Chcel by si mať telefón nabitý za minútu? V budúcnosti to pravdepodobne bude možné!

hliníková baterka
youtube.com

Sen užívateľa, že sa vo svojich aktivitách viazaných na elektronické zariadenia, napríklad mobilné telefóny, nemusí nechať obmedzovať zdĺhavým dobíjaním batérie, sa možno aj skôr ako v horizonte niekoľkých rokov zmení na skutočnosť. A to vďaka novej hliníkovej baterke.

Signálom toho, že práve hliník by mohol byť tým materiálom, ktorý v budúcnosti umožní zhmotniť užívateľský sen o ultrarýchlom nabíjaní batérií elektronických zariadení, je samotný charakter hliníka. Je totiž lacný a ohybný, vyznačuje sa veľmi nízkou horľavosťou a hlavne vysokou kapacitou v súvislosti s ukladaním energie.

hliníková baterka, technika

Doterajší problém výskumníkov s objavením takého materiálu, ktorý by bol pre vytvorenie fungujúceho jadra batérie (súčinnosť katódy a anódy) „v spolupráci“ s hliníkom vhodný, je možno vyriešený. A to vďaka pokusom tímu vedcov zo Stanfordskej univerzity a vďaka grafitu/tuhe, čo je v podstate uhlík.

hliníková baterka, svetlo
Zľava Roman Drobňák (Prešov) a Maroš Čorej (Košice) v prvom zápase finále play - off extra ligy mužov v hádzanej, medzi Tatranom Prešov a 1. MHK Košice. Prešov, 7. máj 2011. Foto: SITA/Viktor Zamborský

Nová hliníková batéria by tak možno už v blízkej budúcnosti mohla nahradiť alkalické baterky, ktoré sú nešetrné k životnému prostrediu, a takisto lítiovo-iónové baterky, ktoré – hoci sú v súčasnosti používané vo väčšine laptopov a smartphonov – môžu predstavovať aj bezpečnostné riziko (vznik ohňa).

Hoci sa už prototyp novej hliníkovej batérie vyznačuje mimoriadnou trvácnosťou, kým bude tento nový objav plne funkčný aj v praxi, ešte to nejaký čas potrvá. Takže nateraz sa musíš uspokojiť s tým, že tvoj telefón sa nenabije skôr ako za hodinu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom