Česká veľvyslankyňa Klausová zrejme vo funkcii končí

Livia Klausová u prezidenta
Mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku Livia Klausová (uprostred). Bratislava, 16. december 2013. Foto: SITA/Ján Slovák

PRAHA 20. februára (WEBNOVINY) – Livia Klausová zrejme skončí na konci roku vo funkcii českej veľvyslankyne na Slovensku. Služobný zákon totiž stanovil hornú vekovú hranicu pre úradníkov nad 70 rokov a Klausová vlani oslávila 71. narodeniny. Manželka bývalého českého prezidenta Václava Klausa pôsobí na Slovensku od roku 2013, uvádza spravodajský server iDNES.cz.

Klausová údajne o situácii vie a čaká na výsledok právnych rozborov, ktoré by mohli jej misiu prípadne predĺžiť. Ministerstvo zahraničia by totiž malo dostať presný výklad jednotlivých ustanovení služobného zákona, ktorý pripravuje ministerstvo vnútra.

Okrem Klausovej sa vekové obmedzenie týka aj šéfky ambasády v Sýrii Evy Filipi, ktorá tam pôsobí od roku 2010. Od roku 2012 je jej mandát vždy predlžovaný o rok. Ak by sa nič nezmenilo, Klausová by na Slovensku zostala do roku 2017.

Na diplomatický post ju presadil prezident Miloš Zeman, proti čomu protestoval vtedajší minister zahraničia Karel Schwarzenberg, ktorý okrem iného argumentoval aj jej vysokým vekom a žiadnymi diplomatickými skúsenosťami. Zeman tak urobil zjavne preto, lebo Klausová podporila jeho kandidatúru za prezidenta, čo ona ako dôvod svojho vymenovania odmietla.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karel SchwarzenbergLivia KlausováMiloš Zeman