Chicago vykročilo za Stanleyho pohárom

Nhl

CHICAGO 30. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Chicaga Blackhawks úspešne vykročili za ziskom Stanleyho pohára, keď v sobotňajšom úvodnom zápase finálovej série zvíťazili nad Philadelphiou Flyers 6:5. Hosťujúci letci v zápase trikrát viedli, prestrelku nakoniec rozhodol v 49. min gólom slovenský útočník Tomáš Kopecký. ten si pripísal aj asistenciu pri štvrtom úspechu svojho tímu, keď v 30. min prihrával Versteegovi. Pozoruhodné je, že 28-ročný trenčiansky odchovanec sa vrátil z tribúny do kádra Chicaga po piatich zápasoch len vďaka zraneniu spoluhráča Andrewa Ladda.

Dvoma asistenciami sa prezentoval aj ďalší Slovák v drese „čiernych jastrabov“ Marián Hossa, ktorý prihrával v 8. a 36. min na oba zásahy Brouwerovi a vyslúžil si poctu druhej hviezdy zápasu práve za Brouwerom. Obaja Slováci si pripísali po dva plusové body a po dve strely na bránku Philadelphie. Marián Hossa, ktorý ma v zápasoch play-off na konte 13 bodov (2+11), predĺžil svoje čakanie na ďalší gól už na 8 zápasov. Tomáš Kopecký si v 12 zápasoch play-off pripísal už 6 bodov za 4 góly a 2 asistencie.

Hrdina Philadelphie z predchádzajúcej série s Montrealom, brankár Michael Leighton, dostal dôveru od začiatku aj v tomto stretnutí, ale po piatom inkasovanom góle to už bolo preňho priveľa a do brány sa prvýkrát po zranení vrátil Brian Boucher. Na opačnej strane si svojich 60 minút odstála momentálna jednotka Chicaga Anti Niemi: „Myslím, že v prvej tretine som sa cítil viac v pohode oproti druhej, ktorá bola dosť krušná. V tej tretej som sa už nevedel dočkať konca“, vyznal sa rodák z fínskeho Vantaa.

„Prvých dvadsať minút bolo vidieť trochu nervozity na oboch stranách. Myslím si, že v druhej dvadsaťminútovke sme boli stále trochu viac emocionálnejší než obvykle sme. Potom sme sa už ale dostali do tempa. To je štandard ktorým by sme sa chceli prezentovať aj v ďalšom zápase“, povedal šťastnejší tréner „čiernych jastrabov“ Joel Quenneville. Jeho náprotivok Peter Laviolette bol na tlačovej konferencii pochopiteľne sklamaný: „Prehrali sme prvý zápas finále. Je ťažké tu sedieť a vyzdvihovať pozitíva. Ešte dnes večer a zajtra rozoberieme náš výkon a pripravíme sa na ďalšie tretnutie“.

Chicago bojuje o svoj štvrtý Stanley Cup, na ktorý čaká už rekordných 49 rokov, Philadelphia by si v prípade úspechu do vitríny zaradila tretí Pohár po 35-ročnej pauze.

Výsledok 1. zápasu finálovej série o Stanleyho pohár (hrá sa na 4 víťazstvá):

Chicago Blackhawks – Philadelphia Flyers 6:5 (2:3, 3:2, 1:0) – stav série 1:0

Góly: 8. Brouwer (HOSSA, Sopel), 12. Bolland, 22. Sharp (Brouwer, Hjalmarsson), 30. Versteeg (KOPECKÝ, Keith), 36. Brouwer (HOSSA, Hjalmarsson), 49. KOPECKÝ (Versteeg, Bolland) – 7. Leino (Briere, Pronger), 17. Hartnell (Briere, Pronger), 20. Briere (Leino, Hartnell), 28. Betts (Asham, Powe), 39. Asham (Briere, Hartnell)

Vylúčení: 4:0 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 1:0, strely na bránku: 32:32, brankári: Niemi – Leighton (od 36. Boucher), 22 312 divákov.