Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Child 428690_960_720.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
pixabay.com
4. 08. 2016 14:33 RadyAfrikaIndiaJužná Amerika od Cestujsi.skSITA

Chystáte sa do exotických krajín? Nezabudnite na očkovanie

Ak ste si za cieľ svojej dovolenky vybrali exotickú destináciu, majte na pamäti, že ak si nechcete domov doniesť nepríjemný suvenír v podobe nákazy, je lepšie sa preventívne zaočkovať.

Pred tým, ako vyrazíte na cestu, je potrebné kontaktovať v dostatočnom časovom predstihu svojho obvodného lekára, ktorý vám poradí, ktoré očkovanie je pre vás najvhodnejšie – väčšina krajín vyžaduje očkovanie proti vybraným nákazám. Cestovateľom sa preto odporúča, aby si vopred zistili, aké je povinné a aké odporúčané očkovanie v danej krajine, ktorú sa chystajú navštíviť. U obvodného lekára si taktiež skontrolujte dátum posledného očkovania a zistite si platnosť preočkovania proti záškrtu či tetanu. Nemali by byť totiž staršie ako 15 rokov.

Riziko výskytu Hepatitídy typu B
upload.wikimedia.org

Keď budete mať vybratú destináciu, zistite si, či sa máte dať očkovať a ak áno, tak proti čomu. Všetky potrebné informácie o vakcinácii pred cestou do zahraničia poskytuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky so sídlom v Bratislave, regionálne úrady verejného zdravotníctva, ale aj oddelenia  cudzokrajných chorôb pri fakultných nemocniciach v Bratislave, Martine a v Košiciach.

Horizon33_2016 8 4_16 26 38.png
upload.wikimedia.org

Hepatitída typu A a B nepatrí medzi povinné, no tzv. „chorobou špinavých rúk“ (hepatitída typu A) sa môžete nakaziť aj v „menej exotických“ krajinách – ako je napr. Tunisko či Egypt. Choroba špinavých rúk patrí k najčastejším nákazám cestovateľov. Vírus sa najčastejšie prenáša kontaktom s infikovanou osobou, jedlom či znečistenou vodou.  Nízky hygienický štandard nájdete v afrických krajinách, v Ázii, v Stredomorí, na Strednom Východe, v Strednej a Južnej Amerike.

Horizon33_2016 8 4_16 38 9.png
pixabay.com

Odporúčané články

Ako zažiť celkom nové zážitky na dovolenke? Stačí vám k tomu mobil Zimná dovolenka versus letná dovolenka – čo je drahšie?

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z cestovania raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X