Chelsea vyhrala Ligu majstrov, Bayern nezvládol penalty

Finále Ligy majstrov vyhrala Chelsea
Futbalisti FC Chelsea oslavujú zisk prvej trofeje pre víťaza prestížnej Ligy majstrov po zápase s Bayernom v nemeckom Mníchove. Foto: SITA/AP

MNÍCHOV 19. mája (WEBNOVINY) – Anglický tím FC Chelsea sa stal premiérovo víťazom najprestížnejšej európskej klubovej futbalovej súťaže.

V sobotňajšom dramatickom finále Ligy majstrov 2011/2012 v mníchovskej Allianz Arene zdolali zverenci talianskeho kouča Roberta di Mattea domáci nemecký tím Bayern Mníchov 4:3 v jedenástkovom rozstrele.

V riadnom hracom čase aj po predĺžení sa stretnutie skončilo nerozhodne 1:1, keď sa v 83. min najskôr presadil „koníčkom“ Thomas Müller a o päť minút neskôr vyrovnal tiež hlavou Didier Drogba.

Veľkú túžbu Bayernu po celkovom triumfe v LM mohol umocniť holandský legionár Arjen Robben, ale v 95. min nepremenil pokutový kop. Mníchovský klub tak nezískal po piaty raz cennú trofej.

Nemecký futbalista Bayernu Mníchov Diego Contento stojí nad svojim spoluhráčom Franckom Ribérym počas zápasu Bayern Mníchov - FC Chelsea vo finále Ligy majstrov 2011/2012 v Mníchove. Foto: SITA/AP

Sprava: Hráč Bayernu Mario Gomez a obranca FC Chelsea Gary Cahill vo vzájomnom súboji počas finále Ligy majstrov 2011/2012 v Mníchove. Foto: SITA/AP
Hráč FC Chelsea Fernando Torres (vpravo) padá na zem po faule od Diega Contenta z Bayernu počas zápasu proti v rámci finále Ligy majstrov 2011/2012 v Mníchove. Foto: SITA/AP
Fanúšikovia Bayernu Mníchov počas zápasu proti Bayernu Mníchov v rámci finále Ligy majstrov 2011/2012 v Mníchove. Foto: SITA/AP
Český brankár Petr Čech (tretí zľava) v službách londýnskej Chelsea sa pokúša chytiť loptu v zápase proti Bayernu Mníchov počas finále Ligy majstrov 2011/2012 v Mníchove. Foto: SITA/AP

Bayern Mníchov (Nem.) – FC Chelsea (Angl.) 1:1 po predĺžení (1:1, 0:0), v rozstrele zo značky pokutového kopu 3:4, víťazom LM sa stal FC Chelsea

Góly: 83. T. Müller – 88. D. Drogba, ŽK: 2. Schweinsteiger – 81. Ashley Cole, 86. David Luiz, 93. D. Drogba, 120. F. Torres, rozhodovali: Proenca – Miranda, R. Santos (všetci Portug.)

Pokutové kopy: Lahm (Bayern) – 1:0, Juan Mata (Chelsea) – nepremenil, M. Gómez – 2:0, David Luiz – 2:1, Neuer – 3:1, Lampard – 3:2, Olič – nepremenil, Ashley Cole – 3:3, Schweinsteiger – nepremenil, D. Drogba 3:4

Bayern Mníchov: Neuer – Lahm, Tymoščuk, J. Boateng, D. Contento – Kroos, Schweinsteiger – A. Robben, T. Müller (87. Van Buyten), F. Ribéry (96. Olič) – M. Gómez

Chelsea: P. Čech – Bosingwa, G. Cahill, David Luiz, Ashley Cole – Obi Mikel, Lampard – S. Kalou (84. F. Torres), Juan Mata, R. Bertrand (73. F. Malouda) – D. Drogba

I. polčas

Futbal
Futbal

Prvú šancu mal v 5. min domáci Kroos. Jeho strela spoza pokutového územia po rohovom kope Bayernu však smerovala len meter vedľa pravej žrde.

V úvodnej 15-minútovke obe mužstvá predvádzali disciplinovaný výkon, ani jeden z tímov nevyprodukoval chybu a hráči sa nedostávali do príležitostí. Až v 18. min to mohol zmeniť Robben, jeho volej po ďalšom rohu však zblokovala obrana Chelsea.

O tri minúty neskôr mohol Holanďan dať prvý gól stretnutia, zoči – voči brankárovi Čechovi však vzišiel z tohto súboja neúspešne.

Potom mal územnú prevahu Bayern, ale neutvoril si výraznejšiu šancu. V 36. min volej Müllera ľavačkou len tesne minul bránku anglického mužstva.

Po sérii troch presných prihrávok sa dostal na druhej strane do veľkej šance hosťujúci Kalou, strelu zvnútra šestnástky v podaní útočníka Pobrežia Slonoviny bezpečne kryl gólman Neuer.

Vzápätí mal šancu aj Ribéry, jeho prihrávku na hranicu malého vápna však neusmernil do siete kanonier Gómez.

V 42. min mal ďalšiu obrovskú možnosť Gómez, krásne oklamal pohybom na hranici šestnástky Cahilla, no jeho pokus smeroval nad bránku. Prvý počas sa skončil bez gólov.

II. polčas

Aj na začiatku druhého dejstva mal viac z hry Bayern. Prečíslenie z rýchleho brejku pokazil Robben prihrávkou len do jedného z hosťujúcich hráčov. Bavori dali gól v 54. min, ale presný zásah Francúza Ribéryho neplatil pre jeho postavenie mimo hry.

Aj v 59. min si zodpovedne splnila úlohy hosťujúca obrana, nádejnú strelu Robbena zvnútra pokutového územia zblokoval Ashley Cole.

Tlak Mníchovčanov sa postupne zvyšoval, v 64. min si dobre robil priestor Ribéry, jeho strele spoza šestnástky však chýbala presnosť.

Vo vzduchu visel gól, no nedal ho ani Kroos, keď jeho strela neprešla cez húštinu tiel v modrých dresoch.

Necelých dvadsať minút pred koncom riadneho hracieho času nezištnú Drogbovu prihrávku odkopol na roh v poslednej chvíli Contento. V 72. min zlyhal vo svojej druhej obrovskej príležitosti Müller.

Ten istý hráč však spôsobil vlnu radosti v mníchovskej Allianz Arene v 83. min, keď center Kroosa poslal hlavičkovým „koníčkom“ od brvna za bránkovú čiaru – 1:0.

Na začiatku 89. min však rovnakou mincou odpovedal Drogba, ktorý krásnou hlavičkou po rohovom kope Matu rozvlnil sieť.

A keďže ani priamy kop Drogbu v nadstavenom čase z nebezpečnej vzdialenosti nesmeroval do priestoru troch žrdí, nasledovalo predĺženie.

Bayern Munich 1-1 3-4 Pen Chelsea (Final) by goalsarena2012-3

Predĺženie

V ňom na konci 93. min fauloval Drogba v šestnástke Ribéryho, ale pokutový kop nepremenil Robben.

Jeho nevýraznú strelu ľavačkou zneškodnil Čech. Ani jedno z mužstiev nechcelo vyprodukovať zbytočnú chybu a tomu aj zodpovedal priebeh predĺženia.

Hráči sa nedostávali do šancí, až v 108. min perfektne nacentroval Lahm, ale striedajúci Olič poslal loptu len pozdĺž bránkovej čiary.

Po prieniku Lahma nedostal lotu do bránky ani ostrostrelec Gómez, keď spálil obrovskú príležitosť. O držiteľovi rozhodli až pokutové kopy. Ten rozhodujúci premenil Drogba, keď predtým zlyhal jeho spoluhráč Mata a na druhej strane Olič a Schweinsteiger.

.

