Cibulková cez Kuznecovovú do štvrťfinále v Sydney

Dominika Cibulková

SYDNEY 12. januára (WEBNOVINY) – Slovenská tenistka Dominika Cibulková postúpila už do štvrťfinále dvojhry na kvalitne obsadenom turnaji WTA Tour Medibank International v austrálskom Sydney (Premier, dotácia 600 000 USD, tvrdý povrch Plexicushion vonku). Súčasná slovenská dvojka získala v osemfinále vôbec po prvý raz v kariére skalp svetovej trojky Rusky Svetlany Kuznecovovej, ktorú zdolala za 89 minút 7:5, 6:2. Po zvládnutej koncovke vyrovnaného prvého setu slovenská hráčka v tom druhom od stavu 2:2 nepovolila úradujúcej šampiónke Roland Garros ani gem. Celkovo využila 6 z 10 možností na brejk, zatiaľ čo svoje podanie stratila len trikrát. Cibulkovej súperka pre štvrťfinále vzíde z dvojice Viktoria Azarenková (6-Biel.) – Kimiko Dateová-Krummová (Jap.). Dvadsaťročná Slovenka (24. v rebríčku WTA) upravila bilanciu vzájomných stretnutí s o 4 roky staršou Ruskou na 1:3 a podľa databázy Tenisovej asociácie žien Cibuková dosiahla 151. triumf vo svojej kariére. Už teraz má na „malom Grandslame“ v Sydney istotu šeku na 15 450 USD a 120 bodov do rebríčka. „Víťazstvo nad takou vynikajúcou hráčkou som už potrebovala. Pracovali sme na tom veľmi tvrdo. Dnes bolo na kurte strašne teplo, aj cez 40 °C a silné slnko. Od prvej lopty sme napriek tomu nasadili vysoké tempo a celkovo to bol veľmi dobrý tenis,“ referovala zo Sydney D. Cibulková a k rozhodujúcim momentom v stretnutí podotkla: „Stále som viedla a nepúšťala súperku pred seba. Keď som zvládla koncovku prvého setu, Svetlana začala zaostávať. Už toľko nevládala, snažila sa hrať všetko na dva-tri údery a z toho potom plynuli jej chyby. Preto bol druhý set rýchlejší. Chcem sa ešte poďakovať všetkým Slovákom, ktorí ma dnes prišli povzbudiť do hľadiska. Boli skvelí, teším sa z toho.“

Vo vyrovnanom prvom sete bola stále o krok vpredu mladšia Slovenka. Viedla 4:2, neskôr 5:4 s brejkom, ale prvé podávanie na zisk úvodného setu ešte nezvládla. Tri brejkbaly za stavu 0:40 síce odvrátila, pri štvrtom pomohla súperke dvojchybou. Vzápätí viedla ruská hráčka pri svojom servise 40:15 a bola blízko zisku svojho šiesteho gemu, Cibulková však otočila a po ďalšom brejku viedla ona 6:5. Tentoraz už pri vlastnom podaní nezaváhala a dotiahla set na 7:5. Aj v druhom dejstve mala slovenská hráčka podľa vývoja skóre o niečo navrch a už v treťom geme čistou hrou vzala podanie svojej skúsenejšej súperke. Vzápätí ho sama stratila, ale ďalším, tentoraz už potvrdeným brejkom zvýšila na 4:2. Kuznecovovú tým akoby zlomila. Petrohradská rodáčka vzápätí opäť odovzdala súperke svoje podanie a napokon už zdecimovaná nezískala ani gem. „V závere už bola veľmi nahnevaná, ani mi nič nepovedala. Sme síce kamarátky, trénujeme spolu, ale dnes bola naozaj poriadne nahnevaná. Zajtra určite za mnou príde a povie mi, že sa mám držať v ďalšom zápase,“ dodala Cibulková.

Pod novým českým koučom Jaroslavom Bulantom postúpila Cibulková do singlového štvrťfinále na okruhu WTA v krátkom slede po druhý raz. Rovnako ďaleko sa dostala aj minulý týždeň na dotáciou aj obsadením menšom podujatí v novozélandskom Aucklande, kde nestačila na turnajovú jednotku Flaviu Pennettovú. Cibulková hrá v Sydney tretíkrát. Predvlani ako kvalifikantka neprešla v 1. kole hlavnej súťaže cez Estónku Kaiu Kanepiovú a minulý rok získala na úvod proti Dánke Caroline Wozniackej len tri gemy. Nastupovala však fyzicky i mentálne vyčerpaná po úspešnom ťažení na Hopmanovom pohári v Perthe.