České biatlonistky vyhrali štafetu v Oberhofe

Gabriela Soukalová

OBERHOF 7. januára (WEBNOVINY) – Družstvo Česka v zložení Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková ovládlo súťaž štafiet na 4x 6 km, ktorou sa v stredu v nemeckom Oberhofe začalo 4. kolo Svetového pohára v biatlone. Česká finišmanka Vítková po záverečnej streľbe v stoji ušla francúzskej súperke Anais Bescondovej, ktorá prišla do cieľa s odstupom 8,9 s.

Víťazné Češky na strelnici sedemkrát dobíjali a nemuseli ani na jeden trestný okruh. Ide len o druhé víťazstvo českej ženskej štafety v histórii tejto disciplíny v pretekoch Svetového pohára. To prvé sa zrodilo v roku 1998 vo fínskom Kontiolahti, dejisku tohtoročných majstrovstiev sveta.

Tretie skončili Bielorusky zásluhou skvelého finišu najlepšej európskej športovkyne za minulý tok Darie Domračevovej (+1:06,8). „Bolo to náročné. Na poslednej streľbe som bola značne nervózna, lebo som veľmi túžila zvíťaziť,“ uviedla po pretekoch česká finišmanka Vítková pre server Biathlonworld. „Nebola som si vôbec istá svojou formou v prvých pretekoch po Vianociach. Spočiatku som mala dosť síl, ale v závere som už pohľadom približovala cieľ,“ skonštatovala ďalšia členka víťazného tímu Gabriela

Slovenské kvarteto v zložení Paulína Fialková, Janka Gereková, Natália Prekopová a Martina Chrapánová sa v konkurencii 21 štafiet umiestnilo na 14. priečke. Slovenky mali pri poslednej streľbe na štvrtom úseku časové manko už takmer siedmich minút a finišmanka Martina Chrapánová bola dobehnutá o celé kolo. Slovenské reprezentantky skončili súťaž s bilanciou 3 trestné kolá a 18 dobíjaní. Spoločne so Švajčiarkami (15.) to bola najhoršia strelecká bilancia spomedzi všetkých krajín v týchto pretekoch. V hodnotení štafiet vo Svetovom pohári patrí Slovenkám po dvoch podujatiach 14. priečka, vedú Češky.

Štafety žien na 4x 6 km:

1. Česko (Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková) 1:16:56,0 h (0+7), 2. Francúzsko +8,9 (0+8), 3. Bielorusko +1:06,8 (1+8), 4. Nórsko +1:12,7 (1+10), 5. Taliansko +1:13,7 (0+8), 6. Ukrajina +1:19,0 (0+6),… 14. Slovensko (P. Fialková, Gereková, Prekopová, Chrapánová) – dobehnuté o kolo, +6:54,6 po ôsmej streľbe.

Viac k osobe Gabriela SoukalováJanka GerekováMartina ChrapánováNatália PrekopováPaulína Fialková