CHUDÝ: Tatry nikdy nebudú Alpami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Chudý
Peter Chudý Foto: Rastislav Ovšonka

V Poľsku už sú v plnom prúde jarné prázdniny. Zvýšil sa v tomto období záujem o Vysoké Tatry zo strany poľských návštevníkov?

Ruch to určitým spôsobom zvýšilo, hlavne u jednodenných návštevníkov. V hlavných tatranských lyžiarskych strediskách, v Tatranskej Lomnici a na Štrbskom Plese, sme zaznamenali, že prišli nielen individuálni lyžiari z Poľska, ale dokonca celé autobusy mladých ľudí. Žiaľ, to je náš problém. Tí mladí ľudia ráno prišli, lyžovali celý deň a na ubytovanie a stravovanie sa opäť presunuli na poľskú stranu, či už do Zakopaného alebo do najbližšieho okolia. Zvýšený pohyb návštevníkov tu je hlavne koncom týždňa a cez víkend. Začiatok týždňa sa rozbieha veľmi ťažko. Podobná situácia je aj pri ubytovaných návštevníkoch, kde do niektorých zariadení prišlo poľských návštevníkov viac, v niektorých zariadeniach sa neukázali vôbec. Ubytovaných návštevníkov je v porovnaní s minulým rokom približne rovnako. Jednodňových návštevníkov v období poľských prázdnin prišlo viac.

Týždeň pred našimi jarnými prázdninami na Slovensku teda majú očakávať návštevníci nával lyžiarov?

Čo sa týka víkendov, tak vtedy je návštevnosť podstatne vyššia, čiže sa môže stať, že v niektorých strediskách pri niektorých lanovkách budú musieť lyžiari chvíľu počkať. Žiaden problém ani čakacie doby nie sú v prvej polovici týždňa.

Minulý rok Poliaci neprišli, lebo sa zľakli eura. V Poľsku sa šírili chýry o tom, že vďaka euru budeme mať vyššie ceny. Myslíte si, že pomalý návrat Poliakov súvisí s tým, že si ešte nezvykli na euro?

Je to jednak tým, že Poliaci sú veľmi citliví na vnímanie ceny a euro ich stále nejakým spôsobom straší. Na druhej strane musíme priznať, že prevádzkovatelia lanoviek a vlekov vo Vysokých Tatrách, aj keď určitým spôsobom upravili ceny v porovnaní s minulým rokom, ale ich zníženie nie je také, aby návštevníkov z poľskej strany Tatier prilákalo. Niektoré strediská začali s cenami pracovať vážnejšie. Napríklad stredisko v Bachledovej doline. To sa stáva vážnou konkurenciou nielen hlavných tatranských stredísk v Tatranskej Lomnici a na Štrbskom Plese, ale dokonca cenovo konkuruje aj lyžiarskym strediskám na poľskej strane, či už je to Havran v Jurgówe alebo Koźiniec v Czarnej Góre.

Možno povedať, že vysoké ceny za lyžovačku v Tatranskej Lomnici vyháňajú lyžiarov z Tatier?

Tatranskí podnikatelia sú presvedčení, že je to tak. Keď porovnáme ceny v stredisku Tatranská Lomnica napríklad s Jasnou v Nízkych Tatrách, jednoznačne v Jasnej je ponuka dĺžky upravených zjazdových tratí nepomerne vyššia ako v Tatranskej Lomnici. Žiaľ v Tatranskej Lomnici doplácame aj na nepriazeň počasia, pretože naša atraktivita, ktorou je zjazdovka v Lomnickom sedle vplyvom nedostatku prírodného snehu vo Vysokých Tatrách túto zimu zatiaľ v prevádzke nebola a je aj otázne, vzhľadom na predpoveď počasia, kedy sa ju podarí sprevádzkovať. Lyžovačka na Čučoriedkach nepokrýva tú ponuku, ktorú by sme si predstavovali pre náročnejších lyžiarov.

Peter Chudý
Foto: Rastislav Ovšonka

Majú podnikatelia, mesto alebo Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry „páky“ na cenu lyžiarskych lístkov alebo je to len rozhodnutí prevádzkovateľa strediska?

Ide o súkromnú spoločnosť, takže my môžeme predstaviteľom tejto spoločnosti iba odporúčať výšku cien, prípadne poukazovať na to, na akej úrovni sú ceny v okolitých lyžiarskych strediskách. Zo strany tatranských podnikateľov je s tým nespokojnosť, pretože to vážne odrádza záujemcov, ktorí prichádzajú do tatranských zariadení, od toho, aby išli lyžovať práve do Vysokých Tatier. My vieme, že Tatry nikdy nebudú Alpami. Často sa nám stáva, že ľudia ubytovaní vo Vysokých Tatrách vyhľadávajú lyžiarske strediská, ktoré sú na opačnej strane Podtatranskej kotliny, či už je to Lopušná dolina, Lučivná a teraz už aj Bachledova dolina – Jezersko, ktoré je v belianskej časti Tatier.

Už o necelý týždeň začnú jarné prázdniny na Slovensku. Čo ponúknu Vysoké Tatry pre domácich návštevníkov?

Očakávame, že prázdniny by mohli priniesť zvýšenú návštevnosť aj vo vysokotatranských strediskách. Dá sa však už teraz povedať, že očakávania lepšej sezóny, ktoré sme mali ešte pred jej začiatkom sa asi nenaplnia. Je to vplyvom počasia a na druhej strane je to pretrvávajúca hospodárska kríza. V krajine, ktorá má takmer 13 % nezamestnanosť nemôžeme očakávať, že ľudia dokážu rozdeliť svoj záujem medzi letnú a zimnú dovolenku. Žiaľ, keď už si majú vybrať, preferujú letnú na úkor zimnej. Za zimnou lyžovačkou prichádzajú skôr na jedno – dvojdňové víkendové pobyty alebo prichádzajú len na jeden deň. Keďže rozhodujúcou je cena, vyhľadávajú lyžovačku, kde cenová relácia je oveľa priaznivejšia ako je to u nás.

Napĺňajú sa názory, že Vysoké Tatry sú len pre bohatých?

To by som nepovedal. Aj predstavitelia J&T deklarovali, že chcú vytvoriť podmienky, na to, aby do Tatier mohli chodiť všetky vrstvy spoločnosti nielen od nás, ale aj z okolitých krajín. V zime je hlavný produkt lyžovanie a keď sa chcete lyžovať, potrebujete lanovky a vleky, aby ste sa na kopec dostali. Pokiaľ je cenová relácia neúmerná vašim príjmom, tak sa snažíte hľadať také kopce, kde je to adekvátne vašej peňaženke. Nedostatok prírodného snehu spôsobil vo Vysokých Tatrách aj to, že Štrbské Pleso ako mekka bežeckého športu nie je verné svojej tradícii. Bežecká trať nemôže byť upravovaná mechanicky pre nedostatok snehu. Na kolbisku v Tatranskej Lomnici sme začali po poslednej snehovej nádielke snehu s úpravou bežeckých tratí, ale avizované oteplenie môže spôsobiť, že sneh zmizne. V lete je situácia iná. Ak nemám na lanovku, vyšliapem si to peši. Takže v lete otázka cien lanoviek a vlekov, pri plánovaní si dovolenky, nie je taká dôležitá ako v zimnom období, kedy sa bez lanoviek a vlekov nedá zaobísť.

Cez víkend sa na Štrbskom Plese konalo konské pólo na snehu. Je to typ podujatí, ktoré môžu pomôcť Vysokým Tatrám?

Každé veľké podujatie, ktoré sa koná v určitom regióne, pritiahne pozornosť verejnosti nielen v danej krajine, ale často aj v okolitých krajinách. Pri tejto príležitosti sa dajú odprezentovať turistické možnosti regiónu. Z hľadiska reklamy je to jednoznačne pozitívna záležitosť. Z hľadiska návštevnosti tento víkend to pritiahlo viac návštevníkov do oblasti Štrbského Plesa. Paralelne s touto akciou sa konala ďalšia akcia, Snežné psy, v Tatranskej Lomnici, ktorá bola venovaná rodinám s deťmi. Myslím si, že podujatia ako Snežné psy alebo v lete Medvedie dni by dokázali spopularizovať našu destináciu – Vysoké Tatry medzi širšou verejnosťou. Čo sa týka póla, je to promo akcia, ktorá dá signál o tom, že aj takéto veľmi snobské podujatie je tu možné zorganizovať na zodpovedajúcej úrovni. Ale takéto podujatia, aj keď je pozvaná široká verejnosť, sú určené predovšetkým určitému vymedzenému kruhu návštevníkov.

