Čo spôsobuje neurotika v slovenskom futbale?

Igor Rakovský
Igor Rakovský Foto: Mimi Šrámová
Obrazom: Kvalifikácia MS 2018: Slovensko – Anglicko

Ako treba hodnotiť okolnosti okolo futbalového zápasu Slovensko – Anglicko (0:1)?

Na futbalový zápas Slovensko – Anglicko v rámci kvalifikácie na MS 2018 v Rusku som sa veľmi tešil, ako sa naň tešili aj všetci slovenskí fanúšikovia, športoví novinári, futbaloví funkcionári, tréneri národného mužstva ako aj samotní nominovaní reprezentanti. Hrať proti „kolíske futbalu“ Anglicku je vždy veľkým futbalovým sviatkom nielen na Slovensku. Na počudovanie vyvolal tento futbalový zápas niekoľko emocionálne náročných situácií.

Zachvátila neurotika slovenský futbalový svet?

Pred zápasom:

Musím sa priznať, že ma strašne prekvapilo určité neurotické pozadie tohto futbalového sviatku. Akási emocionálne náročná atmosféra sa začala šíriť v slovenskom futbalovom svete vlastne od zverejnenia nominácie slovenských futbalistov na zápas proti Anglicku. V tejto nominácii chýbal medzi inými aj slovenský reprezentant Miroslav Stoch, ktorý zahral naposledy veľmi dobrý zápas za svoj nový klub Fenerbahce Istanbul.

Pri vysvetľovaní nominácie spomenul národný tréner Ján Kozák na tlačovej konferencii, že on osobne dal doteraz veľa priestoru hráčovi Stochovi v reprezentačnom tíme. Ďalej uviedol, že si ale odteraz s ním nedokáže predstaviť žiadnu ďalšiu spoluprácu. Konkrétnu príčinu svojho rozhodnutia ale nespomenul. Všetci sme sa divili, čo sa medzi trénerom a hráčom skutočne udialo.

Vynechanie Stocha s nominácie komentoval reprezentant Kucka s očividným prekvapením. Spomenul, že nielen Stoch mal urobiť chybu, za ktorú asi nebol nominovaný, ale že to boli viacerí reprezentanti, ktorí sa nesprávali optimálne pri návrate domov zo šampionátu z Francúzska. V podtexte bol cítiť pocit nespravodlivosti. Hneď nato prišlo vyjadrenie trénera Kozáka, že sa čuduje komentáru reprezentanta Kucku.

Stoch
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Vyhláseniu trénera Kozáka o vynechaní Stocha z nominácie na zápas s Anglickom nasledoval ďalší komentár otca Miroslava Stocha v médiách, kde vysvetľoval, že dôvodom nezhody medzi trénerom Kozákom a jeho synom bola nespokojnosť jeho syna s počtom minút, ktoré mu tréner Kozák umožnil hrať na ME vo Francúzsku.

Opýtaný reprezentant Pekarík sa pokúšal v médiách tejto začínajúcej emocionálnej debate zobrať vietor z plachát a vyhlásil, že sa tieto nezrovnalosti vydiskutujú profesionálne v tíme a zase bude vládnuť pohoda.

Nasledovnú pohodu v bezprostrednej príprave na zápas narušilo ale ďalšie vyhlásenie trénera Kozáka, že nominovaní hráči Kucka a Holúbek sú vlastne natoľko zranení, že nebudú môcť na zápas vôbec nastúpiť. Toto vyhlásenie spustilo lavínu špekulácií o tom, že kto bude schopný nahradiť týchto dvoch hráčov v nastávajúcom zápase. A znovu sa začalo v médiách diskutovať o existujúcej úzkosti možností nominovať kvalitných hráčov na taký ťažký zápas s favoritom kvalifikačnej skupiny Anglickom.

Medzi inými argumentmi sa spomínala aj dohoda medzi trénermi národného tímu Jánom Kozákom a tímu reprezentácie do 21 rokov Pavlom Hapalom, že hráči do 21 rokov nebudú k dispozícii národnému tímu na tento zápas s Anglickom. Táto dohoda ale nebola pre všetkých zainteresovaných alebo širokej verejnosti a priori pochopiteľná.

Súhrn týchto vcelku chaotických udalostí, poukazuje na nedostatočne koordinovanú a zbytočne emocionálne vedenú predzápasovú komunikáciu medzi rôznymi aktérmi cez rôzne médiá, ktorá sa nakoniec preniesla negatívne aj do spomínaného zápasu.

V zápase:

V samotnom zápase pôsobili slovenskí futbalisti nepochopiteľne strnulo a veľmi často sa dostali len ku chaotickému haseniu vznikajúcich nebezpečne vyzerajúcich ohnísk, ktoré produkovali anglickí futbalisti. To znamená, že mali očividne plné hlavy s narúšaním ofenzívnych aktivít anglického súpera.

