Najšťastnejšia krajina leží na severe, Slovensko je v top 40

Najšťastnejšia krajina leží na severe, Slovensko je v top 40
Nórsko www.telegraph.co.uk

Nezávislá organizácia Legatum Institute na základe údajov z uplynulého roka zostavila „index prosperity“, ktorý definuje najšťastnejšie krajiny na svete. Na prvej priečke kraľuje Nórsko, Slovensko zo 142 krajín skončilo na 36. mieste.

Najšťastnejšia krajina leží na severe, Slovensko je v top 40
Polárna žiara nad nórskymi fjordami Arild Heitmann, APOY/Royal Observatory

Najšťastnejšiu krajinu na svete treba na základe výskumu nezávislej organizácie Legatum Institute so sídlom v Londýne opäť hľadať na severe. Podľa výsledkov „indexu prosperity“, ktorý v priebehu celého roka 2012 skúmal 142 krajín zahŕňajúcich 96% počtu obyvateľov na celom svete, sa najlepšou krajinou na život stalo Nórsko. Strieborná i bronzová priečka zostali v susediacich krajinách – v Dánsku a Švédsku.

Výskumná skupina, ktorá pracovala na indexe prosperity (Legatum Prosperity Index), analyzovala 89 ukazovateľov v ôsmich kategóriách vrátane vzdelania, zdravotnej starostlivosti, ekonomiky krajiny, vlády, podnikania a príležitostí, bezpečnosti, osobnej slobody a spoločenského kapitálu (tolerancia menšín, vzájomná dôvera, rodinné a komunitné väzby a pod.). Svoju úlohu zohralo aj HDP krajín, avšak index prosperity sa snažil zohľadniť všetky oblasti života, ktoré tvoria základ blahobytu a dobrého pocitu ľudí.

Krajinou s najlepším zdravotníctvom sa tak stalo Luxembursko, najbezpečnejšou krajinou na svete je Island, najlepšie vzdelanie ponúka Nový Zéland a najlepšiu vládu i ekonomiku má Švajčiarsko.

Najšťastnejšia krajina leží na severe, Slovensko je v top 40
Dánsko skončilo na druhom mieste, na obrázku hlavné mesto Kodaň www.watchmojo.com

Keď sa však do úvahy berú všetky hodnoty naraz, v indexe prosperity na prvej priečke kraľuje Nórsko. HDP krajiny s nádhernými fjordami a najhlbším jazerom na svete je 57-tisíc dolárov ročne, až 95% obyvateľov vyjadrilo spokojnosť so svojím životným štandardom a v oblasti bezpečnosti je Nórsko druhou najbezpečnejšou krajinou na svete. Ľudia si pochvaľujú aj sociálne väzby a ako sa zdá, vysoké dane obyvateľov od spokojnosti neodrádzajú.

Krajiny s najvyšším indexom prosperity na svete:

Najšťastnejšia krajina leží na severe, Slovensko je v top 40
Švédsko www.telegraph.co.uk

1. Nórsko

2. Dánsko

3. Švédsko

4. Austrália

5. Nový Zéland

6. Kanada

7. Fínsko

8. Holandsko

9. Švajčiarsko

10. Írsko

Slovensko sa v celosvetovom hodnotení umiestnilo na 36. mieste. Zo susedných krajín ho predbehlo Rakúsko (16. miesto), Česko (28. miesto) a Poľsko (32. miesto). Ako najlepšie bolo na Slovensku hodnotené vzdelanie, za ním nasledovalo zdravotníctvo a bezpečnosť krajiny. Najhoršie v hodnotení skončila ekonomika.

Najšťastnejšia krajina leží na severe, Slovensko je v top 40
Slovensko skončilo na 36. mieste www.prosperity.com

1. Stredoafrická republika

2. Kongo

3. Afganistan

4. Čad

5. Haiti

6. Burundi

7. Togo

8. Zimbabwe

9. Jemen

10. Etiópia

Americký magazín Forbes však výsledky prieskumu nepovažuje za dôveryhodné. „Hoci ľudia z tímu Legatum si určite dali veľkú námahu na zistenie kľúčových podmienok pre úspešnú spoločnosť, existuje niekoľko oblastí, v ktorých sú ich dáta nespoľahlivé. Mnohé údaje totiž pochádzajú z prieskumu verejnej mienky samotných obyvateľov. Ide o problematickú oblasť, lebo tieto hodnotenia sú čisto subjektívne a pretože kvôli kultúrnym a vzdelanostným rozdielom môžu mať ľudia v rôznych krajinách odlišný pohľad na rovnaké podmienky,“ píše magazín Forbes. Hoci tvrdenie je opodstatnené, pravdou zostáva, že USA sa ťažko vyrovnáva so skutočnosťou, že v top desiatke chýba.

www.forbes.com, www.prosperity.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom