Česko zvažuje vydanie povodňových dlhopisov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eduard Janota
Eduard Janota Foto: AP Photo/Volkswagen

BRATISLAVA 27. mája (WEBNOVINY) – Český rozpočtový výbor na svojom štvrtkovom zasadaní odporučil snemovni prijať dlhopisový program na úhradu povodňových škôd. Ide o dlhopisy celkovo za 3 mld. CZK, ktoré budú slúžiť na úhradu škôd spôsobených tohtoročnými záplavami. Minister financií Eduard Janota na výbore opätovne zdôraznil, že čiastka je zatiaľ iba hypotetická a bude záležať od vyčíslenia škôd. „Ide o cestu rýchlu a transparentnú, čo je v súčasnej situácii to hlavné,“ povedal minister.

Janota ďalej uviedol, že požaduje, aby boli tieto prostriedky kompenzované ďalšími škrtmi, aby bol dodržaný schválený schodok rozpočtu vo výške 5,3 % hrubého domáceho produktu. Minister taktiež znovu vysvetlil princíp pôžičky prostredníctvom Európskej investičnej banky (EIB). „Ide o to, že EIB nakúpi na sekundárnom trhu tieto dlhopisy, pričom bude zohľadnený rozdiel medzi naším ratingom a ratingom EIB,“ vysvetlil Janota, prečo sa v prípade tejto cesty zníži trhový úrok asi o 0,1 %.

„Taktiež by som rád pripomenul, že je tu existujúca hrozba zníženia ratingu krajiny,“ uviedol Janota ďalší dôvod, prečo je nutné čiastku vzniknutú úhradou povodňových škôd kompenzovať ďalšími škrtmi. „Jasnejšie bude až po daňovom priznaní právnických osôb, z ktorého zistíme, či sa bilancia zlepšila alebo zhoršila, ale už teraz očakávam výpadok zo sociálneho poistenia vo výške cca 16 – 20 miliárd korún,“ uviedol Janota s tým, že jednotlivé rezorty budú musieť urobiť ďalšie škrty v prevádzkových výdavkoch.

„Taktiež viete, že vinou opatrení, ktoré boli na konci minulého roku schválené snemovňou, a ďalších opatrení, ako je napríklad dorovnanie materskej, vznikli nekryté záväzky, ktoré je nutné kompenzovať ďalšími škrtmi. S povodňovými dlhopismi sa táto čiastka ďalej navyšuje,“ pripomenul minister Janota schvaľovanie rozpočtu na tento rok, pri ktorom ľavicové strany svojimi pozmeňujúcimi návrhmi de facto navýšili deficit rozpočtu o ďalšie miliardy, keď kvôli financiám na sociálne služby či dorovnanie mzdových fondov pre zamestnancov štátnej správy znižovali mandatórne výdavky, ako sú dôchodky či nemocenská.

V reakcii na to vláda prijala ďalšie úsporné opatrenia, ktoré bude v súvislosti so zmieneným výpadkom sociálneho poistenia a povodňovými dlhopismi zrejme nutné zintenzívniť.

SITA, MEDIAFAX

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard Janota