Reakcie:

Ashley Cole (obranca FC Chelsea): „Nenachádzam slov. Myslel som si, že neuspejeme, ale stále sa vezieme na šťastnej vlne. Dnes sme si to zaslúžili, všetci sme verili vo víťazstvo.“

Didier Drogba (útočník FC Chelsea, autor jedného gólu): „Máme skvelého tímového ducha. Som tu už osem rokov, ako hráč Chelsea som sa naučil nikdy sa nevzdávať. Dnešok je úžasný.“

Petr Čech (brankár FC Chelsea): „Som hrdý na celé mužstvo. Nebolo to jednoduché, ale vedel som, že to môžeme dotiahnuť k rozstrelu. Nedokážem teraz popísať moje pocity. Takéto niečo zažívam prvýkrát a ani netuším, čo vlastne robiť.“

Frank Lampard (stredopoliar FC Chelsea): „Cítil som, že dnes to dokážeme. Nebol to dnes pekný futbal, ale napokon sme to ´ukopali.´ Mám nádherný pocit, som nesmierne šťastný.“

Thomas Müller (ofenzívny stredopoliar Bayernu Mníchov): „Určite sme smutní a sklamaní, chceli sme v domácom prostredí uspieť. Taký je však futbal. Už v minulosti sa viackrát stalo, že na konci zápasu sa netešil lepší tím.“

.

.

Zaujímavosti po zápase:

* Išlo o 57. ročník najprestížnejšej pohárovej súťaže európskych klubov a jubilejný 20. pod súčasným názvom.

* FC Chelsea získal premiérový titul, stal sa 22. víťazom kontinentálnej súťaže číslo 1 a upravil svoju finálovú bilanciu na 1:1. „The Blues“ zároveň odčinili penaltovú finálovú prehru s Manchestrom United zo sezóny 2007/2008.

* Roberto di Matteo je oficiálne dočasným koučom Chelsea, získal však už druhú cennú trofej, keďže predtým uspel aj vo finále FA Cup-u.

* V predĺžení sa o víťazovi súťaže v novodobej histórii zatiaľ nikdy nerozhodlo, až šesťkrát však šampióna určil penaltový rozstrel.

* Duel sa hral v mníchovskej Allianz Arene, jeden z finalistov mal výhodu domáceho prostredia prvýkrát od roku 1984, celkovo takáto situácia nastala po štvrtý raz. Naposledy sa na vlastnom štadióne podarilo triumfovať Interu Miláno v roku 1965.

* Ani jeden z finalistov sa do súťaže nekvalifikoval z pozície národného majstra v predošlej sezóne, v domácich dlhodobých súťažiach neuspeli ani v nedávno skončenom ročníku.

* Chelsea sa vďaka víťazstvu predstaví v základnej skupine Ligy majstrov 2012/2013. Štvrtý tím z Premier League 2011/2012 Tottenham Hotspur bude účinkovať len v Európskej lige UEFA.

* Londýnčania sa môžu tešiť na zápas o európsky Superpohár, v ktorom sa 31. augusta v Monaku stretnú so šampiónmi Európskej ligy UEFA – hráčmi Atléticom Madrid. Chelsea túto trofej získala v roku 1998, keď si aj za účasti Roberta di Mattea na ihrisku poradila s Realom Madrid 1:0. Víťaz Ligy majstrov je tradične nasadený do semifinále majstrovstiev sveta klubov pod hlavičkou FIFA, pôjde o premiérový štart „The Blues“ na podujatí.

* Obom mužstvám chýbali pre kartové tresty viacerí hráči zo základnej zostavy. V drese Chelsea sa nepredstavili vo finále Branislav Ivanovič a John Terry, ani stredopoliari Ramires a Raul Meireles. Za Bavorov nenastúpili z disciplinárnych dôvodov Holger Badstuber, David Alaba a Luiz Gustavo.

* Dvadsaťdvaročný obranca FC Chelsea Ryan Bertrand absolvoval v sobotu debut v Lige majstrov.

* Bayern Mníchov neuspel v druhom finále LM v priebehu troch rokov, v roku 2010 bol nad jeho sily Inter Miláno.

