Cibulková dôstojne bojovala, na Kerberovú však nestačila

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Cibulková
Slovenská tenistka Dominika Cibulková. Foto: SITA/AP

SINGAPUR 23. októbra (WebNoviny.sk) – Slovenská tenistka Dominika Cibulková prehrala za 138 minút výsostne dôstojne 6:7 (5), 6:2, 3:6 s nemeckou ľavorukou jednotkou svetového rebríčka Angelique Kerberovou v záverečnom druhom nedeľňajšom stretnutí v základnej Červenej skupine dvojhry na úvod koncoročného výberového šampionátu BNP Paribas WTA Finals presented by SC Global v Singapure.

Zápas priniesol mimoriadnu kvalitu z oboch strán. Predtým v rovnakej skupine Rumunka Simona Halepová zvíťazila nad Američankou Madison Keysovou 6:2, 6:4. Cibulková v prvom sete mala manko 2:4, ale aj viedla 5:4 a 6:5. V tajbrejku trikrát vymazala minibrejk, ale napokon to nestačilo. V druhej časti odskočila Slovenka na 4:0, ešte raz sa presadila na príjme za stavu 4:2 a potom sa dopodávala cez 0:30. V rozhodujúcom dejstve viedla nádejne 2:1 s brejkom, ale následne spadla na 2:5 a už sa nezachránila, hoci ešte mala dva jednotlivé brejkbaly v deviatom geme.

S výkonom bola spokojná, no nestačilo to

„Predviedla som výborný výkon, ale napokon to v našom určite dosiaľ najlepšom vzájomnom zápase nestačilo. Prehra ma veľmi mrzí. Na kurte som zo seba vydala všetko a bolo to o pár loptách, ktoré som nezvládla. Kerberová ukázala, prečo je svetovou jednotkou. Výborným pohybom ma nútila hrať údery navyše, z toho pramenili moje chyby. Škoda, že spočiatku som bola predsa len trochu nervózna a premotivovaná – 3-4 gemy som sa hľadala. Postupne som sa však dostávala do toho môjho tranzu a chytila som sa. V prvom sete som pod vplyvom emócií prišla o sily, ktoré mi potom chýbali v koncovke tohto stretnutia. Na takejto úrovni rozhodujú detaily, rozdiely medzi úspechom a nezdarom bývajú minimálne. Rovnako dobre som mohla dnes aj vyhrať, líderku renkingu som mala na lopate, diktovala som hru. Víťazka však mohla byť iba jedna,“ uznala Cibulková v rozhovore pre SITA v rámci konferenčného telefonátu so slovenskými médiami.

Dvadsaťsedemročná debutantka medzi elitou Cibulková klesla v štatistike proti 28-ročnej Kerberovej na 4:5, pričom spočiatku viedla 4:0. Stále platí, že len dvakrát vo svojej kariére prekonala úradujúcu líderku renkingu. Podarilo sa jej to na Wimbledone 2011 (Dánka Caroline Wozniacka) a Roland Garros 2012 (Bieloruska Viktoria Azarenková). Celkovo má v takýchto konfrontáciách skóre 2:11. Hrdinka melbournských Australian Open aj newyorských US Open 2016 Kerberová je už istou koncosezónnou prvou dámou hodnotenia.

„Dominika je veľmi ťažkou súperkou, v ostatnom čase sa jej darilo, nedávno vyhrala turnaj v Linzi. Vopred som bola pripravená na náročný zápas. V treťom sete som sa snažila zostať pozitívna, predvádzať moju hru, počínať si agresívne, koncentrovať sa na vlastné podanie. Bolo to naozaj tesné a vysiľujúce,“ uznala Kerberová v interview na kurte. Mala pomer „winnerov“ a nevynútených chýb 34:27. Zdolaná skončila na podobne úctyhodných číslach 40:33, doplatila však na niekoľko zaváhaní v kľúčových okamihoch. Obe zvládli po desať zákrokov pri sieti. Nemka premenila 4 zo 6 brejkbalov, Slovenka 5 z 11. Na loptičky to dopadlo 93:90.

https://www.youtube.com/watch?v=QlFUvZHPzWY

Cibulková je treťou Slovenkou vo dvojhre na šampionáte

Zverenkyňa fedcupového kapitána Sloveniek Mateja Liptáka Cibulková zatiaľ na tomto podujatí získala 110 000 USD brutto a 125 bodov do počítačového poradia, v ktorom figuruje na svojom rekordnom 8. mieste. V piatok ju vyhlásili za laureátku bilančnej ankety Návrat roka pod hlavičkou Tenisovej asociácie žien (WTA).

Cibulková bude v utorok približne po 15.00 h SELČ hrať s Keysovou, pred nimi sa od 13.30 h SELČ predstavia Kerberová a Halepová. Ak Rumunka uspeje vo dvoch setoch, v predstihu sa kvalifikuje do semifinále. V prípade akéhokoľvek triumfu Halepovej aj Keysovej, bude Rumunka istou víťazkou skupiny a Slovenka už bez nároku na prienik ďalej.

Bratislavčanka Cibulková je treťou Slovenkou vo dvojhre na šampionáte (v sezóne 2002 triumfovala Janette Husárová vo štvorhre po boku Rusky Jeleny Dementievovej). V roku 1996 Karina Habšudová aj na edícii 2002 Daniela Hantuchová pri vtedajšom vyraďovacom formáte so šestnástimi aktérkami prehrali v osemfinálovom 1. kole s Nemkou Steffi Grafovou, resp. s Bulharkou Magdalenou Maleevovou. V roku 2007 Hantuchová v Madride mala v základnej skupine bilanciu 1:2, pričom Rusku Svetlanu Kuznecovovú zdolala vo chvíli, keď už nemohla postúpiť. V „živých“ singlových súbojoch teda Slovenky teraz sumárne majú šampionátovú štatistiku 0:5 a celkovo 1:5.

Brémska rodáčka Kerberová štartuje na WTA Finals štvrtý raz po sezónach 2012, 2013 a 2015 a usiluje sa o svoj premiérový prienik do vyraďovacej časti. Má zápasovú štatistiku 3:8.

Červená skupina:

Angelique Kerberová (Nem.-1) – Dominika Cibulková (SR-7) 7:6 (5), 2:6, 6:3 za 138 minút (63, 36, 39)

Simona Halepová (Rum.-3) – Madison Keysová (USA-6) 6:2, 6:4 za 69 minút

Tabuľka Červenej skupiny:

1. Halepová 1 1 0 2:0 12:6 2

2. Kerberová 1 1 0 2:1 15:15 2

3. Cibulková 1 0 1 1:2 15:15 0

4. Keysová 1 0 1 0:2 6:12 0

Legenda: poradie, meno, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.

Cibulková začala dvojchybou

Cibulková začala dvojchybou, ktorá v skutočnosti nebola, ako odhalil „jastrab“ pre televízne potreby, potom prepálila bekhend, vyhodila defenzívny forhend a proti druhému brejkbalu (po peknom forhendovom zakončení z ničoho) poslala bekhendový kraťas do siete – 0:1. Slovenka sa bekhendovým výstrelom popri čiare dostala na 30:15 na príjme, ale nie ďalej: Nemke tiež fungoval bekhend a na 2:0 sa posunula jasným vstúpeným forhendovým zakončením po kvalitnom servise. Cibulková síce na úvod tretej hry nezvládla smeč (páska a „out“), ale napokon v pohode znížila na 1:2, forhend na čiaru potvrdil kontrolný systém Hawk-Eye. Kerberová porovnateľne hladko upravila na 3:1, súperka znova raz zaváhala z hĺbky dvorca, keď mala nabité.

Slovenka hľadala úderovú istotu a vyváženosť medzi rizikom a konštruovaním. Do odolnej, ľahkonohej a jedovatej obrany občas chcela priveľa. Nemku neubúšila napríklad vo výmene na 15:30, ale pomohla si presným forhendom a pridala ďalšie dva postačujúce útoky – už iba 2:3. Kerberová bola na podaní presvedčivá, uhlami brala Cibulkovej čas. Navyše, dvakrát k nej bola milosrdná páska. Na 4:2 sa posunula parádnym forhendom popri čiare. Slovenka si opäť pripísala tzv. kontaktný gem (3:4), viedla k tomu aj vydarená kombinácia dropšotu a lobu, ktorej Nemka zatlieskala.

Cibulková po porade s koučom (zdôrazňoval trpezlivosť a pokoj) išla na 15:0 aj ešte nádejnejších 30:15 a dočkala sa darčeka v podobe dvojchyby. Kerberová odstránila prvú hrozbu priamo servisom, pri druhej si ním pripravila pozíciu na zakončujúci krížny forhend. Mala dokonca aj gembal, ale Slovenka vytiahla perfektný bekhend do bližšieho rohu a potom podobný forhend, po ktorom sa ozvalo „pomeee!“. Následne Nemka spáchala dvojchybu – 4:4.

Slovenska dostala od rozhodkyne výstrahu

Povzbudená Cibulková sa rozšvihávala, už bola v obvyklom tranze. Keď sa aktivitou dopracovala ku skóre 30:0 v deviatej hre, vyzeralo to na dokonalý priebežný obrat, lenže Kerberová vtedy ukázala, že jednotkou nie je jednotkou zadarmo. Slovenka za stavu 30:30 dostala od chorvátskej empajrovej rozhodkyne Marije Čičakovej výstrahu za prieťahy a hrubo sa unáhlila s forhendom. Brejkbal vymazala naozaj nekompromisne a takto si vynútila aj premiérové vedenie. Na kurt pre zmenu pribehol Nemkin tréner Torben Beltz.

Cibulková na začiatku desiatej hry zvládla hektiku pri sieti (pohotový forhendový kros), ale Kerberová sa neroztriasla, úplne suverénne vyrovnala na 5:5. Slovenka v jedenástom geme spočiatku výborne rozdeľovala a panovala (30:0), pri veľmi nepríjemnom skóre 30:30 zmajstrovala forhendový drajv z výskoku a vzápätí si vynútila Nemkinu chybu – 6:5. Na returne znova začala 15:0, nevyhla sa však tajbrejku: Kerberová si vyslúžila aplauz forhendovým krížnym obhodením z plného behu, ale aj bekhendovými volejmi spod kolien.

Slovenka neotvorila lotériu práve najvhodnejšie – dvojchybou… Minibrejk hneď vykompenzovala stupňovanou ofenzívou, ale následne klesla na 1:3. Bekhendovým volejom sa dostala na 2:3, publikum bolo na nohách a Nemka poslala do siete svoju odpoveď na return – 3:3. Po zmene strán však nepustila vyzývateľku do vedenia – 4:3 po skvostnom bežeckom výkone. Mala aj 5:4 a servis, ale Cibulková sa blysla forhendom popri čiare. Vzápätí však tesne minula pokus o bekhendové skrátenie – 5:6 a bekhend za základnú čiaru po brilantnej obrane Kerberovej. Slovenka mala pomer „winnerov“ a nevynútených chýb 19:20, Nemka 14:10

Povestne bojovná Cibulková neopadla. Okamžite predviedla brejk, keď Kerberová proti hrozbe poslala do siete reakciu na return. Slovenka sa potom na nulu posunula na 2:0, bol to prvý „čistý“ gem v celom dueli. Navyše, na returne v tretej hre mala Cibulková pomerne sľubný náskok 30:15. Kerberová sa síce prepracovala ku gembalu, ale nevyhla sa brejkbalu a pri ňom sa len prizerala bekhendovej kontre – 0:3 a čoskoro aj 0:4, keď sa vyškriabala z 0:40 na 30:40, ale nie ďalej.

Nemka vyznievala zaskočene

Nemka v tejto fáze vyznievala zaskočene a bezradne. S menším otáľaním však upravila na 1:4 a svoju nádej umocnila znížením na 2:4: forhendová chyba Slovenky jej dodala dva brejkbaly a hneď pri prvom famózne trafila bekhendový return krížom. Nemka v siedmej hre pookriala, keď sa sama proti brejkbalu (Cibulkovej forhendové obhodenie popri čiare) presadila forhendom popri čiare, neporadila si však s neskoršou druhou možnosťou Slovenky, ktorá našla čiaru, ukázalo to Jastrabie oko. Na dvorec znova prišiel tréner Matej Lipták. Cibulková vstúpila do ôsmeho gemu dvojchybou a zaostávala aj 0:30, ale dokázala sa dopodávať k zisku setu, zavŕšila to forhendom do protipohybu. V „maratónoch“ v aktuálnej sezóne zatiaľ mala bilanciu 18:9, Kerberová 17:6.

Nemka si dostatočne uvedomovala, aké dôležité je tentoraz zachytiť úvod – 1:0 na 15. Slovenka rovnako ľahko vyrovnala, forhend na 40:0 patril medzi neskutočné. Taký bol aj Kerberovej forhend v sieti z dobre vypracovanej pozície, Nemka ním klesla na 0:40 v tretej hre a inkasovala brejk na nulu: Slovenka zabrala bekhendovým returnom. Cibulková pri potvrdzovaní spadla na 15:40 a „prekonala sa“ vlastným kraťasom, ktorý súperka bekhendom vrátila na základnú čiaru – 2:2. Kerberová síce prudko nezvládla zákrok na 15:30 v piatej hre, pomohla si však podaním a napokon preklopila na 3:2, opäť úradovala jej obrana. Cibulková v šiestej hre spadla dvojchybou na 0:30 a vtedy veľmi hrubo pokazila jasný forhend. Proti brejkbalu na chvíľku poľavila vo výmene, v ktorej mala tlak, a Nemka ju vytrestala bekhendovým krosom – 2:4.

Siedmy gem otvorila Kerberová dvojchybou a na 15:30 klesla, keď aj jej defenzívna vytrvalosť mala hranice. Slovenka však nepridala nadstavbu, urobila dve chyby z kategórie zbytočných a Nemka sa podaním posunula na 5:2. Tréner Lipták ešte burcoval svoju zverenkyňu, oprávnene jej zdôrazňoval, že má požadovaný ´level´ a musí to ešte skúsiť. Skóre 3:5 pôsobilo opticky priaznivejšie, Kerberová išla podávať na víťazstvo. Rýchlo unikla na 30:0. Cibulková troma brutálnymi útokmi pretočila na 40:30 vo svoj prospech, ale pri brejkbale nemala nárok na forhendový blok popri čiare. Ďalšiu šancu si utvorila nekompromisným forhendom, ale Nemka pritlačila a zaťala päsť – druhá zhoda. Páska siete jej nabila na forhendové obhodenie a pri mečbale Slovenka pokazila return.

Pondelňajší program:

Biela skupina:

Agnieszka Radwanská (Poľ.-2) – Svetlana Kuznecovová (Rus.-8) / začiatok o 13.30 h SELČ

Karolína Plíšková (ČR-4) – Garbine Muguruzová-Blancová (Šp.-5) / začiatok približne po 15.00 h SELČ

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Agnieszka RadwanskáAngelique KerberováDaniela HantuchováDominika CibulkováGarbine Muguruzová-BlancováJanette HusarováKarolína PlíškováMadison KeysováMatej LiptákSimona HalepováSvetlana Kuznecovová