Chicago Mariána Hossu vypadlo, Gáboríkov tím vyrovnal sériu

Nhl
Brankár New York Rangers Henrik Lundquist (vľavo) sleduje ako chce hráč Ottawy Senators Milan Michálek (vpravo) dostať puk do bránky. Foto: SITA/AP

NEW YORK 24. apríla (WEBNOVINY) – Hokejisti tímu New York Rangers zvíťazili v pondelkovom súboji 1. kola play-off zámorskej NHL na ľade kanadskej Ottawy 3:2 a vynútili si rozhodujúci siedmy duel série.

V mužstve hostí odohral viac ako 20 minút útočník Marián Gáborík, ale v štatistikách pri jeho mene svietili iba dve trestné minúty za hákovanie a dva strelecké pokusy.

O postupujúcom do ďalšej fázy rozhodne až štvrtkový duel na ľade newyorského klubu.

Senators nastúpili aj s Alfredssonom

Daniel Alfredsson

Ottawa viedla gólom Chrisa Neila, ale tri presné zásahy „jazdcov“ v druhej časti rozhodli o osude stretnutia. V záverečnej minúte III. tretiny Jason Spezza už len skorigoval vedenie súpera.

Hráči Rangers ukončili 145-minútovú sériu bez inkasovaného gólu brankára Senators Craiga Andersona.

Do zostavy domácich sa vrátil po otrase mozgu kapitán Daniel Alfredsson. „Dnes sme hrali naozaj veľmi dobre. Bolo dôležité, že po prvej tretine sme boli pokojní a neznervózňovali sa výsledkom. Po prvom strelenom góle nám narástlo sebavedomie a dostali sme sa k našej hre,“ uviedol pre AP brankár Rangers Henrik Lundqvist. V Západnej konferencii sa z postupu tešil Phoenix, ktorý v pondelok uspel v Chicagu 4:0 a celú sériu vyhral 4:2. Na ľade chýbal slovenský útočník Marián Hossa, ktorý sa stále zotavuje zo zranenia hlavy po zákroku Raffiho Torresa v treťom súboji.

„Kojotov“ podržal brankár

Mike Smith

V sérii medzi Phoenixom a Chicagom sa až v šiestom zápase rozhodlo o víťazovi v riadnom hracom čase. Coyotes postúpili do ďalšieho kola play-off prvýkrát počas svojho pôsobenia vo Phoenixe (od roku 1996) a premiérovo od roku 1987, keď sa ešte volali Winnipeg Jets.

„Konečne sme nehrali predĺženie, čo bola skvelá vec. Náš brankár bol neuveriteľný,“ usmieval sa po zápase obranca Coyotes Keith Yandle. Veľký podiel na postupe Coyotes má brankár Mike Smith, ktorý zneškodnil všetkých 39 striel súpera a dosiahol prvý shutout v play-off v kariére.

Veľa práce mal najmä v prvých dvoch tretinách, v ktorých domáci prestrieľali jeho tím 28:8. Strelecky úspešný však bol iba jeho spoluhráč Oliver Ekman-Larsson, ktorý sa strelecky presadil premiérovo v play-off. „Snažil som sa sústrediť na každú strelu. Nemalo význam myslieť dopredu, chcel som iba pomôcť tímu k víťazstvu. Chicago malo tlak, držalo nás v obrannom pásme, ale pomohli mi aj spoluhráči. Zblokovali veľa striel,“ tešil sa Smith.

Súboj nedohral Čech Michal Rozsíval, ktorého tvrdo narazil na mantinel Jimmy Hayes. „Ak sa pozriem späť, myslím si, že zlomovým momentom tejto série bolo zranenie Mariána Hossu,“ naznačil tréner Chicaga Joel Quenneville.

Na Západe tak už je známe kompletné kvarteto postupujúcich aj dvojice 2. kola play-off. Nastúpia v ňom St. Louis proti Los Angeles a Phoenix proti Nashvillu.

Výsledky pondelkových zápasov:

Ottawa Senators – New York Rangers 2:3 (1:0, 0:3, 1:0) – stav série: 3:3

Góly: 8. Neil (Gončar, N. Foligno), 60. Spezza (Greening) – 29. Stepan (B. Richards, Stralman), 38. B. Richards (Del Zotto, Stepan), 40. Keider (Stepan, M. Staal)

Chicago Blackhawks – Phoenix Coyotes 0:4 (0:0, 0:1, 0:3) – konečný výsledok série: 2:4, do semifinále Západnej konferencie postupuje Phoenix

Góly: 34. Ekman-Larson (Yandle, Ray Whitney), 43. Brule (Chipchura), 54. Vermette (Boedker, Ekman-Larson), 55. Chipchura (Brule, Langkow)

Viac k osobe Daniel AlfredssonHenrik LundqvistJason SpezzaJoel QuennevilleMarián GáboríkMarián HossaMike Smith
Firmy a inštitúcie Arizona CoyotesChicago BlackhawksNew York RangersOttawa Senators