Štát cez Prvú pomoc vyplatil už vyše 16 miliónov eur, Krajniakovo ministerstvo zverejní nové formuláre

Milan Krajniak
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Žiadateľom o štátne príspevky v projekte Prvá pomoc odišlo na účty už vyše 16 miliónov eur. Žiadosti za marec môžu záujemcovia podať až do 15. mája, následne bude možné zasielať žiadosti a výkazy za apríl. Informovalo o tom v utorok Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) s tým, že na tento účel zverejní na stránke nové formuláre.

Od 6. apríla 2020 zaevidovali úrady práce, sociálnych vecí a rodiny 66 053 žiadostí o príspevky, z nich spracovali 10 051 dohôd o poskytnutí príspevku na mzdy zamestnancov v rámci opatrenia 1. Ďalších 26 606 dohôd odišlo SZČO, ktoré v rámci opatrenia 2 požiadali o príspevok na náhradu straty príjmu. V opatrení 3 úrady pripravili už 4 030 dohôd a v opatrení 4 ich spracovali 48.

Viac o téme: Koronavírus

Žiadosti o štátnu pomoc sme už prijali aj od niektorých veľkých podnikov, medzi inými napríklad Matador automotive Vráble, a. s., či Jaguar Land Rover Slovakia, s. r. o. Tisícky ďalších žiadostí úrady administrujú a priebežne odosielajú na podpis žiadateľom poštou alebo do elektronickej schránky,“ uviedla rezortná hovorkyňa Veronika Husárová.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

V niektorých prípadoch pre skrátenie času vychádzajú v ústrety žiadateľom, ktorí chodia podpisovať dohody osobne na úrad za dodržania prísnych hygienických a bezpečnostných opatrení. „Podpísané dohody príslušný úrad následne zverejní v Centrálnom registri zmlúv a nasledujúci deň žiadateľovi zašle na účet peniaze,“ dodala Husárová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR