Chorvát, ktorý uniesol lietadlo v USA, spáchal samovraždu

Lietadlu v USA odtrhlo podvozok
Lietadlo americkej spoločnosti Southwest Airlines pristálo v pondelok na letisku LaGuardia v New Yorku bez prednej časti podvozku. Foto: SITA/AP

ZÁHREB 2. septembra (WEBNOVINY) – Chorvát, ktorý v polovici 70. rokov spolu s svojimi komplicmi uniesol v USA lietadlo, spáchal samovraždu.

Usmrtenie 67-ročného Zvonka Bušiča strelnou zbraňou v pondelok potvrdila polícia v meste Zadar, neďaleko ktorého muž žil. Do vlasti sa pritom vrátil iba pred piatimi rokmi po odpykaní si 32 rokov v americkom väzení. Dôvody jeho konania známe nie sú.

Bušič pred takmer 40 rokmi stál na čele skupiny, ktorá sa v roku 1976 zmocnila stroja TWA smerujúceho z New Yorku do Chicaga. Pilotov donútili letieť do Montrealu, potom do Londýna a Paríža. Až vo francúzskej metropole ich polícia prinútila vzdať sa. Odsúdení únoscovia tvrdili, že takto chceli poukázať na perzekúcie vtedajšieho juhoslovanského režimu lídra Josipa Broza Tita voči Chorvátom.

Okrem únosu lietadla s 80 ľuďmi na palube ich usvedčili z nastraženia bomby v priestoroch newyorskej železničnej stanice. Pri jej zneškodňovaní zomrel policajt. Názor Chorvátov na Bušiča sa aj preto líši – kým jedni ho považujú za hrdinu, druhí v ňom vidia teroristu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom