Chicago s Hossom vyrovnalo sériu s Nashvillom

NHL

NEW YORK 19. apríla (WEBNOVINY) – Slovenskí hokejisti sa v bodových štatistikách z nedeľných zápasov kanadsko-americkej NHL neobjavili. Chicago s Mariánom Hossom a Tomášom Kopeckým v zostave nenechalo po zaváhaní v úvodnom stretnutí v druhom meraní síl s Nashvillom nič na náhodu a pred domácimi tribúnami si pripísalo prvé víťazstvo (2:0) v tohtoročnom play-off. Marián Hossa bol najčastejšie strieľajúcim hráčom zápasu, ale ani jeden z jeho šiestich pokusov v bránke súpera neskončil. „Každý jeden z nás bol naštartovaný na triumf. Bol to z našej strany vynikajúci duel a je fajn, že sme vyrovnali stav série,“ poznamenal center „čiernych jastrabov“ Dave Bolland. Kľúčom k úspechu Blackhawks bol stopercentný výkon gólmana Anttiho Niemi, na ktorého smerovalo 23 pokusov „predátorov“. Dvadsaťšesťročný Fín si pripísal prvý shutout v play-off. „Je to oveľa lepší pocit,“ odpovedal rodák z mesta Vantaa na otázku, či je krajšie vychytať nulu v stretnutí play-off ako v základnej časti. Vôbec po prvý raz od zavedenia súčasného formátu vyraďovacích bojov v roku 1987 sa stalo, že všetky série boli po prvých dvoch stretnutiach vzácne vyrovnané. „Naozaj vzrušujúce. Všetkých osem súbojov ponúka vyrovnané a vynikajúce zápasy. Musíme byť trpezliví a hrať od začiatku až do konca. Ak chcete triumfovať, musíte hrať s veľkou energiou a chuťou a mať pred sebou jasný cieľ,“ vysvetľoval tréner mužstva z „veterného mesta“ Joel Quenneville.

V súboji Colorada so San Jose diváci za 60 minút gól nevideli, a tak sa muselo predlžovať. Predĺženie však trvalo iba 51 sekúnd, keď kurióznym gólom rozhodol o víťazstve Colorada Ryan O’Reilly a „lavína“ sa ujala vedenia v sérii 2:1. Iba 19-ročný mladík sa radoval po tom, čo v rohu klziska zblokoval prihrávku smerujúcu za bránku od obrancu „žralokov“ Dana Boyla a puk sa dostal až za chrbát gólmana Jevgenija Nabokova. Ani sám center Avalanche si pritom nevedel vysvetliť, ako sa mu podarilo streliť tento veľmi dôležitý gól: „Nie každý presný zásah je výstavným kusom. Odrazený puk skákal povedľa bránkovej čiary a my sme nakoniec vyhrali. V nič lepšie som ani nemohol dúfať. Iba som sa snažil byť dôsledný a hokejkou znepríjemniť súperovi život. Potom to tam padlo. Nevedel som, čo si mám myslieť. Naozaj som tomu nemohol uveriť.“

Séria medzi Detroitom a Phoenixom sa v nedeľu presunula z nehostinnej Arizony do mesta na pobreží Veľkých jazier a hosťujúcim „kojotom“ sa podarilo uchmatnúť pred vypredanou Joe Louis Arenou ďalší bod v sérii hranej na 4 víťazstvá. Phoenix zvíťazil 4:2 a nad „červenými krídlami“ vedie 2:1. Štvrtý tím Západu po základnej časti však v stretnutí prišiel o svojho kapitána – Shane Doan sa na začiatku druhej tretiny zranil po tom, čo preletel cez domáceho brankára Jimmyho Howarda a narazil do mantinelu. Skúsený útočník utŕžil zranenie vrchnej časti tela a jeho účasť v stretnutí s poradovým číslom štyri je otázna. „Zdá sa, že tento moment mužstvu pomohol. Lekári prehodnocujú jeho stav, uvidíme, ako na tom bude zajtra. Máme ale v tíme množstvo hráčov, ktorí ho radi zastúpia a aj dnes sme to mohli vidieť. Keď stratíte jedného hráča, je to príležitosť pre ďalších,“ skonštatoval tréner Coyotes Dave Tippett.

Philadelphia sa víťazstvom nad New Jersey (3:2 po predĺžení) v treťom stretnutí vzájomného súboja opäť dostala do vedenia v sérii. Víťazný presný zásah vsietil v 4. min predĺženia Daniel Carcillo. „Vynikajúci pocit,“ opisoval svoju náladu po dueli ľavý krídelník a pokračoval: „Je ťažké to opísať. Každý chce akýmkoľvek spôsobom pomôcť tímu k výhre. Je to ťažko opísateľný, no naozaj vynikajúci pocit.“ „Letci“ opäť potvrdili, že to na „diablov“ v tejto sezóne vedia a pokračovanie súbojov medzi týmito dvoma mužstvami ešte môže byť mimoriadne zaujímavé.

Úradujúci držiteľ Stanleyho pohára z Pittsburghu zvíťazil nad Ottawou druhý duel v rade a dostal sa do vedenia v sérii (2:1). Ako správny kapitán doviedol „tučniakov“ k triumfu center Sidney Crosby, ktorý zaznamenal gól i asistenciu a stal sa prvou hviezdou súboja. „V tomto období roka je to všetko o tímovej práci. Každý jeden hráč musí zvýšiť svoj herný výkon,“ zopakoval recept na víťazstvo kouč Penguins Dan Bylsma. „Celý rok sme ako na hojdačke – raz na víťaznej vlne, inokedy zase prehrávame. Teraz sa musíme naladiť opäť na výhry a predviesť víťaznú šnúru,“ burcoval svoje mužstvo kapitán „senátorov“ Daniel Alfredsson.

Výsledky nedeľných duelov 1. kola play-off bojov o Stanleyho pohár – prvé zápasy (hrá sa na 4 víťazstvá):

VÝCHODNÁ KONFERENCIA

Philadelphia – New Jersey 3:2 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0, – 1:0) – stav série 2:1

Ottawa – Pittsburgh 2:4 (0:1, 1:2, 1:1) – stav série 1:2