Cíger: Je strašné, koľko zloby a nenávisti je okolo hokeja

Zdeno Cíger
Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Zdeno Cíger. Foto: SITA/Marko Erd

PETROHRAD 18. mája (WebNoviny.sk) – Slovenskú hokejovú reprezentáciu čaká už v stredu cesta domov z 80. majstrovstiev sveta v Rusku. Pod vedením trénera Zdena Cígera obsadili hráči spod Tatier konečné 9. miesto, na rovnakej priečke skončili Slováci aj na predchádzajúcich dvoch šampionátoch ako zverenci Vladimíra Vůjtka.

Súčasný hlavný kouč stavil na výrazné omladenie kádra národného mužstva, ktoré neraz doplatilo na neskúsenosť. Veď viacerí hráči boli na svojom premiérovom svetovom šampionáte. Jeho výber sa dostal pod ostrú paľbu kritiky najmä po prehrách s Nemeckom (1:5) a Bieloruskom (2:4).

„Chlapcom sa ani nečudujem, že sa dostali do veľkého stresu. Na ľade to bolo vidno. Neraz som premýšľal nad tým, koľko hnevu, nenávisti, kritiky a intríg je okolo slovenského hokeja. To je strašné. Poviem otvorene, nebolo mi jednoducho. Každý deň som mal veľa telefonátov, ozvala sa mi rodina, kamaráti, ktorí ma podporili a to je dôležité,“ povedal po šampionáte hlavný tréner Zdeno Cíger a pokračoval: „Na to, aby sa tento stav podarilo potlačiť či ukončiť, je potrebná trpezlivosť. Osobne nemám problém zobrať zodpovednosť na svoje plecia. Urobím všetko pre to, aby sme naštartovali nový systém, ako sa to deje všade okolo nás. Pracuje sa systematicky, od mládežníckych klubov, aby sa zvýšila súťaživosť. To musí mať všetko postupnosť. Máme veľkú dieru, ktorá sa môže ešte viac prejaviť o rok či dva.“

Obrazom. Slováci zakončili šampionát triumfom nad Američanmi

Prvoradé je začať pri mládeži

Podľa kouča Cígera je potrebné zvyknúť si, že v budúcnosti bude pre Slovensko postup do štvrťfinále veľkým úspechom.

„Už sa to potvrdzuje, no veľa ľudí to nechápe. Kedysi sme vyhrávali medaily a ľudia si to želajú stále, ale my musíme otvoriť oči. To nie je žiadne alibi, ale realita. Nemecko je veľmi kvalitný súper. Pozrite sa, ako sa prezentovali na turnaji Maďari. Viem, koľko sa v Maďarsku dáva do mládeže. Chodievam tam s deťmi na turnaje. To je cesta, ktorou musíme ísť aj my. Musíme sa pripraviť aj na to, že nás v najbližšom období bude tešiť aj záchrana v elitnej kategórii. Mohlo sa to stať už tu. Ak by sme prehrali prvý zápas s Maďarmi, ktorí následne ukázali svoju silu, mali by sme vážne problémy. Ich tím bol nabudený a namotivovaný. Ľudia okolo ich hokeja chcú robiť. Toto sa u nás vytráca. Musíme zabudnúť na to, čo sme boli a hrali. Treba začať odznova a pracovať,“ poznamenal niekdajší reprezentant SR.

„Prvoradé je začať pri mládeži. Tam je to zlé. Všetci nás v nej ‚bijú‘. Prídeme do Česka a dostávame na frak, deje sa to už aj v Maďarsku. A čudujeme sa prečo. Úroveň našich líg je slabá. Máme možno pár silných mužstiev, ale to je málo. Hrajú slabé zápasy, zápasový rytmus a kvalitné tréningy sa vytrácajú,“ pokračoval Cíger.

Pre Cígera bol šampionát veľkou školou

Pre hlavného kouča slovenského výberu, ktorý má zmluvu so Slovenským zväzom ľadového hokeja ešte na jednu sezónu, bol šampionát v Rusku veľkou školou rovnako ako pre jeho zverencov.

„Mrzí ma, že tu je toľko zloby. Bola to škola, ale majstrovstvá by mali byť určitým zážitkom či sviatkom. Rovnako ako ním bol duel proti USA. Pozrime sa na mládežnícke reprezentácie. Vždy, keď hrá osemnástka a dvadsiatka, bavíme sa o jednom kľúčovom zápase proti najslabšiemu tímom. Myslieť len na to, aby sa nevypadlo, je veľký stres a nápor na psychiku. Potom sa nedá hrať uvoľnene,“ myslí si Cíger, ktorý sa ešte vrátil k nenávisti a hnevu okolo slovenského hokeja.

„Nechcem byť alibista, ale za takých podmienok to človeka ani nebaví. Po tomto všetkom ma bude musieť niečo nakopnúť. Aj tu sa mi stalo, že odchádzam zo striedačky a ľudia mi nadávajú tým najhrubším spôsobom. To isté bolo, keď som ešte hrával v lige. Človek sa obetuje, hrá doma a počúva vulgárne nadávky. To sú strašné veci. Neľutujem však, že som prijal ponuku viesť reprezentáciu, nikdy nič neľutujem. Je to skúsenosť, treba sa poučiť a robiť to, čo ma baví. A mňa hokej baví,“ dodal.

Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk.
Tipos

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zdeno Cíger
Firmy a inštitúcie Slovenská hokejová reprezentácia