Čo sa v Smere deje, bože môj... (komentár)

Robert Fico
Robert Fico Foto: SITA / Marko Erd

Čo sa v svete deje, Bože môj, nevieš to vysloviť, jazyk môj.
Jazyk môj, srdce mé, žiaden človek nevie, čo je mne.

Verš známej slovenskej ľudovej piesne pravdepodobne tento týždeň rezonuje v hlave predsedu Smer-SD Roberta Fica. Kto by ešte pre mesiacom očakával, že najsilnejšia politická strana pol roka pred voľbami začne mať problémy, aké ju zasiahli v posledných dňoch?

Tlačová beseda, na ktorej dal Fico úlohu premiérovi Petrovi Pellegrinimu a ministerke vnútra Denise Sakovej, aby dohliadli na prácu polície v prípade Kočner a urobili v polícii poriadok, naznačila, že sa v strane niečo deje. Ešte viac prekvapila odpoveď ministerky, ktorá oponovala, že „orgány činné v trestnom konaní si vykonávajú svoju prácu tak, ako majú, a určite celému procesu neprospieva akýkoľvek tlak.“

O pár dní aj ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská neposlúchla predsedu strany a na vládu nedala návrh stratifikácie nemocníc ako ústavný zákon.

Vie si niekto predstaviť, že by niekto pred pol rokom takto poslal Fica kadeľahšie? Samozrejme, vtedy nebolo pol roka pred voľbami a niektorí ľudia nepredpokladali, že predseda najsilnejšej strany sa stane problémom pre vlastných. Uvedomili si pravdepodobne, že povolebný koaličný potenciál s Ficom v čele strany je minimálny.

Ak sa chcú udržať pri moci, doterajší „verní“ uvideli, že treba zmeniť vodcu alebo osedlať nového koňa, ktorý má lepšie vyhliadky na víťazstvo. K nálade iste neprispeje ani najnovšia kauza so štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou, ktorú v minulosti vehementne obhajoval práve Fico. Začínajú si možno uvedomovať, že Kočnerov meč v podobe Threemy visí nad mnohými spolustraníckymi hlavami.

Aj keď sa po stredajšej tlačovej besede Pellegriniho zdalo, že je všetko zažehnané, najnovšie informácie z prostredia kabinetu hovoria niečo iné. Otvorené sú všetky karty a zo strany Fica aj naďalej platia ponúknuté široké ústupky.

Zostáva iba na premiérovi, či ich zoberie, alebo pôjde svojou cestou. Že nič nie je rozhodnuté, potvrdzujú aj slova podpredsedu Smeru Roberta Kaliňáka. Na otázku, či by mal byť lídrom strany do volieb Fico, neodpovedal. „Všetky takéto veci sú vnútrostranícka záležitosť,“ konštatoval po stretnutí s Pellegrinim.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SD