Chorých na akútne respiračné ochorenia pribudlo, najvyššia chorobnosť bola v Bratislavskom kraji

Chrípka, choroba
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 19. októbra (WebNoviny.sk) – Počet chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO) v tomto týždni stúpol o 4,9 percenta. Ako agentúru SITA informoval hlavný hygienik Ján Mikas, lekári nahlásili 42 102 akútnych respiračných ochorení. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Bratislavskom kraji, najnižšia v Žilinskom kraji.

Najčastejšie postihli respiračné ochorenia deti do päť rokov. Komplikácie lekári zaznamenali u 1 019 osôb, čo predstavuje 2,4 percenta zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili sinusitídy (614), z ostatných komplikácií to boli otitídy (275) a pneumónie (130). Ochorenia hlásilo 56 percent všeobecných lekárov pre deti a dorast a 44 percent všeobecných lekárov pre dospelých.

Lekári v 42. týždni nahlásili aj 3 056 chorých na chrípku a chrípke podobné ochorenia, čo predstavuje 7,2 percenta z celkového počtu hlásených ARO. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť klesla o 9,8 percenta. Najviac chorých bolo v Nitrianskom kraji, najmenej v Košickom kraji. Na chrípku najviac ochoreli mladí vo veku 15 až 19 rokov.

Vyučovanie počas tohto týždňa prerušili v jednej materskej škole v Banskobystrickom kraji, v jednej v Trnavskom kraji, v dvoch v Prešovskom kraji a v troch materských školách v Košickom kraji.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mikas