Chodkyňa Czaková vyhrala švajčiarsky šampionát, vytvorila nový slovenský rekord

Mária Czaková
Slovenská reprezentantka v chôdzi Mária Czaková Foto: SITA/Jakub Julény

MONTHEY 21. apríla (WebNoviny.sk) – Mária Katerinka Czaková sa opäť zapísala do listiny slovenských rekordov, keď v Monthey na otvorenom švajčiarskom šampionáte na dráhe vyhrala súťaž žien na 10 000 m časom 45:27,50 min. Doterajšie slovenské maximum 45:53,76 min klubovej kolegyne z banskobystrickej Dukly Márie Gálikovej zo 7. júna 2014 v Novom Měste nad Metují v českej extralige zlepšila o 26,26 sekundy. Informuje o tom internetová stránka Slovenského atletického zväzu.

Dvadsaťdeväťročná zverenka trénerského dua Matej Spišiak – Martin Pupiš sa montheyským výkonom dostala aj na prvú priečku aktuálnych sezónnych svetových tabuliek a potvrdila, že je v životnej forme. Na marcovej Dudinskej päťdesiatke sa víťazným časom 4:14:25 h na 50 km (rekord SR) dostala na druhú priečku na svete v roku 2018 a zaradila sa na šiestu priečku v historických svetových tabuľkách.

„Marika štartovala prvýkrát od Dudinskej päťdesiatky, preto sme celkom presne nevedeli, ako jej organizmus zareaguje na zátaž a hlavne rýchlejšie tempo. Preteky absolvovala podľa plánov vo veľmi slušnom tempe, šliapala veľmi dobre aj technicky, čo vnímam mimoriadne pozitívne. Podmienky v Monthey neboli vôbec ľahké, vychytili sme zatiaľ najteplejší deň roka – o štvrtej popoludní bolo na štarte až 28 °C v tieni, čo je naozaj extrém,“ podotkol Matej Spišiak, jeden z trénerov najlepšej slovenskej chodkyne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mária CzakováMária Katerinka CzakováMatej Spišiak