Česi prelomili bariéru, prešli cez Fínov

Hokej

KOLÍN 20. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Česka zlomili štvrťfinálové prekliatie z posledných troch majstrovstiev sveta i zo zimných olympijských hier vo Vancouveri a prvýkrát od roku 2006 sú na vrcholnom podujatí v semifinále. Česi vrátili Fínsku víťazstvom 2:1 po samostatných nájazdoch prehru z olympijského štvrťfinále a aj na piatom svetovom šampionáte, ktorý sa hrá v Nemecku, bude tím vyslaný z Prahy bojovať o medaily. Zverenci Vladimíra Růžičku zvládli vypätý duel nervov a momentálnej formy. Na ľade odovzdali maximum a definitívne dali zabudnúť na nevydarenú prvú časť šampionátu.

Českým hrdinom sa stal brankár Tomáš Vokoun, ktorý v rozstrele zlikvidoval pokus vyhláseného špecialistu Jussiho Jokinena. V rozhodujúcom nájazde sa proti Vokounovi nepresadil ani Petri Kontiola, ktorý po 55 sekundách hry otváral skóre. Celkovo mal český gólman v službách Floridy v zápase 29 úspešných zákrokov, jeho náprotivok Pekka Rinne kryl 31 striel. „Nájazdy sú často aj o šťastí. Niekedy ho človek má, inokedy nie. Je to zábavná cesta k víťazstvu, ale aj tŕnistá k prehre,“ povedal pre iihf.com Vokoun.

Víťazný gól si napokon v druhej sérii rozstrelu pripísal Jan Marek. „Bol to ťažký zápas, počas niektorých chvíľ som bol poriadne nervózny,“ priznal pre iihf.com Jaromír Jágr, ktorý odviedol výbornú prácu pri Klepišovom vyrovnaní na 1:1 v 42. min.

Pred začiatkom sa hovorilo o českej odplate za olympijský Vancouver. Hráči to však odmietali, pretože súčasné zostavy sú úplne iné. Povaha hry však ostala rovnaká, oba tímy predovšetkým pozorne bránili a gólov padlo minimum. „Ak sa končí sezóna takto, je to veľké sklamanie. Myslím, že sme tvrdo bojovali o svoju šancu, mali sme tiež niekoľko dobrých príležitostí na rozhodnutie,“ priznal Jussi Jokinen.

V predĺžení mali Fíni výhodu presilovej hry po vylúčení Jakuba Voráčka. Česi sa však ubránili. „Oslabenia sme hrali výborne. Najmä v predĺžení sme pri oslabení Fínov nepustili k poriadnej strele, spoluhráči bojovali a všetko blokovali,“ chválil Vokoun.

Čechov teraz čakajú v semifinále Švédi. Proti severanom sa im na posledných vrcholových turnajoch príliš nedarilo. „Pripravíme sa na ďalšiu 60-minútovú bitku. Je to nový zápas. Ak budeme opäť hrať naplno, nikto nevie, čo sa môže stať,“ dodal pre iihf.com Vokoun.