Chcem si kúpiť šteňa IV.: Príprava

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: SITA/AP

Psy, podobne ako ľudia, tiež potrebujú svoj súkromný priestor – miesto na odpočinok, jedlo a pohyb. Vyčleňte im teda pokojný kút na spanie, kde ich budete čo najmenej rušiť. Misky na vodu a na jedlo položte na ľahko umývateľnú podlahu (napr. v predsieni). Pri šteňati nezabudnite na dostatok priestoru na hranie. Už vopred sa dohodnite so všetkými rodinnými príslušníkmi, do ktorých miestností pes smie vojsť a do ktorých bude mať vstup zakázaný. Tento systém potom od prvého dňa dôsledne dodržiavajte.

Príprava ubytovania vonku je už o niečo náročnejšia. Základom je pohodlná zateplená búda. Môžete si ju vyrobiť sami podľa návodu v odbornej literatúre, alebo ju môžete kúpiť hotovú. Ak chcete pre psa vybudovať koterec, pamätajte na dostatočnú rozlohu, tienisté miesto a bezpečné oplotenie.

Šteňa by malo prvé týždne svojho života stráviť s vami v byte a to aj vtedy, ak bude neskôr bývať vonku. Jedným z dôvodov je zdravie psíka. Šteňa sa horšie vyrovnáva s nepriaznivými teplotnými vplyvmi (horúčava alebo zima) a jeho imunitný systém ešte nie je pripravený čeliť infekčným chorobám. Ďalším dôvodom je vplyv na psychický vývoj. Šteňa si medzi 8. – 12. týždňom vytvára trvalé väzby k svojmu okoliu, preto je veľmi dôležité, aby ste s ním boli v čo najužšom kontakte. Pre Vášho štvornohého kamaráta nie je natoľko dôležité kde žije, ale ako žije, preto nezabúdajte na dostatok pozornosti.

Základná výbava

Šteňa prespí až 16 hodín denne, preto je brlôžok veľmi dôležitou súčasťou jeho výbavy. Vzhľadom na to, že šteňa má tendenciu trhať veci, na začiatok mu postačí staršia poskladaná deka. Neskôr mu môžete kúpiť pohodlný pelech v špecializovanom obchode pre zvieratá. Nezabudnite, že ho budete často prať a čistiť, nevyberajte si teda len na estetickom princípe. Prútené koše alebo vankúše z umelej kožušiny síce vyzerajú pekne, ale na údržbu príliš praktické nie sú. Do psej búdy sa hodí teplá deka alebo výstelka zo slamy, ktorá dobre izoluje a dá sa ľahko vymieňať.

Foto: SITA/AP

Pes má mať dve misky – jednu na krmivo a druhú na vodu. Vhodným materiálom je plast, kov alebo kamenina (nie sklo, ani keramika). Obojok a remienok sú otázkou bezpečnosti nielen psa, ale i okolia. Pre šteňa je vhodný jednoduchý kožený obojok podšitý mäkkou plsťou a ľahký remienok. Náhubok by mal byť súčasťou výbavy aj v prípade, že ho nebudete využívať pravidelne. Bude užitočný pri cestovaní v MHD, alebo pri nepríjemnom zákroku u veterinára. Náhubok nesmie psa nikde tlačiť ani odierať.

Pravidelná hygiena prospieva zdraviu i vzhľadu vášho psa. Do základnej hygienickej výbavy patria: kliešte na skracovanie pazúrov, ušné tampóny, vatové tampóny na čistenie očí, pinzeta na odstraňovanie kliešťov, kefa alebo hrebeň podľa typu srsti a špeciálny psí šampón. Niektoré plemená potrebujú pre dokonalý vzhľad zvláštnu úpravu a starostlivosť. V tejto oblasti Vám najlepšie poradia skúsení chovatelia.

Hra je pre šteňa nesmierne dôležitá. Umožňuje mu vybiť si energiu a vyskúšať si situácie, s ktorými sa stretne v reálnom živote. Psíkovi dajte dostatok hračiek. Vhodné sú však len také, ktoré sú určené priamo pre psov – detské gumené alebo plyšové hračky sú pre šteňa nebezpečné.

Prevencia a veterinárna starostlivosť

Pevné zdravie je základným predpokladom spokojného života vášho štvornohého kamaráta a je len na vás, ako ho budete chrániť. Dnes na to, našťastie, máme veľa možností – počínajúc kvalitnou výživou cez preventívnu starostlivosť (očkovanie, odčervenie, hygiena) až po účinnú liečbu v prípade ochorenia.

Odporúča sa nájsť si jedného veterinára, ktorého v prípade spokojnosti nebudete meniť. Veterinárny lekár, ktorý pozná vášho psíka od útleho veku ľahšie rozpozná akúkoľvek odchýlku od normálneho stavu. Má prehľad o prekonaných chorobách, očkovaniach, ako aj o výžive a lepšie si poradí s vaším psom v krízových situáciách (napr. pri bolestivých zákrokoch alebo pri agresívnom správaní pri poúrazovom šoku).

Odporúčaná očkovacia schéma

 Vek:  Vakcinácia proti:
 6.–7. týždeň  psinka, parvoviróza, infekčný zápal pečene, psincový kašeľ, koronaviróza
 9.–10. týždeň  psinka, parvoviróza, infekčný zápal pečene, leptospiróza, psincový kašeľ koronaviróza, giardióza
12.–13. týždeň psinka, parvoviróza, infekčný zápal pečene, leptospiróza, besnota, psincový kašeľ,koronaviróza, giardióza, borelióza, dermatofytóza
15.–16. týždeň parvoviróza (len niektoré plemená, borelióza, dermatofytóza
po 1. roku psinka, parvoviróza, infekčný zápal pečene, leptospiróza, besnota, psincový kašeľ,koronaviróza, giardióza, borrelióza, dermatofytóza

Autor: Dušan Slivka

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať