Česi začali za prácou chodiť na Slovensko, zarobia tu viac

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
minimálna mzda
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 9. augusta (WEBNOVINY) – Obdobie, kedy Slováci chodili pracovať do susedného Česka, pričom opačným smerom dochádzalo iba minimum pracovníkov, je podľa personálno-poradenskej spoločnosti McROY Slovakia už za nami. Česi totiž začali masívnejšie chodiť za prácou na Slovensko.

„Dôvod je jednoduchý, u nás zarobia viac, než by zarobili doma. Z južnej Moravy takto dochádza podľa odhadov niekoľko sto až päťtisíc pracovníkov,“ hovorí Branislav Holík zo spoločnosti McROY Slovakia. Na Slovensku dostanú plat okolo 900 eur, čo je v prepočte približne 25 000 českých korún.

Slovenské firmy sú odkázané na českú silu

Na pracovníkov zo zahraničia sú slovenské firmy odkázané v čoraz väčšej miere, keďže nájsť vhodných zamestnancov doma je čoraz väčší problém. Podobná situácia je aj u našich západných susedov, konkurenčný boj o kvalitných ľudí z oboch strán hraníc sa tak podľa spoločnosti McROY Slovakia vyostruje.

Na českej strane dopyt generujú najmú strojárenské oblasti Zlínska, Uherskohradišťska a Hodonínska, z druhej strany sú to priemyselné regióny západného Slovenska. A práve slovenské firmy si v ostatnom čase svoju pozíciu vylepšili.

„Pre nevýhodný kurz eura sa juhomoravským zamestnávateľom a ich personalistom stále horšie naberá dostatočný počet kvalitných a kvalifikovaných zamestnancov. Naopak, slovenským firmám sa otvoril nový priestor na pracovnom trhu,“ vysvetľuje Marek Felkl z brnianskej pobočky McROY Czech.

Čechov vozia na Slovensko autobusy

Autobusy tak pravidelne zvážajú ľudí z mestečiek na južnej a východnej Morave do tovární od Bratislavy až po Žilinu. Z Česka vozia zamestnancov napríklad do bratislavského Volkswagenu či do firmy Eismann, ktorá sídli v Holíči neďaleko Břeclavi.

„Očakávame, že ak nenastane zásadná zmena kurzu eura a českej koruny, tak tento trend bude naďalej silnieť. Akútny problém s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily na západnom Slovensku, v kombinácii s neochotou Slovákov z chudobnejších regiónov za prácou cestovať, totiž núti firmy čoraz viac hľadať zamestnancov aj za hranicami,“ uviedol Holík.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať