Cibulková hrá ako v tranze, tvrdí svetový tenisový odborník

Dominika Cibulková
Dominika Cibulková Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 24. januára (WEBNOVINY) – Skúsený tenisový odborník Jan Kukal tvrdí, že víťazné ťaženie a skvelá hra Dominiky Cibulkovej na Australian Open v Melbourne ho neprekvapujú, lebo vie, čo všetko v minulosti podriadila úspechu.

„Hrá teraz ako v tranze, ale viete, sú za tým roky správnej prípravy na kondícii a technike úderov. Dôležité je aj to, že Dominika je šťastná povaha. Optimistická, extrovertná, nadšená pre tenis, ale aj usilovná v tréningu. Preto si zaslúži to, čo teraz zažíva v Melbourne,“ vyslovil sa 71-ročný Kukal, prvý fedcupový kapitán Slovenska v histórii, pre agentúru SITA.

Obrazom: Cibulková zničila Radwanskú, je vo finále Australian Open

D. Cibulková - A. Radwanská
Slovenská tenistka Dominika Cibulková počas semifinálového zápasu Australian Open, v ktorom porazila Poľku Agnieszku Radwanskú 6:1, 6:2. Foto: SITA/AP

Poľská tenistka Agnieszka Radwanská počas semifináloého zápasu Australian Open, v ktorom prehrala so Slovenkou Dominikou Cibulkovou 1:6, 2:6. Foto: SITA/AP

Kukal hovorí, že Cibulková sa vďaka šiestim víťazným zápasom v Melbourne dostala momentálne do takej formy, že by prehrala azda len so zdravou Serenou Williamsovou. „Veľmi dôležité bolo, že zdolala v skoršej časti turnaja Šarapovovú. To je hráčka z absolútnej špičky, ktorá robí veľa dvojchýb a celkovo chýb a Dominika vie, ako na ňu. Toto víťazstvo jej psychicky veľmi pomohlo. Verí si možno ako nikdy predtým a dnes urobila z Radwanskej o triedu horšiu hráčku,“ je presvedčený Kukal, ktorý kedysi trénoval Henrietu Nagyovú.

Pražský rodák, ktorý roky žije v Boldogu pri Senci, už pred pár rokmi Cibulkovej prognózoval posun do najlepšej svetovej desiatky. (Zatiaľ bola najvyššie v júli 2012 – dvanásta.)

Teraz to vidí ako reálne a najmä sa mu páči, že 24-ročná slovenská jednotka dala zabudnúť na tých, ktorí jej nízky vzrast (161 cm – pozn. SITA) označujú ako vážny hendikep vstupu medzi absolútnu tenisovú špičku.

„Nižšia postava má aj svoje výhody, napríklad lepší pohyb a ten svoj na kurte Dominika doviedla takmer k dokonalosti. A čo sa týka prvej svetovej desiatky, svojho času tam bola Juhoafričanka Amanda Coetzerová, a to bola ešte nižšia hráčka ako Cibulková,“ podotkol Kukal.

Obrazom: Najkrajšie momenty zo semifinále Australian Open

Fanúšikovia v Rod Laver Arene
Kanadskí fanúšikovia počas semifinálového zápasu Australian Open, v ktorom ich krajanka Eugenie Bouchardová prehrala so štvorkou turnaja Číňankou Na Li za 86 minút 2:6, 4:6. Foto: SITA/AP

Tomáš Berdych
Český tenista Tomáš Berdych počas semifinálového zápasu Australian Open, v ktorom prehral so Švajčiarom Stanislasom Wawrinkom za 211 minút 3:6, 7:6 (1), 6:7 (3), 6:7 (4). Foto: SITA/AP
Stanislas Wawrinka
Švajčiarsky tenista Stanislas Wawrinka počas semifinálového zápasu Australian Open, v ktorom porazil Čecha Tomáša Berdycha za 211 minút 6:3, 6:7 (1), 7:6 (3), 7:6 (4). Foto: SITA/AP
Fanúšik Dominiky Cibulkovej
Fanúšik Dominiky Cibulkovej počas semifinálového zápasu Australian Open, v ktorom slovenská tenistka zničila za 70 minút Poľku Agnieszku Radwanskú. Foto: SITA/AP
Na Li
Čínska tenistka Na Li počas semifinálového zápasu Australian Open, v ktorom porazila Eugenie Bouchardovú za 86 minút 6:2, 6:4. Foto: SITA/AP

Sobotňajšie finále proti Číňanke Na Li je doterajším vrcholom Cibulkovej kariéry. Kukal tvrdí, že ak ho zvládne po mentálnej stránke, herne môže byť lepšia ako jej o sedem rokov staršia a skúsenejšia súperka.

„Pre mňa je Dominika favoritkou vo finále, hoci Na Li je vynikajúca tenistka. Rada diktuje tempo a z toho robí chyby. Ak to Dominika využije, zvíťazí. Čo sa momentálne deje v Melbourne, je veľká reklama pre Slovensko. Australian Open po tenisovej pauze sleduje miliarda ľudí a trúfam si povedať, že momentálne veľké množstvo z nich fandí Cibulkovej,“ dodal Kukal.