Členka Falun Gongu je po polroku slobodná, pomohli Slováci

Falun Gong
Protestujúci prívrženci Falun Gong Foto: SITA

BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) –

Falun Gong je starodávna čínska metóda, slúžiaca na zušľachťovanie mysle, tela a ducha. 20. júla 1999 čínsky prezident Falun Gong postavil mimo zákon.

Z pracovného tábora v Číne sa 15. júla v skorých ranných hodinách dostala na slobodu Zhang Fenhying, ktorej prepustenie žiadali v otvorenom liste aj slovenskí poslanci.

V tábore sa ocitla pre praktizovanie Falun Gongu, domov sa vrátila po viac ako pol roku. Agentúru SITA o tom informoval predseda Slovenskej asociácie Falun Gong Marek Tatarko. Túto sobotu uplynie 14 rokov od začiatku prenasledovania Falun Gongu v Číne.

Prepustenie Zhang Fenhying sa stalo jedným z hmatateľných výsledkov aj slovenských petičných akcií a aktivít za oslobodenie praktizujúcich Falun Gong v Číne, píše Tatarko. List za prepustenie Zhang Fenhying putoval do pracovného tábora. Okrem občanov sa v ňom vyjadrili aj poslanci NR SR Jozef Mikloško a Peter Osuský, ktorí sa 10. mája tohto roku stretli s jej dcérou Lisou Zhang.

Rektor Vysokej školy sv. Alžbety udelil Zhang Fengying v máji tohto roka Zlatú medailu za ochranu ľudských a náboženských práv. „Publicita prípadu pani Zhang Fengying priniesla výsledky a tento týždeň ju prepustili z pracovného tábora, kde bola väznená,“ konštatuje Tatarko.

Obrazom: Protestujúci a členovia Falun Gong

V sobotu 20. júla uplynie 14 rokov od začiatku prenasledovania Falun Gongu v Číne. „Prepustenie pani Zhang nás teší a aj preto budeme v našich snahách o prepustenie ďalších praktizujúcich pokračovať,“ píše Tatarko. Súčasná podpisová akcia pod petíciu je určená slovenskému premiérovi, aby pri plánovanej návšteve Číny využil všetky svoje právomoci a príležitosti na vyzvanie čínskych predstaviteľov k okamžitému zastaveniu prenasledovania ľudí, ktorí sa venujú Falun Dafa a k úplnému vyšetreniu tvrdení, že sú im násilne odoberané ľudské orgány.

Túto petíciu budú mať možnosť občania podpísať v sobotu 20. júla v Bratislave od 10:00 do 13:00 na Námestí SNP a neskôr aj v ďalších mestách Slovenska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef MikloškoPeter Osuský