Čierna listina OSN sa rozšírila o vojenskú koalíciu Saudskej Arábie

Saudská Arábia, vojaci
Vojaci Saudskej Arábie Foto: archívne, SITA/AP

NEW YORK 4. októbra (WebNoviny.sk) – Vojenská koalícia krajín Blízkeho východu pod vedením Saudskej Arábie, ktorá bojuje proti povstalcom v Jemene, sa dostala na čiernu listinu OSN.

Dôvodom je podľa OSN jej zodpovednosť za zabitie a zmrzačenie takmer 700 jemenských detí a útoky na školy a nemocnice, ku ktorým malo dôjsť počas bojov v roku 2016.

Koalícia, ktorú podporujú aj Spojené štáty, bola na čiernej listine OSN už aj minulý rok, nakoniec ju z neho generálny tajomník OSN António Guterres stiahol na naliehanie Saudskej Arábie.

Zoznam je teraz po prvýkrát rozdelený do dvoch častí. V prvej sa nachádzajú organizácie, ktoré sú zodpovedné za zabíjanie, znásilňovanie, mrzačenie a unášanie detí počas ozbrojených konfliktov, útočia na školy a nemocnice, pričom neprijali žiadne opatrenia na zlepšenie tejto skutočnosti.

Druhá časť zoznamu, do ktorého spadá aj vojenská koalícia pod velením Saudskej Arábie, zahŕňa organizácie, ktoré za dané obdobie aspoň vyvinuli snahu na zlepšenie ochrany detí počas konfliktov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe António Guterres
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov