Česi sa dočkajú, Kanada im už čoskoro zruší víza

česko_fanúšikovia
Na finálové zápasy sa môžu tešiť fanúšikovia v Česku. Foto: SITA/AP

PRAHA 18. októbra (WEBNOVINY) – Kanada v krátkej dobe zruší víza pre občanov Českej republiky, ktoré zaviedla v roku 2009 pre zvýšený počet žiadosti o azyl.

V stredu večer o tom informoval kanadský minister pre prisťahovalectvo Chris Alexander, podľa ktorého prišlo v posledných štyroch rokoch k „dôležitým zmenám“.

Túto informáciu vo štvrtok potvrdil aj nový kanadský veľvyslanec v Prahe Otto Jelinek. „Kanada už začala proces, ktorého výsledkom bude zrušenie vízovej povinnosti v najbližšej možnej dobe,“ citoval ho portál iDnes.cz.

České ministerstvo zahraničia chystaný krok privítalo a vo vyhlásení uviedlo, že vízovú povinnosť považovalo od začiatku za neopodstatnenú a nespravodlivú.

Na zrušenie víz pre Čechov tlačila aj EÚ, ktorá týmto krokom podmieňovala uzavretie dôležitej obchodnej dohody CETA.

Komplexná hospodárska a obchodná dohoda CETA upravuje podmienky voľného obchodu a dodržiavania autorských práv medzi EÚ a Kanadou a Česku ju odmietlo ratifikovať. Európsky parlament tiež v septembri schválil klauzulu, ktorá umožňuje zaviesť víza pre tie krajiny, ktoré ich požadujú od občanov členských štátov EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom