chybu, vzruchu pred oboma bránkami bolo pomenej. Česi boli strelecky aktívnejší. V 69. min minul puk pred prázdnou bránkou aj Kašpar a na opačnej strane ukázal svoju rýchlosť bez úspešnej koncovky Martensson. V samostatných nájazdoch sa presadil na švédskej strane iba Ömark, na opačnej Kašpar a Marek.