Čínsku ekonomiku buduje stavebníctvo, službám otvorí hranice

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Čína
Foto: SITA/AP
Stavba, priemysel
Foto: SITA/AP

PEKING 3. januára (WEBNOVINY) – Rast stále dôležitejšieho sektora služieb v Číne sa v decembri zrýchlil najvýraznejšie za posledné štyri mesiace a prispel k oživeniu druhej najväčšej ekonomiky sveta na konci roka 2012.

Vyplýva to z údajov Indexu nákupných manažérov, ktoré zverejnil v stredu čínsky Národný štatistický úrad. Najvýznamnejším zdrojom decembrového rastu pritom bol skokový nárast v stavebníctve, ostatné priemyselné odvetvia, vrátane prepravy, klesali, dodal úrad.

Silné stavebníctvo je v súlade s ďalšími ukazovateľmi, ako napríklad stúpajúcimi cenami stavebných pozemkov, ktoré poukazujú na oživenie čínskeho realitného trhu, ktorý podporuje ďalších asi 40 odvetví. Náznaky zrýchlenia prichádzajú napriek vyhláseniu Pekingu, že neuvoľní úverové a nákupné limity, ktoré sektor obmedzujú posledné dva roky.

Oslabenie prepravného odvetvia je tiež v súlade s poklesom dopytu po čínskom exporte s ohľadom na recesiu v Európe a Japonsku a nejasný fiškálny výhľad v USA. Oživenie čínskej ekonomiky je podľa aktuálnych údajov len veľmi mierne a nedá sa porovnávať s dvojciferným rastom, ktorý si krajina užívala posledné tri desaťročia, komentoval situáciu ekonóm Dariusz Kowalczyk. Dodal, že ekonomický rast sa zrýchlil vo štvrtom štvrťroku 2012 po poklese, ktorý trval takmer dva roky. Môže pritom odznieť už v prvom kvartáli roka 2013, dodal ekonóm.

Čínsky sektor služieb rýchlo rastie a s globálnym spomalením ekonomiky sa vysporiadava oveľa lepšie ako výrobné odvetvia. Je to čiastočne aj vďaka dospievajúcej ekonomike krajiny a tomu, že väčšina obyvateľov krajiny teraz už býva a pracuje v mestách. Služby tvorili v roku 2010 43 % čínskeho HDP a v roku 2011 v tomto sektore vzniklo takmer 36 % všetkých nových pracovných miest, vďaka čomu prvýkrát v histórii predbehol poľnohospodárstvo.

Peking už akceptoval, že je potrebná väčšia aktivita spotrebiteľov, ktorá môže znížiť závislosť hospodárstva na exporte a zahraničných investíciách. Sektor, ktorý bol historicky baštou malých súkromných podnikov, je teraz dostatočne dôležitý na to, aby mal vlastný päťročný plán. Čínska vláda prisľúbila, že ho otvorí väčšej konkurencii zo zahraničia a bude podporovať čínske firmy v expanzii do zahraničia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať