Cleveland nestačil na Boston, Lakers víťazne

AKTUALIZOVANÉ o 10:24

NEW YORK 28. októbra (WEBNOVINY) – V utorok v noci sa prvými štyrmi súbojmi rozbehla nová sezóna zámorskej basketbalovej NBA. V šlágri dňa podľahol v súboji dvoch ašpirantov na titul Cleveland v domácom prostredí Bostonu 89:95 napriek 38 bodom svojho lídra LeBrona Jamesa. V losangeleskom mestskom derby boli podľa predpokladov úspešnejší hráči úradujúceho šampióna Lakers, aj keď im Clippers zdatne vzdorovali – 99:92. Washington zvíťazil aj bez Antawna Jamisona na pôde Dallasu 102:91 a Portland si v poslednom dueli poradil s Houstonom 96:87.

Cavaliers nezvládli v súboji so Celtics druhú štvrtinu (17:30) a v ďalšom priebehu už túto stratu nedokázali dohnať. V lete angažovaný skúsený center Shaquille O’Neal po prestížnom stretnutí pripomenul, že prehra v prvom dueli ešte nič neznamená. „Pochopiteľne by sme boli radšej, keby sme zvíťazili. Ale čaká nás ešte asi 100 zápasov a z tohto úvodného sa rýchlo spamätáme. Bol som už v tímoch, ktoré mali v úvode bilanciu 0:1, 0:5, 5:0 alebo 10:0, no nič to neznamená. Všetko sa ukáže až v závere sezóny,“ skonštatoval 37-ročný rodák z Newarku. Vo svojej premiére v drese „Cavs“ zaznamenal O’Neal za necelých 29 minút desať bodov a rovnaký počet doskokov. Na druhej strane odohral prvý duel za Boston Rasheed Wallace, ktorý pomohol svojmu novému zamestnávateľovi z lavičky 12 bodmi.

Lakers sa vyrovnali s neúčasťou španielskeho pivota Paua Gasola, ktorého výborne zastúpila dvojica Lamar Odom, Andrew Bynum. Mladý center Bynum si na svoje 22. narodeniny venoval 26 bodov a 13 doskokov, najlepším strelcom bol tradične Kobe Bryant s 33 bodmi. Hráči Lakers si pred stretnutím prebrali tradičné prstene za triumf v minulej sezóne. Cennú pamiatku nedostal iba Ron Artest, ktorý prišiel do tímu v lete. Určite však urobí všetko pre to, aby jeho tím naplnil očakávania, obhájil titul a prsteň tak získal o rok. „Vždy je náročné nastúpiť na zápas po takomto ceremoniáli. Nikdy vám nezostane dosť síl na zápas,“ skonštatoval kormidelník Lakers Phil Jackson. Skúsený kouč vie, o čom hovorí, keďže v uplynulom ročníku získal už jubilejný desiaty titul v NBA.

Zdravý Gilbert Arenas priviedol Wizards k triumfu v Dallase 29 bodmi a 9 asistenciami, keď domácim nestačilo ani 34 bodov ich lídra Dirka Nowitzkého. O tom, kde sa bude Washington v tabuľke profiligy pohybovať, rozhodne práve zdravotný stav kľúčového rozohrávača. Pre problémy s kolenami totiž odohral za uplynulé dve sezóny spolu iba 15 zápasov. „Cítil som sa dobre. Odohral som celkom dobrý duel. Vyhrali sme. Keď chceme byť dobrí, musíme vyhrávať aj na pôde súperov. Teraz sa tešíme, no stále je to len jeden zápas,“ šetril po stretnutí slovami Arenas.

Houston už tradične bez dvojice Jao Ming, Tracy McGrady nestačil na Portland. V domácich farbách sa v základnej päťke predstavila draftová jednotka spred dvoch rokov Greg Oden. Mladý center síce zaznamenal iba dva body, no pridal k nim 12 doskokov, 5 blokov a kvalitnú defenzívu. „Samozrejme, že chcem dávať oveľa viac bodov. No dnes som odviedol kus dobrej práce, ktorá sa nie vždy ukáže v štatistických ukazovateľoch,“ poznamenal Oden.

Výsledky – utorok:

Cleveland – Boston 89:95

Najviac bodov: L. James 38, Mo Williams 12, S. O’Neal 10 (10 doskokov) – Pierce 23 (11 doskokov), R. Allen 16, Garnett 13 (10 doskokov), štvrtiny: 28:21, 17:30, 20:21, 24:23, 20 562 divákov

Dallas – Washington 91:102

Najviac bodov: Nowitzki 34, Marion 16, Barea 13 – Arenas 29, Blatche 20, Foye 19, štvrtiny: 21:21, 29:35, 24:21, 17:25, 19 871 divákov

Portland – Houston 96:87

Najviac bodov: T. Outlaw 23, Roy 20, Webster 14 – Brooks 19, Ariza a Lowry po 12, štvrtiny: 23:23, 31:18, 21:15, 21:31, 20 403 divákov

Los Angeles Lakers – Los Angeles Clippers 99:92

Najviac bodov: Bryant 33, A. Bynum 26 (13 doskokov), Odom 16 (13 doskokov) – E. Gordon 21, Kaman 18 (16 doskokov), Camby 14, štvrtiny: 32:22, 27:28, 17:25, 23:17, 18 997 divákov

Viac k osobe Gilbert ArenasJao MingKobe BryantLamar OdomPhil JacksonRon ArtestShaquille O'NealTracy McGrady