Charita vyzýva poslancov nepodporiť novelu zákona o hazarde

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hazard
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 2. decembra (WEBNOVINY) – Slovenská katolícka charita (SKCH) vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby v súčasnej podobe neschválili novelu zákona o hazardných hrách.

Novela zákona totiž napríklad počíta s tým, že ak sa obce rozhodnú vytlačiť zo svojho územia hazard, po novom už na to nebude stačiť všeobecne záväzné nariadenie, ale toto rozhodnutie bude musieť byť podmienené aj referendom.

Hlasovanie o novele zákona o hazardných hrách poslancov čaká v utorok.

Vyzývame vás, aby ste nepodľahli argumentom a ospravedlňovaním hazardu z dôvodu, že prináša do štátneho rozpočtu finančné prostriedky. Prosíme vás, aby ste schválili taký zákon, ktorý bude chrániť jednotlivcov aj rodiny pred touto závislosťou,“ napísal v otvorenom liste poslancom NR SR generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Dodal, že zákonodarcovia by mali ponechať možnosť prevádzkovať hracie automaty iba licencovaným kasínam, tak ako to urobili nedávno poslanci v susednom Maďarsku. Rovnako by mali nechať možnosť miestnej samospráve rozhodovať o tejto otázke.

Pri pomoci núdznym sa každodenne stretávame s novými prípadmi ľudí, ktorí sa stali obeťami závislosti na hracích automatoch, následkom čoho stratili svoje bývanie a dostali sa do veľmi zlej sociálnej situácie. Podľa našich štatistík 20 až 30 percent týchto ľudí, stratilo strechu nad hlavou práve kvôli problémom s patologickým hráčstvom často v kombinácii s ďalšími problémami a závislosťami,“ upozorňuje generálny sekretár SKCH.

Štát pritom musí prostredníctvom samospráv vynakladať veľké finančné prostriedky na zabezpečenie sociálnych služieb pre obete tejto patologickej závislosti. Náklady samospráv na poskytovanie služieb v útulkoch a nocľahárňach pre ľudí bez domova sa podľa Gumuláka pohybujú od tisícpäťsto do dvetisíc eur ročne na jednu osobu.

SKCH nemá možnosť ovplyvňovať zákony. V našej každodennej práci už iba riešime tragické dôsledky jednotlivcov a rodín, ktorí sa na nás obracajú o finančnú či materiálnu pomoc často až vtedy, keď už je veľmi neskoro. Vidíme, že ruka v ruke s patologickým hráčstvom ide aj zvýšenie kriminality, s čím sme sa stretli v konkrétnych prípadoch, kedy sa zdĺžení ľudia, ktorí prehrali množstvo peňazí, uchýlili aj ku kriminálnym činom,“ uzatvára Gumulák.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať