Charles čaká na britský trón rekordných takmer 60 rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prince Charles, Camilla
Princ Charles a Camilla Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 20. apríla (WEBNOVINY) – Princ Charles sa stal v stredu najdlhšie čakajúcim nástupcom na trón v histórii Británie, keďže na prevzatie trónu po svojej matke kráľovnej Alžbete II. čaká už 59 rokov, dva mesiace a 14 dní, čím prekonal rekord svojho prastarého otca kráľa Eduarda VII. Šesťdesiatdvaročný Charles mal len tri roky, keď jeho matka 6. februára 1952 nastúpila na trón a on sa stal jej následníkom. Eduard VII. sa stal dedičom 9. novembra 1841, keď sa narodil kráľovnej Viktórii. Keď jeho matka 22. januára 1901 vo veku 81 rokov zomrela, čakal na trón 59 rokov, dva mesiace a 13 dní.

Ďalším následníkom na trón v rade je Charlesov starší syn William, ktorý sa 29. apríla ožení s Kate Middleton. Britský vicepremiér Nick Clegg, ktorý je zodpovedný za ústavnú reformu, v sobotu povedal, že hľadá možnosť ako zmeniť pravidlá následníctva. Ako povedal, na základe zmeny by na trón po Williamovi mala nárok najstaršia dcéra, ktorú by nemal preskočiť jej mladší brat, ako je to doteraz.

Zmena zákona si vyžiada súhlas všetkých 16 krajín Spoločenstva, v ktorých je britská kráľovná hlavou štátu, ako sú Kanada, Austrália či Jamajka. Rokovania sa už začali.

Kráľovskú svadbu bude sledovať vyše polovice populácie

Viac ako polovica Britov bude sledovať svadbu princa Williama a jeho dlhoročnej priateľky Kate Middleton, ktorá sa bude konať 29. apríla. Vyplýva to z prieskumu, ktorého výsledky zverejnila agentúra Reuters. Kráľovská svadba bude podľa predpovedí jednou z celosvetovo najsledovanejších udalostí roka, na svojich obrazovkách si ju možno pozrú až dve miliardy ľudí.

Okolo 56 percent Britov bude sledovať svadbu, na ktorej si po druhýkrát člen britskej kráľovskej rodiny vezme za manželku svoju vysokoškolskú lásku. Podľa prieskumu agentúry Ipsos MORI svadbu určite nebude pozerať menej ako štvrtina opýtaných. O niečo menej ako tých, ktorí ju sledovať budú, je podiel ľudí, ktorí sa o ňu skutočne zaujímajú. Podľa prieskumu ich je 53 percent, kým zvyšných 47 percent sa o svadbu zaujíma málo alebo vôbec.

Princ William, Kate Middleton
Foto: SITA/AP

Briti budú mať v deň kráľovskej svadby štátny sviatok, očakáva sa, že pozdĺž trasy z Buckinghamského paláca do Westminsterského opátstva ako aj na veľkých obrazovkách na londýnskych uliciach a v parkoch ju budú sledovať tisíce ľudí. Pouličné oslavy sa budú konať v mestách po celej Británii.

Medzi tých, ktorí sa o svadbu Williama a Kate zaujímajú najviac, patria ženy (65 percent), ľudia vo veku nad 65 rokov (65 percent), konzervatívni voliči (64 percent) a ľudia s nízkym príjmom (59 percent). Monarchiu ako takú podporujú tri štvrtiny obyvateľov Spojeného kráľovstva. Radšej ako republiku by si svoju krajinu vedelo predstaviť asi 18 percent Britov. K nim patria najmä obyvatelia Londýna (26 percent) a voliči Labouristickej strany (27 percent). Kráľovná Alžbeta II. zasadla na trón pred takmer 60 rokmi.

Spomínaný prieskum Ipsos MORI uskutočnila v dňoch 15.-17. apríla 2011 na vzorke 1 000 respondentov starších ako 18 rokov zo všetkých oblastí Veľkej Británie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alžbeta II.Kate MiddletonKráľovná Alžbeta II.Nick CleggPrinc Charles