Chaos okolo plošného testovania má prekryť znižovanie sociálnych štandardov ľudí, myslí si Smer-SD

Koronavirus, Francúzsko
Foto: archívne, SITA/AP

Vláda Igora Matoviča sa snaží prekryť znižovanie sociálnych štandardov ľudí chaosom okolo plošného testovania obyvateľov. V tlačovej správe to uviedla strana Smer-SD.

Strana sa odvoláva na to, že sa v parlamente znižuje výška minimálnej mzdy zo 656 eur na 623 eur, ruší sa 13. dôchodok v priemernej výške 453 eur pre každú skupinu dôchodcov a nahrádza sa sociálnymi dávkami od 50 eur do maximálne 300 eur. „Deťom boli zobrané bezplatné obedy, seniorom zmrazili minimálny dôchodok a zamestnancom zaťažili zvýhodnené 13. a 14. platy odvodmi,“ dodal Smer-SD.

Viac o téme: Koronavírus

„Je zarážajúce, že vláda Igora Matoviča odpustí bankám poplatky vo výške stoviek miliónov eur a pritom šetrí na bežných ľuďoch. Minister Heger zaťal do rozpočtu rekordnú sekeru 10 % HDP a zvyšuje verejný dlh zo 48 % na vyše 62 % v tomto roku. Verejný dlh bude stúpať aj v nasledovných rokoch a v roku 2023 dosiahne neuveriteľných 70 %,“ konštatoval bývalý minister financií Ladislav Kamenický.

Pri takomto zadlžovaní Slovenska podľa neho vláda nie je schopná vyplatiť ľuďom kompenzácie v súvislosti s koronakrízou a dostáva ich do existenčných problémov. Ako dodal, zo sľubovanej miliardy eur mesačne nedostali občania ani desatinu.

„Chýba plán obnovy na čerpanie európskych peňazí, chýba plán na podporu domácej spotreby a ekonomiky. Táto vláda tápa, nevie, čo má robiť a namiesto podpory Slovákov a domácej spotreby idú ľuďom znižovať minimálnu mzdu a dôchodky,“ dodal Kamenický.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičLadislav Kamenický
Firmy a inštitúcie SMER-SD