Českí opilci sa hrnú do nemocníc, chcú sa dať otestovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bezdomovec
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

KYJOV 21. septembra (WEBNOVINY) – České nemocnice začali v týchto dňoch húfne navštevovať podnapití ľudia, ktorí majú obavy, že sa otrávili metylalkoholom.

Žiadajú preto lekárov, aby ich otestovali, väčšinou však ide o falošný poplach.

„Ľudia prichádzajú s obyčajnou opitosťou. Motá sa im hlava, niekedy horšie vidia, zvracajú,“ cituje agentúra Mediafax Petra Svobodu, šéfa nemocnice v moravskom Kyjove.

Lekári ale podľa neho všetkým prípadom venujú patričnú pozornosť, keďže príznaky otravy metanolom sú veľmi variabilné.

Svoboda na jednej strane strach ľudí chápe, nerozumie však tomu, prečo napriek súčasnej situácii ľudia stále vyhľadávajú podozrivý lacný alkohol. „Asi to už fyzicky potrebujú, sú závislí,“ myslí si riaditeľ.

Česká vláda ešte minulý týždeň v reakcii na metanolovú aféru vyhlásila v krajine zákaz predaja tvrdého alkoholu a vo štvrtok už na neho zaviedla aj exportné embargo. Na otravu metanolom zomrelo v ČR už 23 ľudí, ďalšie desiatky museli hospitalizovať.

Minister zruší mimoriadne opatrenia len ak bude trh bezpečný

Alkohol
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Minister zdravotníctva ČR Leoš Heger (TOP 09) zruší mimoriadne opatrenia na zákaz predaja a vývozu českého tvrdého alkoholu iba v prípade, keď bude mať úplnú istotu bezpečného trhu. Heger to uviedol v piatok v rozhovore s novinármi.

Myslím si, že očistenie trhu je pomerne zložitá záležitosť. Pracuje na tom tím expertov, ktorých organizuje pán námestník (Martin) Hlaváček z ministerstva poľnohospodárstva. Vláda očakáva, že budúci týždeň predložíme nejaký jasný návrh, ako celú túto procedúru definovať. My sami máme na tom záujem, pretože ja ako minister zdravotníctva, ktorý zodpovedá za mimoriadne opatrenie, ho budem sťahovať iba v tom prípade, že bude úplne jednoznačná istota, že ten trh nebude nebezpečný„, povedal Heger.

Eurokomisár je rád, že opatrenie existuje

Minister tiež dostal reakciu zo strany Európskej komisie na štvrtkové vyhlásenie zákazu vývozu českého alkoholu, na ktorom sa dohodol kabinet. „Hovoril som znova s pánom komisárom Dallim (komisár EK pre zdravie a spotrebiteľskú politiku John Dalli – pozn. red.), ktorý je rád, že sme to opatrenie urobili my sami a sľúbili sme mu, že budeme situáciu naďalej konzultovať,“ dodal Heger.

Prohibícia, ktorý minulý týždeň vyhlásil minister zdravotníctva Leoš Heger kvôli množiacim sa prípadom otráv metanolom stiahla z pultu predajní takmer 21 miliónov fliaš s alkoholom. Vo štvrtok tiež rozhodol o zákaze exportu českého tvrdého alkoholu.

Opatrenia českej vlády v boji s otravami metanolom primárne postihujú iba legálnych a renomovaných výrobcov a neriešia súčasnú situáciu. V piatok to uviedol viceprezident českej Únie výrobcov a dovozcov liehovín Vladimír Darebník. Podľa združenia súčasné rozhodnutie vlády spôsobuje nevratné škody nie iba na reputácii českých výrobcov a ich zaužívaných značiek, ale aj Českej republiky ako spoľahlivého obchodného partnera.

Pre Becherovku je prohibícia devastujúca

Alkohol
Foto: becherovka.cz

Organizácia pritom združuje spoločnosti ako sú napríklad Jan Becher – Karlovarská Becherovka, STOCK Plzeň-Božkov, Bohemia Sekt č, Rudolf Jelínek, a.s. či Global Spirits. Ich členovia ročne zaplatia 81 % celkovej spotrebnej dane z alkoholu, ktorá sa v ČR vyberie.

Návrhy vlády na riešenie súčasnej situácie sú podľa nich zbytočné.

Všetky požadované postupy, čo sa týka vybavenia každého výrobku rodným listom s novými parametrami, sú iba zdvojením už existujúceho systému, ktorý všetky naše spoločnosti majú zavedené už niekoľko rokov. Zavádzanie nových, zvláštnych postupov do štandardnej medzinárodnej praxe tak môže spôsobiť problémy s uznaním pôvodu českého tovaru v rámci legálneho medzinárodného obchodu s liehovinami,“ dodal Darebník.

Silnú reakciu zožalo tiež rozhodnutie zakázať vývoz tvrdého alkoholu z Česka. „Zákaz vývozu je pre moju značku, čo je Becherovka, devastujúce,“ reagoval generálny riaditeľ spoločnosti Jan Becher – Karlovarská Becherovka Anthony Schofield. Sami výrobcovia a dovozcovia potravín však chcú vláde pomôcť a zostavili zoznam krátkodobých a dlhodobých opatrení, ktoré by mali súčasnú situáciu pomôcť vyriešiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe John DalliLeoš Heger