Vysoké Tatry majú po dvanástich rokoch schválený územný plán. Čo by sa malo v blízkej budúcnosti v Tatrách vybudovať, aby sa priblížili európskym strediskám zimného cestovného ruchu?

Územný plán je bezprostredne napojený na zonáciu Tatranského národného parku, ktorá zatiaľ schválená nie je. Podstatné princípy zonácie ako sú rozdelenie celého územia národného parku na jednotlivé pásma medzi rozhodujúcimi zložkami, ktorými sú ochrana prírody, štátne lesy a mesto už je určitým spôsobom dohodnuté. Dohodnuté je aj to, že ak by sa mali dobudovávať zimné služby cestovného ruchu, mali by to byť tri rozhodujúce strediská Tatranská Lomnica, Štrbské Pleso a Smokovce. Nemalo by sa zasahovať do prírody a budovať ďalšie strediská. Existujúce strediská by sa mali dobudovať na takú úroveň, aby poskytovali aj v období nepriaznivého počasia taký štandard, aby sa turisti, ktorí si tu zimnú dovolenku naplánujú, na sneh sa aj dostali. Tatranské strediská sú v takej nadmorskej výške, že ak aj globálne otepľovanie bude pokračovať, ešte niekoľko desaťročí by vedeli napĺňať požiadavky klientov, ktorí do Vysokých Tatier budú prichádzať. Fenomén apartmánových bytov ukázal, nielen vo Vysokých Tatrách, ale aj v podhorí, že dopyt je saturovaný a predaj stagnuje. Z kapacity, ktorá je už postavená alebo sa ešte stavia, je záujem asi o 50 % kapacít. Všetci veria, že so zlepšujúcou sa hospodárskou situáciou sa možno aj trh s apartmánovými bytmi rozbehne. Samozrejme, treba tu dobudovať ďalšiu infraštruktúru, ktorá súvisí s problémom nedostatku parkovacích plôch a samozrejme aj doplnením ďalších služieb. Je pripravených mnoho projektov, hlavne rekonštrukcie starých budov, ale stále chýba niekoľko detailov, niekedy aj ten podstatný – peniaze na to, aby sa tieto veci konečne rozbehli. Ako taký stále meškajúci príklad by som uviedol Kúpeľný dom v Tatranskej Lomnici, ktorý mal byť už dva roky v rekonštrukcii.

Predstaviteľ jedného z najväčších investorov vo Vysokých Tatrách prednedávnom prezentoval názor presťahovať do Tatier mladé rodiny. Myslíte si, že je to riešenie pre Vysoké Tatry, aj vzhľadom na klesajúcu demografickú krivku?

Ľudí nemožno presťahovať len tak, keď si to niekto naplánuje. Ľudia musia prísť za určitými pracovnými možnosťami a určitou perspektívy rozvoja. Mladí ľudia s rodinami, ktorí prichádzajú do Vysokých Tatier, potrebujú služby súvisiace so školstvom, zdravotníctvom, možno aj s predškolskými zariadeniami. Ale predovšetkým je to otázka pracovných možností. To, že Vysoké Tatry sú síce strediskom s celoročnou využiteľnosťou, ale s dvoma výraznými sezónami, letnou a zimnou, tak je tu potrebné vytvoriť pracovné zázemie, aby ľudia, ktorí by sem prichádzali, mali možnosť práce celoročne. A to sa zatiaľ ani spoločnosti, ktorá prezentovala tieto zámery, nedarí. Aj oni museli korigovať svoje plány, vzhľadom na hospodársku krízu. Obyvatelia Vysokých Tatier, podnikatelia a poslanci mestského zastupiteľstva boli oboznámení s ich dlhodobými rozvojovými plánmi, ktoré sa týkali Tatranskej Lomnice i Starého Smokovca. Súkromná spoločnosť má právo stanoviť si poradie. Najskôr chcela dobudovať Tatranskú Lomnicu, potom sa chcela presunúť do Smokovcov, ale aj v Tatranskej Lomnici minulý rok odsunula svoje rozvojové plány a sústredila všetky finančné prostriedky do Nízkych Tatier do Jasnej na vybudovanie novej lanovky. Takže keď budú pracovné príležitosti, ľudí ani nebude potrebné presťahovávať. Oni sami za tou prácou prídu.

Zhováral sa Rastislav Ovšonka

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Chudý