* Bavori skončili v sezóne 2011/2012 na druhom mieste vo všetkých troch súťažiach, v ktorých štartovali. Okrem Ligy majstrov sa stali vicešampiónmi I. bundesligy i domácej pohárovej súťaže.

Historický prehľad výsledkov finálových stretnutí Európskeho pohára majstrov (roky 1956 – 1992), resp. Ligy majstrov (od roku 1993) vo futbale:

1973: AJAX AMSTERDAM – Juventus Turín (v Belehrade) – 1:0

1974: BAYERN MNÍCHOV – Atletico Madrid (v Bruseli) – 1:1 po predĺžení, opakovaný zápas 4:0

1983: HAMBURGER SV – Juventus Turín (v Aténach) -1:0

1984: FC LIVERPOOL – AS Rím (v Ríme) – 1:1 po predĺžení, 4:2 na strely zo značky pok. kopu

1985: JUVENTUS TURÍN – FC Liverpool (v Bruseli) – 1:0

1986: STEAUA BUKUREŠŤ – FC Barcelona (v Seville) – 0:0 po predĺžení, 2:0 na strely zo značky pok. kopu

1987: FC PORTO – Bayern Mníchov (vo Viedni) – 2:1

1988: PSV EINDHOVEN – Benfica Lisabon (v Stuttgarte) – 0:0 po predĺžení, 6:5 na strely zo značky pok. kopu

1989: AC MILÁNO – Steaua Bukurešť (v Barcelone) – 4:0

1990: AC MILÁNO – Benfica Lisabon (vo Viedni) – 1:0

1991: CZ BELEHRAD – Olympique Marseille (v Bari) – 0:0 po predĺžení, 5:3 na strely zo značky pok. kopu

1992: FC BARCELONA – Sampdoria Janov (v Londýne) – 1:0 po predĺžení

Liga majstrov (LM):

1993: OLYMPIQUE MARSEILLE – AC Miláno (v Mníchove) – 1:0

1994: AC MILÁNO – FC Barcelona (v Aténach) – 4:0

1995: AJAX AMSTERDAM – AC Miláno (vo Viedni) – 1:0

1996: JUVENTUS TURÍN – Ajax Amsterdam (v Ríme) – 1:1 po predĺžení, 4:2 na strely zo značky pok. kopu

1997: BORUSSIA DORTMUND – Juventus Turín (v Mníchove) – 3:1

1998: REAL MADRID – Juventus Turín (v Amsterdame) – 1:0

1999: MANCHESTER UNITED – Bayern Mníchov (v Barcelone) – 2:1

2000: REAL MADRID – FC Valencia (v Paríži – St. Dennis) – 3:0

2001: BAYERN MNÍCHOV – FC Valencia (v Miláne) – 1:1 po predĺžení, 5:4 na strely zo značky pok. kopu

2002: REAL MADRID – Bayer Leverkusen (v Glasgowe) – 2:1

2003: AC MILÁNO – Juventus Turín (v Manchestri) – 0:0 po predĺžení, 3:2 na strely zo značky pok. kopu

2004: FC PORTO – AS Monaco (v Gelsenkirchene) – 3:0

2005: FC LIVERPOOL – AC Miláno (v Istanbule) – 3:3 po predĺžení, 3:2 na strely zo značky pok. kopu

2006: FC BARCELONA – Arsenal Londýn (v Paríži) – 2:1

2007:AC MILÁNO – FC Liverpool (v Aténach) – 2:1

2008: MANCHESTER UNITED – FC Chelsea (v Moskve) – 1:1 po predĺžení, 6:5 na strely zo značky pok. kopu

2009: FC BARCELONA – Manchester United (v Ríme) – 2:0

2010: INTER MILÁNO – Bayern Mníchov (v Madride) – 2:0

2011: FC BARCELONA – Manchester United (v Londýne) – 3:1

2012: Bayern Mníchov – FC CHELSEA (v Mníchove) – 1:1 po predĺžení, 3:4 na strely zo značky pok. kopu

Viac k osobe Arjen RobbenAshley ColeDavid LuizDidier DrogbaJohn TerryThomas Müller