Chárov Boston je krok od postupu

Zdeno chara

NEW YORK 24. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Bostonu zdolali v pondelkovom piatom zápase finálovej série play-off Východnej konferencie zámorskej hokejovej NHL Tampu Bay 3:1.

K triumfu Bruins v domácom prostredí prispel aj slovenský obranca Zdeno Chára, ktorý sa asistenciou podieľal na víťaznom góle Brada Marchanda v závere druhej tretiny. Boston sa ujal vedenia v sérii 3:2 a už len jedno víťazstvo ho delí od postupu do finále Stanleyho pohára.

Naposledy o cennú trofej bojovali Bruins pred 21 rokmi. Ďalší súboj finále Východnej konferencie je na programe v stredu na ľade Tampy Bay.

Chceme sa vyhnúť zápasu číslo sedem. Ak však máme tento cieľ splniť, potom musíme predviesť najlepší výkon v play-off. V šiestom zápase sme vyhrali vďaka brankárovi Timovi Thomasovi,“ povedal pre nhl.com tréner Bostonu Claude Julien.

Dôležitým faktorom na ceste za pondelkovým víťazstvom pre Bruins bol výkon brankára Thomasa, ktorý síce už v 2. min inkasoval z hokejky Simona Gagneho. V ďalšom priebehu však už bol neprekonateľný a aj vďaka 33 úspešným zákrokom ho vyhlásili za prvú hviezdu zápasu. Hráči Bostonu sa pomalšie rozbiehali, v prvej tretine prakticky nestrieľali (4 pokusy). Ich výkon stúpol od druhej tretiny, v ktorej otočili stav. V 25. min prekonal Mika Smitha strelou z prvej z ľavého kruhu Nathan Horton, v 36. min založil útok Zdeno Chára a cez Patricea Bergerona sa puk dostal k voľnému Bradovi Marchandovi, ktorý si pripísal víťazný presný zásah.

Obrana Bostonu na čele s Thomasom a Chárom fungovala v tretej tretine bezchybne a zmarila každý pokus hráčov Tampy, ktorým chýbal aj kúsok šťastia. Blair Jones trafil len žŕdku a dorážku voľného Steva Downieho zasa zastavil rýchlym vymrštením hokejky v poslednej chvíli Thomas. Komentátori okamžite jeho zákrok označili za zázračný. „Puk som videl už takmer v bránke. Bol to len môj reflex a pokus o zákrok zo zúfalstva. Veľa času som ani nemal, bol som odhodlaný zasiahnuť. Mal som veľké šťastie,“ popísal jeden z dôležitých momentov Tim Thomas.

V záverečnej power play ešte pečatil výsledok zápasu Rich Peverley. „To, čo teraz poviem, nie je iba môj názor. Povie vám to každý hokejista. Dosiahnuť štvrté víťazstvo série je vždy najťažšie. V Tampe Bay budeme musieť hrať oveľa lepšie ako dnes. Bude to ich domáce prostredie, budú posilnení, fanúšikovia ich budú hnať. My musíme ostať pokojní a hrať svoju hru,“ povedal Nathan Horton.

Hráči Tampy by chceli do boja o Stanleyho pohár postúpiť druhýkrát v klubovej histórii, v roku 2004 trofej aj získali. V prvej tretine pondelkového súboja boli lepším tímom, napokon svoju snahu nedotiahli do úspešného konca. „Je to pre nás ťažké. Dnes sme boli na oboch stranách spektra. Mali sme k víťazstvu rovnako blízko ako ďaleko. Musíme hrať naplno celých 60 minút. Za dve tretiny si výhru nemôžete zaslúžiť, špeciálne v play-off. V druhej tretine to nebol náš najlepší výkon, prestali sme pracovať,“ povedal Steven Stamkos.

Výsledok pondelkového piateho zápasu finálovej série play-off Východnej konferencie zámorskej hokejovej NHL (hrá sa na 4 víťazstvá):

Boston – Tampa Bay 3:1 (0:1, 2:0, 1:0) – stav série 3:2

Góly: 25. Horton (Lucic, Krejčí), 36. Marchand (P. Bergeron, CHÁRA), 60. Peverley (Kelly) – 2. Gagne (Stamkos)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 20:34, brankári: Thomas – M. Smith. Diváci: 17 565.