Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Najšťastnejšia krajina leží na severe, Slovensko je v top 40
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Nórsko www.telegraph.co.uk
14. 01. 2013 13:31 SprávyEurópa od Cestujsi.skSITA

Najšťastnejšia krajina leží na severe, Slovensko je v top 40

Nezávislá organizácia Legatum Institute na základe údajov z uplynulého roka zostavila „index prosperity“, ktorý definuje najšťastnejšie krajiny na svete. Na prvej priečke kraľuje Nórsko, Slovensko zo 142 krajín skončilo na 36. mieste.

Arild Heitmann, APOY/Royal Observatory

Najšťastnejšiu krajinu na svete treba na základe výskumu nezávislej organizácie Legatum Institute so sídlom v Londýne opäť hľadať na severe. Podľa výsledkov „indexu prosperity“, ktorý v priebehu celého roka 2012 skúmal 142 krajín zahŕňajúcich 96% počtu obyvateľov na celom svete, sa najlepšou krajinou na život stalo Nórsko. Strieborná i bronzová priečka zostali v susediacich krajinách – v Dánsku a Švédsku.

Výskumná skupina, ktorá pracovala na indexe prosperity (Legatum Prosperity Index), analyzovala 89 ukazovateľov v ôsmich kategóriách vrátane vzdelania, zdravotnej starostlivosti, ekonomiky krajiny, vlády, podnikania a príležitostí, bezpečnosti, osobnej slobody a spoločenského kapitálu (tolerancia menšín, vzájomná dôvera, rodinné a komunitné väzby a pod.). Svoju úlohu zohralo aj HDP krajín, avšak index prosperity sa snažil zohľadniť všetky oblasti života, ktoré tvoria základ blahobytu a dobrého pocitu ľudí.

Krajinou s najlepším zdravotníctvom sa tak stalo Luxembursko, najbezpečnejšou krajinou na svete je Island, najlepšie vzdelanie ponúka Nový Zéland a najlepšiu vládu i ekonomiku má Švajčiarsko.

www.watchmojo.com

Keď sa však do úvahy berú všetky hodnoty naraz, v indexe prosperity na prvej priečke kraľuje Nórsko. HDP krajiny s nádhernými fjordami a najhlbším jazerom na svete je 57-tisíc dolárov ročne, až 95% obyvateľov vyjadrilo spokojnosť so svojím životným štandardom a v oblasti bezpečnosti je Nórsko druhou najbezpečnejšou krajinou na svete. Ľudia si pochvaľujú aj sociálne väzby a ako sa zdá, vysoké dane obyvateľov od spokojnosti neodrádzajú.

Krajiny s najvyšším indexom prosperity na svete:

www.telegraph.co.uk

1. Nórsko

2. Dánsko

3. Švédsko

4. Austrália

5. Nový Zéland

6. Kanada

7. Fínsko

8. Holandsko

9. Švajčiarsko

10. Írsko

Slovensko sa v celosvetovom hodnotení umiestnilo na 36. mieste. Zo susedných krajín ho predbehlo Rakúsko (16. miesto), Česko (28. miesto) a Poľsko (32. miesto). Ako najlepšie bolo na Slovensku hodnotené vzdelanie, za ním nasledovalo zdravotníctvo a bezpečnosť krajiny. Najhoršie v hodnotení skončila ekonomika.

www.prosperity.com

1. Stredoafrická republika

2. Kongo

3. Afganistan

4. Čad

5. Haiti

6. Burundi

7. Togo

8. Zimbabwe

9. Jemen

10. Etiópia

Americký magazín Forbes však výsledky prieskumu nepovažuje za dôveryhodné. „Hoci ľudia z tímu Legatum si určite dali veľkú námahu na zistenie kľúčových podmienok pre úspešnú spoločnosť, existuje niekoľko oblastí, v ktorých sú ich dáta nespoľahlivé. Mnohé údaje totiž pochádzajú z prieskumu verejnej mienky samotných obyvateľov. Ide o problematickú oblasť, lebo tieto hodnotenia sú čisto subjektívne a pretože kvôli kultúrnym a vzdelanostným rozdielom môžu mať ľudia v rôznych krajinách odlišný pohľad na rovnaké podmienky,“ píše magazín Forbes. Hoci tvrdenie je opodstatnené, pravdou zostáva, že USA sa ťažko vyrovnáva so skutočnosťou, že v top desiatke chýba.

www.forbes.com, www.prosperity.com

Odporúčané články

Najšťastnejšia krajina sveta? Rebríčku kraľuje Fínsko Najšťastnejšia krajina leží na severe, Slovensko je v top 40

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z cestovania raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: Lesný požiar pri Spišskej Novej Vsi už uhasili, zásah komplikoval nedostupný terén Foto: Poriadne opitý dôchodca išiel na Babete bez prilby aj vodičáku, spadol na rovnej ceste Slavia je po výhre v Kluži blízko skupinovej fázy Ligy majstrov, Ajax neskóroval na pôde Apoelu Trump zrušil návštevu Dánska po tom, ako premiérka Frederiksen kritizovala jeho plán kúpiť Grónsko Tínedžer v Daytona Beach sa na internete vyhrážal, že v škole zastrelí najmenej sedem ľudí Norbert Gombos postúpil do druhého kola kvalifikácie US Open, Rybáriková a Horanský vypadli

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X