Členka Pussy Riot dostala izolačku v pracovnom tábore

Pussy Riot
Za pankerky z Pussy Riot sa postavili ľudia na celom svete. Protestovalo sa aj pred Ruskou ambasádou v Londýne. Foto: SITA, AP

MOSKVA 24. septembra (WEBNOVINY) – Vedenie pracovného tábora, v ktorom si odpykáva dvojročný trest 23-ročná členka ruskej pankovej skupiny Nadežda Tolokonnikovová, v utorok oznámilo, že uväznenú hudobníčku premiestnilo do izolačnej cely potom, ako v pondelok uviedla, že pre „otrocké podmienky“ vo väznici začína hladovku.

„Nadeždu Tolokonnikovovú sme umiestnili na bezpečné miesto v pracovnom tábore. Nie je to ´trestná cela´“, povedal hovorca väzenskej služby pre ruskú agentúru Interfax.

Tolokonnikovová, matka malej dcérky, si odpykáva v pracovnom tábore v Mordovskej republike, známej v minulosti sieťou sovietskych gulagov, dvojročný trest za zaspievanie protestnej modlitby v pravoslávnom chráme v Moskve.

Tolokonnikovová poslala v pondelok médiám list, v ktorom opísala otrocké pracovné podmienky v tábore. Ako uviedla, ženy v tábore musia pracovať 16-17 hodín denne a spať majú dovolené iba štyri hodiny. Ženy podľa nej pracujú od 7.30 do 0.30 nasledujúceho dňa vrátane víkendov a sú vystavene trestom za aj malé previnenia, často sú bité a je im odmietané jedlo, voda, ba aj použitie záchodov. Mnohé väzenkyne sa musia za trest vyzliecť donaha, aby tak zlepšili svoj výkon v šijacej dielni.

Vo februári 2012 členky pankovej skupiny Pussy Riot vnikli do pravoslávnej katedrály v centre Moskvy a zaspievali „modlitbu“ proti vtedajšiemu premiérovi a dnešnému prezidentovi Ruska Vladimirovi Putinovi a jeho spojeniu s ruskou pravoslávnou cirkvou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Nadežda Tolokonnikovová