Čierna séria Detroitu sa skončila vo Washingtone

Detroit

NEW YORK 13. januára (WEBNOVINY) – Presne mesiac trval pôst basketbalistov Detroit Pistons v NBA, z víťazstva sa tešili 12. decembra nad Golden State a potom až v utorok 12. januára vo Washingtone. Medzitým prehrali 13 duelov v rade, vyrovnali čiernu sériu zo sezóny 1993/94 a nebezpečne útočili na 30 rokov starý negatívny klubový rekord. Do karát im zahral až Gilbert Arenas a jeho pištoľnícka aféra, ktorou oslabil Wizards natoľko, že v domácom dueli s trápiacim sa súperom dokázali streliť iba 90 bodov a darovali mu vytúžený triumf 99:90. Nič nebolo platných ani 31 bodov a 10 doskokov Antawna Jamisona, ktorý prevzal od potrestaného Arenasa rolu lídra. Hostí potiahol najmä Charlie Villanueva, autor 23 bodov a 9 doskokov. „Bože, mám pocit, že to trvalo večnosť,“ vydýchol si Villanueva na margo nekonečného čakania na 12. víťazstvo v sezóne. Rovnaký počet triumfov majú na konte aj Wizards, s ktorými Pistons v tomto ročníku ešte neprehrali (3:0), menej zaznamenal už iba suverénne najhorší tím celej NBA New Jersey Nets.

Líder Západnej konferencie Los Angeles Lakers si do San Antonia prišiel po deviatu prehru v sezóne, druhú najhoršiu od novembrových 79:105 v Denveri. Spurs zdolali úradujúceho šampióna v prvom vzájomnom dueli v tejto sezóne 105:85 a dokonale využili absenciu Paua Gasola a hendikep Kobeho Bryanta, ktorý si zranil chrbát, vytvoril si sezónne minimum 10 streleckých pokusov z poľa a v tretej štvrtine odstúpil. „Ledva som sa hýbal. Pokúšal som sa dirigovať tím, ale nedokázal som už viac ani kráčať,“ povedal rozohrávač hostí a vzápätí rezolútne odmietol možnosť, že by v stredu Dallase nenastúpil. Domácich priviedla k najcennejšiemu skalpu v ročníku najmä dvojica Tony Parker, Tim Duncan. Lakers prehrali na ihriskách súperov 4 zápasy v rade, čo sa im naposledy „podarilo“ pred troma rokmi.

V utorok zlyhal aj druhý tím z Los Angeles. Nad sily Clippers bol Memphis, ktorý v domácom prostredí vyhral už 6 stretnutí v rade a prestrihol štvorzápasovú víťaznú šnúru hostí – ich najdlhšiu v sezóne. Grizzlies nevykoľajilo triple-double rozohrávača Clippers Barona Davisa, 18-bodové manko ani 36-minútové meškanie začiatku duelu pre haváriu vodovodného potrubia pre protipožiarny systém v ich FedExForum.

Pred vlastnými divákmi uspel aj tím Charlotte, ktorý piatym domácim víťazstvom bez prerušenia vyrovnal klubový rekord. Prvý triumf Bobcats nad Houstonom po 7 prehrách v sérii (102:94) bol najmä dielom najlepšieho strelca celého utorkového večera v NBA Stephena Jacksona, ktorý zažíva v Charlotte po prestupe z Golden State druhú basketbalovú mladosť: vytvoril si kariérne maximum 43 bodov. „Je rovnako dobrý ako veľa iných hráčov, ktorých som trénoval. Ale patrí do kategórie problémových. Jeho devízou je, že miluje basketbal a svojich spoluhráčov posúva k lepším výkonom,“ povedal o 31-ročnom Jacksonovi jeho kouč Larry Brown.

Tri štvrtiny držalo Sacramento krok s favorizovaným Orlandom, potom však defenzíva Magic na čele s 30-bodovým Dwightom Howardom zabarikádovala cestu k svojmu košu, Kings prehrali záverečnú časť hry 10:33 a celý zápas 88:109. Domáci doplatili na mizernú streľbu z poľa s úspešnosťou 34,9 percenta, hostia z Floridy predviedli dovedna 50 doskokov.

Utorok – sumáre:

Charlotte – Houston 102:94

Najviac bodov: S. Jackson 43, Diaw 19, R. Murray 14 – Ariza 19, Scola 18 (14 doskokov), Brooks 11, štvrtiny: 29:34, 21:26, 24:17, 28:17, 11 463 divákov

Memphis – Los Angeles Clippers 104:102

Najviac bodov: M. Gasol (15 doskokov) a Gay po 24, Z. Randolph 20 – B. Davis 27 (12 asistencií), D. Jordan 23, E. Gordon 18, štvrtiny: 26:37, 26:28, 27:25, 25:12, 11 004 divákov

San Antonio – Los Angeles Lakers 105:85

Najviac bodov: Duncan 25 (13 doskokov), T. Parker 22, G. Hill 13 – A. Bynum 23, Bryant 16, Artest 13, štvrtiny: 27:23, 26:18, 22:22, 30:22, 18 581 divákov

Sacramento – Orlando 88:109

Najviac bodov: T. Evans 18, Udrih 15, Casspi 11 (11 doskokov) – Howard 30 (16 doskokov), Pietrus 18 (10 doskokov), J. Williams a R. Anderson po 12, štvrtiny: 24:24, 31:27, 23:25, 10:33, 14 426 divákov

Washington – Detroit 90:99

Najviac bodov: Jamison 31 (10 doskokov), Foye 20 (10 asistencií), Butler 14 – Villanueva 23, Hamilton a Stuckey (11 asistencií) po 19, štvrtiny: 27:21, 11:27, 26:19, 26:32, 13 544 divákov