Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Košický eparcha Milan Chautur
Košický eparcha Milan Chautur Foto: SITA
4. októbra 2014 SprávySlovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia()

CHAUTUR: Pápež je zameraný viac prakticky ako teoreticky

Čo očakávate od synody o rodine, ktorá začína dnes v Ríme?

Predovšetkým to, že sa budú riešiť praktické otázky , ktoré nastoľuje súčasná doba v pohľade na rodinu. Týchto otáznikov je dosť, ktoré potrebuje mladý človek vstupujúci do manželstva mať zodpovedané. A vieme, že súčasný Svätý Otec František je viac prakticky zameraný než teoreticky pozerajúci na aktuálne problémy.

Myslíte si, že synoda príde s návrhom na zjednodušenie procesu riešenia manželských káuz, o čom sa v súvislosti so synodou hovorí dosť často?

Do akej miery sa dá urýchliť manželský súdny proces v jednotlivých prípadoch je ťažko všeobecne odpovedať. Avšak s istotou sa dá hovoriť o tom, že Svätému Otcovi pôjde o také riešenia, ktoré nenechajú mladé rodiny na pochybách na dlhší čas.

Nemôžu sa prípadné riešenia vnímať ako „katolícky rozvod“?

V žiadnom prípade Cirkev nepôjde proti princípom, vyplývajúcim zo Svätého písma, skôr bude rozmýšľať o správnom pohľade na otázky ľudských konfliktov v manželstvách. No predovšetkým na to, za akých podmienok bolo to, ktoré manželstvo cirkevne ustanovené.

Mnohí tiež očakávajú od synody, že znovu zosobášení dostanú možnosť opäť pristupovať k sviatostiam.

Je samozrejme bolestnou skutočnosťou, ak v rodine rodičia odoženú dieťa od stola, ale stáva sa to vtedy, keď je potrebné dať dieťaťu najavo, že z jeho správaním čosi nie je v poriadku. Cirkev ako spoločenstvo tiež neteší fakt, že niektorí ľudia sú oddelení od eucharistického stola, ktorý znamená nielen spoločenstvo, ale aj duchovnú posilu. Pritom musí Cirkev dbať na fakt pohoršenia a tiež na upozornenie sv. apoštola Pavla: „Kto by teda jedol chlieb alebo pil Pánov kalich nehodne, previní sa proti Pánovmu telu a krvi.“ (1 Kor 11, 27)

Svätý Otec vyzýva, aby takýchto ľudí Cirkev sprevádzala.

Ak použijem ešte raz obraz dieťaťa , ktoré rodičia pošlú preč od spoločného stola pre jeho správanie, potom je potreba povedať, že aj toto je prejav rodičovskej starostlivosti a lásky. Cirkev ak aj niekoho nepustí k eucharistickému stolu, nemôže sa správať macošsky, ale na úrovni lásky prijímať, viesť dialóg, ukazovať cestu k trvalému spoločenstvu , ktoré je prospešné pre samotných manželov.

Aká forma je vhodná na takéto sprevádzanie?

Formu naznačuje dokument Magistéria Cirkvi o pastorácii rozvedených a znovu zosobášených. Základom je nenechať človeka osamoteného a vo vedomí nechceného dieťaťa. Lež dať mu vždy najavo to, že Cirkev ho zo svojho spoločenstva nevylučuje, ale v medziach dovolených mu sprístupňuje možnosť komunikácie s farským spoločenstvom, či inými spoločenstvami a hnutiami.

V nedeľu 5. októbra otvorí mimoriadnu Biskupskú synodu o rodine svätá omša v Bazilike sv. Petra v Ríme. Hlavným celebrantom bude pápež František. Svätý Otec zvolal zasadanie synody na termín 5. – 19. októbra 2014. Jej témou sú Pastoračné výzvy rodiny v kontexte evanjelizácie. Toto mimoriadne zasadnutie má byť prvou etapou prác synody a bude zamerané na definovanie súčasného stavu problematiky a otázok kladených v súvislosti s danou témou, vrátane otázok rozvedených a znovu zosobášených, zväzkov rovnakého pohlavia, domáceho násilia, zneužívania či rozpadu rodín. Druhou etapou má byť riadne generálne zasadnutie naplánované na rok 2015, ktoré má viesť k nachádzaniu operatívnych smerníc pre pastoráciu v rodinách.

Slovensko bude mať na synode dvoch zástupcov. Konferenciu biskupov Slovenska bude zastupovať Stanislav Zvolenský. Gréckokatolícku cirkev na synode bude reprezentovať predseda Rady hierarchov Ján Babjak.

Odporúčané články

ANALYTIK: Na rozvedených sa často pozerá s dešpektom ZVOLENSKÝ: Nečaká na synode stret konzervatívcov a liberálov

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...