Miestami hrali slovenskí futbalisti tak chaoticky deštruktívne, že si nedokázali medzi sebou ani presne prihrať. Dôsledkom toho bolo, že buď zmätene odkopávali loptu niekam dopredu (kde sa zväčša žiadny slovenský reprezentant nenachádzal) alebo ju nakoniec prihrali v zmätku súperovi. Tréner Kozák nebol očividne vôbec spokojný s vývojom zápasu. Počas hry bolo vidieť, že zopár krát emocionálne gestikuloval proti sporným rozhodnutiam rozhodcu.

Typické pre celé toto futbalové stretnutie bolo, že sa väčšina zápasu hrala na našej polovičke. Angličania robili veľký tlak na našu obranu a naši futbalisti boli permanentne preťažení skoro celý zápas. Nečudo, že pod takým silným tlakom niektorí slovenskí futbalisti reagovali neadekvátne emocionálne a riešili horúce momenty z núdze pomocou nedovolených zákrokov. Hráč, ktorý zápas nezvládol bez vylúčenia bol Škrteľ.

Tento futbalista vybíjal svoju neurotiku zbytočnými nekontrolovanými obrannými zákrokmi v strede ihriska podľa vzoru „slona v obchode s porcelánom“. Očividne boli tieto Škrteľove zákroky také neakceptovateľné, že ho za ne nakoniec rozhodca vylúčil z hry. Hneď po odpískaní zápasu sa začala neurotická diskusia o tom, že kto vlastne zlyhal. Rozhodca alebo Škrteľ?

Kvalifikácia MS 2018: Slovensko - Anglicko
Foto: SITA/AP

Po zápase:

Všeobecne povedané, narušuje neurotika triezve vnímanie a tým zabraňuje vidieť skutočnú realitu objektívne. Aj preto sa po zápase mnohí zainteresovaní cítili okradnutí o jeden zlatý bodík a začali hľadať neuroticky vinníka.

V pozápasovom rozhovore sa redaktor RTVS Ľuboš Hlavena opýtal trénera Kozáka na jeho názor k výkonu rozhodcu v zápase. Očividne bolo toto vylúčenie pre trénera Kozáka kľúčové, inak by s ním nezalomcovala taká prehnaná emocionálna zlosť. Trénerovi Kozákovi na počudovanie „praskli nervy“, pretože sa pred kamerami (naživo) ohradil veľmi emocionálnym spôsobom proti otázke o rozhodcovom výkone.

https://www.youtube.com/watch?v=PDZzAG8lsaA

Okrem vylúčenia Škrteľa diskutovali po zápase mnohí nespokojní fanúšikovia, či by hráči ako Škriniar, Bero alebo Zreľák neboli pomohli oveľa viac národnému mužstvu ako napríklad striedajúci hráči Kiss alebo Kubík… Mnohí z nás sa teraz pochybovačne pýtajú, že či na zápas s Anglickom boli nominovaní tí najlepší futbalisti akých Slovensko má. A táto skutočnosť vnáša ďalšiu neurotiku do budúcnosti slovenského futbalového sveta.

Kľúčovou otázkou pre mnohých bude, že čo sa vlastne zmenilo v porovnaní medzi minulou kvalifikáciou na ME 2016 vo Francúzsku a súčasným začiatkom kvalifikácie na MS 2018 v Rusku. Prečo vlastne vznikla taká neurotika už pred prvým zápasom kvalifikácie na MS?

V minulej kvalifikácii na ME vládla konštruktívna pohoda v slovenskom futbalovom svete. Tréner Kozák platil v médiách za garanta potrebného pokoja a pohody, tak počas systematického vývoja výkonnosti národného mužstva, ako aj jeho výkonnosti priamo v kvalifikačných zápasoch. Médiá preto nemali v minulosti dôvod, klásť nepríjemné otázky, tykajúce sa prehnanej emocionality, tak v samotnom národnom družstve, ako aj v realizačnom tíme.

Čo všetko môže byť príčinou neurotiky v slovenskom futbalovom svete?

Vznik neurotiky umožňuje viacero faktorov ako sú napríklad negatívny stres, psychický tlak, strata prehľadu, premotivovanosť, slabá koncentrácia, nervozita, pocit bezmocnosti atď. Neurotika prenasleduje ľudí napríklad vtedy, keď sa dostatočne nepripravili na zvládnutie nastávajúcich náročných úloh.

Celá neurotická atmosféra pred, počas a po futbalovom zápase s Anglickom svedčí o tom, že celý slovenský futbalový svet musí na sebe poriadne popracovať, aby sa tejto existujúcej neurotiky mohol zbaviť. A až potom sa môže pomýšľať na to, aby sa dalo objektívne, triezvo a vecne diskutovať o schopnostiach a možnostiach v slovenskom futbale. Otázka znie, že či je v budúcnosti takáto zmena v posudzovaní situácie vo futbale na Slovensku vôbec možná.

Športový psychológ a pedagóg
Igor Rakovský

, vyštudoval športovú psychológiu a pedagogiku vo švajčiarskom Fribourgu kde žije a pracuje ako športový psychológ a pedagóg v mnohých športových odvetviach ako sú tenis, futbal, hokej, basketbal, snowboarden, cyklistika, kulturistika, powerlifting a podobne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KozákMiroslav Stoch
Firmy a inštitúcie Anglická futbalová reprezentáciaSlovenská futbalová reprezentácia