Čínsku aktivistku čakajú štyri roky vo väzení za to, že informovala o epidémii nového koronavírusu

Čína, ľudia
Ilustračné foto Foto: ilustračné, SITA/AP

Súd v Číne v pondelok odsúdil bývalú právničku, ktorá informovala o začiatkoch epidémie koronavírusu, na štyri roky väzenia.

Súd nového obvodu Pchu-tung v Šanghaji odsúdil Čang Čan po obvineniach zo šírenia falošných informácií, rozhovorov so zahraničnými médiami, narušovania verejného poriadku a „zlomyseľného manipulovania“ s epidémiou.

Právnik Čang Kche-kche potvrdil odsúdenie ženy a uviedol, že je „nevhodné“ poskytnúť detaily, čo naznačuje, že súd zrejme z časti zakázal o tom verejne hovoriť. Súd sa podľa právnika nespýtal Čang, či sa voči rozhodnutiu odvolá, a ani ona to nenaznačila.

Údajná hladovka

Tridsaťsedemročná Čang cestovala vo februári do Wu-chanu, kde sa podľa predpokladov vírus začal vlani šíriť, a na viacerých platformách sociálnych médií zverejňovala príspevky o epidémii.

Zatkli ju v máji, keď platili prísne opatrenia proti šíreniu vírusu i prísna cenzúra zameraná na kritiku prvotnej vládnej reakcie. Čang sa údajne vo väzbe dala na dlhšiu hladovku, čo viedlo úrady k jej nútenému kŕmeniu. Žena je údajne v zlom zdravotnom stave.

Čínska vládna komunistická strana prísne kontroluje médiá a usiluje sa zabrániť šíreniu informácií, ktoré neschválila.

Utajené prepuknutie nákazy

V skorom štádiu epidémie úrady pokarhali viacerých lekárov z Wu-chanu za „šírenie klebiet“ po tom, čo varovali svojich priateľov na sociálnych sieťach. Najznámejším z nich je Li Wen-liang, ktorý neskôr podľahol ochoreniu COVID-19.

Čína čelí obvineniam z toho, že utajila prvotné prepuknutie nákazy koronavírusom a oneskorila vydanie dôležitých informácií, čo umožnilo ďalšie šírenie vírusu a prispelo k celosvetovej pandémii, ktorá si vyžiadala viac ako 80 miliónov infikovaných a takmer 1,8 milióna mŕtvych.

Peking tieto tvrdenia rázne popiera s tým, že podnikol rýchle kroky, čo dalo svetu čas na prípravu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Čang Čan