Česko-slovenský film Ako nikdy bude súťažiť vo Varšave

Cesta do lesa
Eva Holubová, Jiří Schmitzer a Barbora Nimcová-Schlesinger vo filme Cesta do lesa Foto: Aerofilms

BRATISLAVA 26. septembra (WEBNOVINY) – Česko-slovenský film Ako nikdy režiséra Zdeňka Tyca, ktorý mal slovenskú premiéru na tohtoročnom ArtFilm Feste, bude mať medzinárodnú premiéru v hlavnej súťaži 29. ročníka prestížneho Filmového festivalu vo Varšave.

Podujatie sa bude konať v termíne od 11. do 20. októbra.

Ústrednou témou komornej drámy Ako nikdy je síce odchod zo života, no nechýba jej humor, vyhýba sa falošnému pátosu a smrť ukazuje ako samozrejmú súčasť života. Film rovnako ako život prináša vypäté, obyčajné, smutné aj úsmevné situácie.

V snímke si zahrali Petra Špalková, Jiří Schmitzer či Taťjana Medvecká. Distribučná premiéru filmu Ako nikdy je naplánovaná na november 2013.

Okrem účasti v hlavnej súťaži bude mať slovenská kinematografia svoje zastúpenie aj v súťaži dokumentov so snímkou Kauza Cervanová (2013) Roberta Kirchhoffa, v súťaži krátkych filmov s Pandami (2012) Matúša Vizára a tiež v sekcii Objavy vďaka krátkemu filmu Výstava (2013) režisérov Andreja Kolenčíka a Petra Begányiho a medzinárodne úspešného filmu Môj pes Killer (2013) Miry Fornay, ktorá bude navyše členkou poroty nezávislých filmov.

Varšavský filmový festival v roku 2009 Medzinárodná federácia filmových producentov (FIAPF) zaradila do skupiny prestížnych filmových prehliadok, označovaných ako kategória „A“. Patria do nej napríklad festivaly v Cannes, Benátkach, Berlíne alebo Karlových Varoch. Vlani festival navštívilo viac ako 100-tisíc divákov, ktorí na 366 projekciách videli 129 celovečerných a 83 krátkometrážnych filmov od tvorcov z 55 krajín.

Agentúru SITA informovala Ľubica Orechovská zo spoločnosti PubRes.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom