Čínski komunisti berú menej členov, uprednostňujú kvalitu

Komunisti
Foto: SITA/AP

PEKING 30. júna (WEBNOVINY) – Vládnuca Komunistická strana Číny prijala vlani do svojich radov takmer o 15 percent menej nových členov, pretože sa snaží vyselektovať lepšie kvalifikovaných kandidátov.

V aktuálnom vyhlásení strany sa uvádza, že členstvo sa v roku 2014 rozšírilo o 1,1 milióna nových stúpencov. Celkový počet členov vládnucej strany je 87,7 milióna. Ďalších 56.000 straníkov vstúpilo do služieb strany v zahraničných úradoch a podnikoch. Ich počet predstavuje celosvetovo 4,3 milióna.

Nábor nových členov však klesol o 14,6 percenta na zhruba dva milióny, čo je o 351.000 osôb menej než v roku 2013. Z nich má 85 percent menej ako 35 rokov a 38 percent má vysokoškolské vzdelanie, čo je o 2,6 percenta viac než v roku 2013.

Nová náborová stratégia odráža snahy čínskeho prezidenta a predsedu strany Si Ťin-pchinga o posilnenie straníckej moci nad armádou, úradmi, hospodárskou sférou a mimovládnymi organizáciami. Hlava štátu zároveň odštartovala rozsiahlu protikorupčnú kampaň, v rámci ktorej došlo k vyšetrovaniu mnohých kádrov, analyzuje agentúra AP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom